Bakteriális vaginózis: Ön is lehet érintett, érdemes tájékozódni!

Havassy Anna Katalin Fotó: Ács Tamás
2023.09.09. 14:55

Egyre többet lehet hallani a nőket gyakran sújtó bakteriális vaginózisról és a bakteriális hüvelyfertőzésről. Most is állandó szakértőnkkel, dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvossal beszélgettünk.

A bakteriális vaginózis a hüvely egyik leggyakoribb betegsége, számos alkalommal keresik fel erre utaló panaszokkal orvosaikat a hölgyek. Teszik ezt roppant helyesen, hiszen a kezelésében a leghatékonyabb megoldást az orvos nyújthatja. Fontos azonban, hogy minden nő tisztában legyen vele, mikor is van szó bakteriális hüvelyfertőzésről.

„Ha emlékeznek, számos alkalommal beszéltünk már az intim higiéniáról, a hüvely egészséges, azaz savas pH-értékének fontosságáról. Nem véletlenül, hiszen a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulásának legfőbb oka, hogy felborul az egyensúly, és a hüvelyben lévő hasznos baktériumok – az úgynevezett Lactobacillusok – helyett az egyre sokasodó „rossz” baktériumok veszik át az irányítást. Nagy átlagban elmondható, hogy a bakteriális vaginózis főként a 15 és 44 év közötti nőknél jelentkezik. Viszont tény, hogy sok esetben alig észlelhetők a tünetek, így kezelés nélkül is megszűnik a fertőzött állapot. Ám vannak, akik nem ilyen szerencsések…” – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes, majd részletezte, milyen árulkodó tünetek esetén kezdjünk el gyanakodni, hogy bizony bakteriális hüvelyfertőzés keseríti a napjainkat:

„A hüvelyi pH megváltozását már fentebb említettük, tény, ez is egy jel. Ám az egyik leginkább fertőzésre utaló tünet a természetellenes, szürkésfehér színű, meglehetősen kellemetlen szagú hüvelyváladék, amely erőteljesen hasonlít a halszaghoz. Tapasztalhatunk továbbá a hüvely környékén viszkető, égő érzést, ahogy vizeletürítéskor gyengén csípő érzést is. Fertőzés esetén sajnos gyakran felütheti a fejét a szexuális együttlét során fellépő fájdalom is.”

Fontos kérdés persze, hogy vajon mitől alakulhatnak ki a kellemetlen hüvelyi fertőzések, s mennyire lehetünk mi magunk hibásak a kínzó tünetekért?

„A hüvely savas pH-jának felborulását és így a megfertőződésre való nagyobb esélyt számos külső hatás idézheti elő, vagy fokozhatja. Ezek közé soroljuk a gyakori partnercserét, s bizony a hüvely környékén alkalmazott nem megfelelő tisztálkodási szereket is. Éppen ezért kerüljük az illatosított szappanok, tusfürdők, dezodorok használatát, és óvakodjunk a túlzott és nem megfelelő irrigálástól is. Ugye erről már korábban többször is szó esett, nem véletlenül! Sokan nem gondolnak rá, de a dohányzás, az alkohol- és a kábítószer-fogyasztás ezen a téren is veszélyforrás, ahogy az egyes hormonális fogamzásgátlók is. S bár roppant ritkán, de a spirál is okozhat fertőzést. Fontos tehát, hogy fogamzásgátlót csak megfelelő körültekintéssel és szakorvosi javaslatra szedjünk, ezt is mindig hangsúlyozom! Ráadásul a fogamzásgátlók hormonális változásokat is előidézhetnek – csakúgy, ahogy a terhesség –, tehát a hormonrendszerben fellépő alakulások is fokozhatják a fertőzés veszélyét. Sajnos egyes betegségek árthatnak a hüvely egészséges flórájának, ilyen például a cukorbetegség, a vérszegénység, a vashiány és egyéb, az immunrendszert gyengítő betegségek is” – foglalta össze a doktornő, majd hozzátette, hogy a bakterális vaginózis pontos diagnózisához mindenképp szakorvosi segítség szükséges. Tehát ha aggasztó tüneteket észlelünk, mindenképp és minél előbb keressük fel a választott nőgyógyászunkat. Az orvos a panaszok megismerése után megvizsgálja a pácienst, melynek során hüvelyváladékot vesz a mikroszkópos kiértékeléshez. Az így kapott teljes kép után rendelkezhet a kezelés mikéntjéről.

„MINDENRŐL LEHET BESZÉLNI, ÉS KELL IS!”

„Azért is fontos az őszinte orvos–beteg kapcsolat, mert a baktériumos hüvelyfertőzés mielőbbi kezelése és további megelőzése érdekében fontos a hajlamosító tényezők felismerése és megszüntetése. Megfelelő megoldást a helyi kezelés nyújt, amelyet általában hüvelykúp, -krém vagy -gél formájában javaslunk. A kezelés során mindig arra törekszünk, hogy a hüvely felborult baktériumflóráját helyreállítsuk, így szüntetve meg a fertőzést. Sokszor hosszadalmas is lehet, hiszen a bakteriális vaginózis során gyakran egy úgynevezett biofilm-réteg alakul ki a hüvely falán, s innen roppant nehéz kiirtani a baktériumokat. Persze a sikeres kezelést követően ismét a hölgyeken van a megelőzés felelőssége!”

Vigyáznunk kell tehát a normál hüvelyflórára, így fontos figyelnünk a megfelelő intim higiéniára és az egészséges életmódra. A túlzásba vitt, és a nem megfelelő szerekkel végzett tisztálkodás káros lehet, ahogy a túl szoros, nem megfelelően szellőző fehérnemű is. Mindig gondosan ügyeljünk rá, hogy menstruáció idején a tampont és a betétet is gyakran cseréljük.

„Nagyon fontos, hogy biotampont válasszunk, amelyek nem tartalmazhatnak a tampon anyagaként szolgáló gyapotszálakon növényvédőszer-maradványokat, ezek ugyanis tönkre tehetik a hüvelyflórát. Különösen a glifozát, amely nagyon veszélyes a női egészségre, és sajnos azt kell mondjam, hogy korunk hölgyeinek meglehetősen rossz a hüvelyflórája, amelyről igenis tehetnek a nem biotamponok is! Ezért jobb megoldásnak tartom a menstruációs kehely használatát, mert az biztos, hogy nem tartalmaz növényvédő szerrel kezelt gyapotot.

Illusztráció: Pixabay

Egyébként is, a minket körülvevő megromlott környezeti hatások miatt javaslom a nőknek a rendszeres hüvelyflóra-támogatást. Gondolok itt arra, hogy ha valaki 1-2 heti rendszerességgel valamilyen laktobacilus-tartalmú készítményt felhelyez a hüvelyébe, azzal már nagyon sokat tett az egészségéért. Illetve ide sorolnám a szájon át bevehető bélflóra-erősítő készítményeket is, de erről majd egyszer később részletesebben is beszélgetünk” – hangsúlyozta a doktornő, majd azt is hozzátette, fontos, hogy ne váltogassuk gyakran partnereinket, és főleg ne létesítsünk védekezés nélkül szexuális együttlétet! Ha lehet, kerüljük a stresszt és igyekezzünk figyelni a megfelelő testsúlyra is.

„Sajnos a kezeletlen bakteriális hüvelyfertőzésnek szövődményei is lehetnek. S bár nem terjed szexuális úton, de felerősítheti a veszélyét, hogy fertőzés alatt könnyebben megkapjunk különböző nemi úton terjedő betegségeket, mint a HPV, amelyről már szintén sokat beszéltünk, a HIV, a chlamydia, a genitális herpesz és a gonorrhoea. Sajnos egyes esetekben következmény lehet még a kismendencei gyulladás is, amely kihathat a petefészkekre, illetve a méhre is. Meg kell említeni, hogy a terhesség során fellépő bakteriális hüvelyfertőzés többnyire nem jelent gondot, de hangsúlyoznám, hogy ha nincs megfelelően kezelve, akkor koraszülés vagy vetélés is lehet a következmény. Ezért áldott állapotban lévő nők esetében a tünetek megjelenésekor még fontosabb a mielőbbi orvosi segítség! Vigyázzunk magunkra, és ne feledjék: a nőgyógyászok Önökért dolgoznak, ne szégyelljenek előttünk semmit sem! – zárta mosolyogva dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.

Ha szeretne témát javasolni a “Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a negyszemkozt@gyorplusz.hu e-mail címre!