Négyszemközt a nőgyógyásszal

Könnyedén a nehéz napokról

Fotó: Ács Tamás
Havassy Anna Katalin
2021.12.18. 16:21

Minden hölgy életében van az a bizonyos pár nap havonta, amikor igencsak aktívan érezteti a szervezetünk, hogy nőnek születtünk. Hogy komfortosabban átvészeljük ezeket a nehezebb napokat, nem árt tudni néhány nagyon fontos dolgot a menstruáció során szükséges vagy ajánlott higiéniáról. Dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos, a Győr+ Média szakértője ismét segítségünkre sietett.

Sok kérdést kapok a rendelőben a menstruációval kapcsolatban, ez nyilvánvaló” – kezdte a doktornő, majd rögtön azzal folytatta, hogy többsége a higiéniára is kiterjed. „Érdekli a nőket az orvosok véleménye, hiszen hónapról-hónapra visszatérő esemény az életükben a menstruáció. A leggyakoribb nyilván a betét kontra tampon kérdés”

S valóban, gondoljunk csak bele, mennyi idő és tapasztalás kellett ahhoz, hogy saját magunk számára kitapasztaljuk a legjobbak a legkényelmesebbet, na meg azt is, melyikkel vesszük legkevésbé észre, hogy mi zajlik épp a szervezetünkbe. Biztos mindenki állt már tanácstalanul a drogériákban a temérdek termék előtt, nézte őket, olvasgatott, aztán döntött. Hogy otthon azután folytatódjon a tanácskozás a barátnőkkel, kinek mi vált be, vagy okozott csalódást, esetleg melyik is volt az, amelyikről a tv-ben azt mondták, hogy fehér nadrágban is mehetünk kerékpározni? Milliónyi kérdés, információ, tapasztalatcsere és ajánlás a betét és a tampon mellett, s akkor még nem is beszéltünk a menstruációs kehelyről… Nem csoda, ha a választott nőgyógyászunk tanácsát is kikérjük, s milyen jól tesszük!

Ha egy kis történelemmel kezdjük, akkor érdemes tudni, hogy az amerikai nők az 1930-as évek óta, a német nők az 1950-es évek óta használnak tampont. Az USA-ban jelenleg a nők 86 százaléka, Németországban pedig a hölgyek 76 százaléka szavaz bizalmat a tamponnak. Ilyen régóta jelen van már az életünkben. Fontos, hogy 2-3 óránként cseréljük, szóval semmiképp se hagyjuk túl hosszú ideig a hüvelyben. Egyébként maximum 8 órát maradhatnak bent! Az éjszakai tamponhasználatról többnyire ezért is beszélem le a hozzám fordulókat. A betét ugyanolyan jó választás. Mindenkinek magának kell eldönteni, hogy melyik a kényelmesebb, a praktikusabb, s azt használni, ami bevált. Nekem személy szerint egyikkel szemben sincs semmi ellenjavaslatom” – mondta dr. Börzsönyi Ágnes, majd rögtön meg is kérdeztük, hogy mi van, ha feledékenyek vagyunk és bizony bent felejtjük a tampont?

Olvassák dr. Börzsönyi Ágnessel a korábbi beszélgetéseinket is!

Nem kell nagyon megijedni, nagy baj nem történik. Az ilyenkor leggyakrabban felmerülő panasz lehet a zavaró, kellemetlen szagú folyás; a külső nemi szervek/hüvely kipirosodása, duzzanata, égető, viszkető irritációja; alhasi/altesti fájdalom. Ha bennfelejtett tampon miatt ezeket tapasztaljuk, akkor keressük fel a nőgyógyászunk vagy a sürgősségi osztályt és mindenképp közöljük, mi lehet a panasz forrása. A megoldás általában a tampon azonnali eltávolítása és az esetek többségében helyi terápiás hüvelyöblítés vagy különböző hüvelykúpok és -kenőcsök lesznek.”

Illusztráció: unslpach.com

Még mindig beszédtéma a nők között, olvasható fórumokon, hogy a tampont nem javasolják egymásnak, hiszen toxikus sokk szindróma alakulhat ki. A doktornő ezzel kapcsolatban is megnyugtató választ adott:Az 1980-as években írták le ezt a rendkívül ritka kórképet, ami egy bizonyos tamponmárkánál fordult elő, amit azóta kivontak a forgalomból. Az úgynevezett toxikus sokk szindróma már nem fordul elő. Persze ismét hangsúlyozom, hogy fontos a higiéniás és a cserélés gyakoriságára vonatkozó javaslatok betartása!”

A „divatdolgokra” is rátértünk, hiszen egyre többet hallani a menstruációs kelyhekről, a mosható betétekről és mindenféle divatos lemosókról, ezekre a napokra is.

Illusztráció: Pixabay

Nos, a kehely egy nagyon praktikus, higiénikus megoldás, ajánlom bárkinek! Talán a nyilvános mosdók esetében macerásabb egy kicsit… Ugyanolyan alapossággal kell eljárni mint a tampon esetén. Gyakran és megfelelően kell tisztítani és akkor nem lehet gond. A mosható betétek szerintem inkább környezetvédelmi kérdéseket feszegetnek, ahogy a mosható pelenkák is. Ezt is egyénileg kell kitapasztalni, eldönteni. A menstruáció alatti tisztálkodás nyilván nagyon fontos, egészségi és kényelmi szempontból is. Arra azért felhívnám a figyelmet, hogy irrigálni, azaz hüvelyöblítést végezni kifejezetten ellenjavallt, mivel kismedencei gyulladáshoz is vezethet” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász.

Hölgyek, a feladat tehát adott: ha még nem sikerült, megtalálni a legjobbat menstruáció idejére, legyen szó betétről, tamponról vagy kehelyről, akkor hajrá! S ha javasolhatjuk, akkor leginkább az orvosukra és önmagunkra hallgassanak, mint a divatos reklámokra, plakátokra, vagy a tutit mindig megmondó barátnőkre. Végül is a saját testünkről és egészségünkről van szó!

Ha szeretne témát javasolni a „Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a negyszemkozt@gyorplusz.hu e-mail címre!