Tájékoztatás a helyi iparűzési adóban tételes adómegállapítást választók számára

Győr+ Fotó: Marcali Gábor
2024.05.10. 15:15

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 2023. január 1-jei hatállyal történő változása jelentősen módosította a helyi iparűzési adó alanyai számára az adó alapjának egyszerűsített meghatározásának lehetőségeit.

A 2023-as adóévről szóló bevallás benyújtási határidejének (2024. május 31.) közeledtére tekintettel ezúton tájékoztatjuk adózóinkat, illetve képviselőiket az esetleges teendőkről.

Abban nincs eltérés a korábbiaktól, hogy a kisvállalati adó (KIVA) hatálya alá tartozó vállalkozó a helyi iparűzési adó alapját a kisvállalati adója alapjának 20%-kal növelt összegében is megállapíthatja. Ez a KIVA-adóalanyok számára a 2023-as adóév vonatkozásában is egy lehetőség – amennyiben ezzel nem kívánnak élni, úgy a Htv. 39. §-ban kifejtett módon állapíthatják meg az adó alapját. Felhívjuk a KIVA-adóalanyok figyelmét arra, hogy az egyszerűsített adóalap-megállapítást kizárólag a határidőig benyújtott bevallásban választhatják!

Ugyanakkor a 2023-as adóévtől nem alkalmazhatók a korábbi egyszerűsített adó megállapítási módok közül a 8 millió forintot meg nem haladó nettó árbevételű vállalkozók, az átalányadózó vállalkozók, valamint a KATA alanyok számára biztosított lehetőségek.

Valamennyi olyan vállalkozó (a továbbiakban kisvállalkozó), amelynek az adóévi bevétele – éves szinten számítva, azaz 12 hónapnál rövidebb adóév esetén a működés naptári napjai alapján évesítve – a 25 millió (a személyi jövedelem-adótörvény szerinti átalányadót választó kereskedők esetén a 120 millió) forintot nem haladja meg, jogosulttá válik az iparűzési adóalapjának egyszerűsített, úgynevezett sávos módon történő megállapítására. A Htv. 39/A. § (2) bekezdése értelmében az adó alapja a kisvállalkozó székhelye és telephelye szerinti önkormányzatonként

  • 2,5 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan – a 12 millió forintot nem haladja meg (az iparűzési adó összege 1,6% adómértékkel számolva 40 ezer Ft/év),
  • 6 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan – a 12 millió forintot meghaladja, de a 18 millió forintot nem haladja meg (az iparűzési adó összege 1,6% adómértékkel számolva 96 ezer Ft/év),
  • 8,5 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan – a 18 millió forintot meghaladja, de a 25 millió – a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózó kiskereskedő kisvállalkozó esetén a 120 millió – forintot nem haladja meg (az iparűzési adó összege 1,6% adómértékkel számolva 136 ezer Ft/év).

Az ezen adóalap-megállapítást választó kisvállalkozónak az adóalapját nem kell megosztania a települések között, adóelőleget évente csak egyszer kell fizetnie (az adóév ötödik hónapjának utolsó napján – általános esetben május 31-ig).

A kisvállalkozó a tételes adóalap-megállapítási módszert csak a teljes adóévre választhatja, s a döntése – erre vonatkozó külön, évenkénti bejelentés nélkül – addig az adóévig érvényes, amíg azt vissza nem vonja. Fontos megjegyezni, az adóalapot a székhely és valamennyi telephely fekvése szerinti önkormányzat felé egységes módon kell megállapítani.

Azon adózóknak, akik 2023-as adóévre választották a tételes adómegállapítást,nem kell bevallást benyújtaniuk, ha az adóévi adó összege nem haladja meg az adóévi adóelőleg összegét és – ha a megfizetett adóelőleg összege magasabb – az adózó az adóelőleg és az adóévi adó összege különbözetének a visszatérítését nem kéri.

Ha a kisvállalkozó az adóévet követő év ötödik hónapjának utolsó napjáig adóbevallást nem nyújt be, akkor úgy kell tekinteni, hogy az adóévi adófizetési kötelezettségének az adóévi adóelőleg megfizetésével kíván eleget tenni.

Ezzel kapcsolatban két dologra szeretnénk felhívni a figyelmet!!!

Egyfelől az adószámlákat a 2024. évi adóelőlegekkel, az előző évi „sávnak” megfelelő összegekkel adóhatóságunk hivatalból beterhelte, annak érdekében, hogy bevallás benyújtásának hiányában is egyértelmű legyen az előlegfizetési kötelezettség esedékessége és összege. Természetesen bevallás benyújtásával az előleg összege is módosítható.

Másfelől bár bevallási kötelezettsége nincs azon adózóinknak, akik a 2023. év folyamán nagyobb összegű adóelőleget fizettek meg, mint amennyi adófizetési kötelezettségük keletkezett a 2023-as év után, azonban ezen tényről az önkormányzati adóhatóságok értelemszerűen csak a helyi iparűzési adó bevallás benyújtása esetén értesülhetnek. Így az adóelőleg és az adófizetési kötelezettség különbözetének érvényesítéséhez szükséges a bevallás benyújtása – a bevallás benyújtásának elmaradása viszont esetükben a fentieknek megfelelően nem jár szankciókkal.

Felhívjuk adózóink és képviselőik figyelmét továbbá arra, hogy a 2024-es adóév vonatkozásában az adóalap-megállapítás választásának jogvesztő határideje 2024. május 31. napja!

Azok, akik idén szeretnének áttérni az egyszerűsített adóalap-megállapításra és azok, akik tavalyra eszerint adóztak, azonban idén az általános szabályok szerint kívánnak adózni, ezen választásukról 2024. május 31. napjáig kell nyilatkozniuk a bevallási nyomtatványon. Határidőig beérkező nyilatkozat hiányában az adóalap-megállapítási mód a 2024-es adóévre meg fog egyezni a 2023-as adóévivel. Az adóalap-megállapítási mód választása önellenőrzéssel nem módosítható.

Ha a kisvállalkozó már nem tételesen kívánja megállapítani az adóalapját, akkor ezen döntésének bejelentésével egyidejűleg adóelőleg bevallására köteles (ezt megteheti a 2023-as évről szóló bevallás M-EL lapján). A bevallott adóelőleg két részletben esedékes. 2024. május 31. napjáig a 2023-as adóév adójával azonos összegű adóelőleg (40 ezer, 96 ezer vagy 136 ezer Ft), 2025. március 17. napjáig ezen összeg felével egyező összegű adóelőleg (20 ezer, 48 ezer vagy 68 ezer Ft) fizetésére köteles.

A tevékenységüket 2023-ban jogelőd nélkül kezdő kisvállalkozók (ideértve a tevékenységüket szüneteltetés után újrakezdőket) a 2024. május 31. napjáig kötelezően benyújtandó bevallásukban is jelölhetik a tételes adómegállapítás választását 2023-ra – egyúttal nyilatkozhatnak arról, hogy 2024-ben milyen adóalap-megállapítást kívánnak alkalmazni.

Forrás: Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala

Kapcsolódó témák: #Győr | #Győri önkormányzat | #iparűzési adó |