Kalauz kismamáknak: út a szülőszobáig

Fotó: Ács Tamás
Havassy Anna Katalin
2022.09.30. 10:25

A terhesgondozás témakörét már elkezdtük a múlt hónapban, most pedig azzal folytatjuk, hogy a terhesség megállapítása után milyen vizsgálatok várnak a kismamákra, míg végül eljutnak a szülőszobába és világra hozhatják gyermeküket.

Dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos, a Győr+ Média állandó szakértője már segített minket abban, hogy melyek azok az első lépések, amelyeken minden nőnek át kell esnie, akiknél az áldott állapotot megállapították. A doktornő most abban is velünk volt, hogy időszakokra lebontva is lássuk, miként is zajlik a terhesgondozás folyamata.

Nyilvánvaló, hogy a kismama a választott orvosával rendszeresen kell, hogy találkozzon. Ezek a látogatások előre meghatározott időpontokban zajlanak, amelytől nem lehet eltérni. A 26-28. hétig havonta 1 alkalommal, a 33-34. hétig 3 hetente 1 alkalommal, a 35. héttől kezdődően pedig hetente kell eljönni a rendelőbe. A szülés számított időpontjának túllépése esetén másnaponta, a 41. héttől pedig naponta szükségesek a vizsgálatok, sőt, ilyenkor már leginkább a kórházi felvétel a tanácsos, de erről úgyis egyeztetünk” – foglalta össze dr. Börzsönyi Ágnes elöljáróban, majd azzal folytatta, hogy ezeken a rendszeresen ismétlődő találkozásokon mi is vár tulajdonképpen a kismamákra.

„A terhesgondozás alatt folyamatos a vérnyomás és a pulzus mérése, illetve a kismamák testsúlyát is figyelemmel követjük és rögzítjük. A 20. héttől a magzati szívfrekvenciát is mindig ellenőrizzük. Kérnünk kell vizeletvizsgálatot. A terhesség fejlődésének a követése is alapvető, amely során a 20. héttől rendszeresen vizsgáljuk a szeméremcsont és a méhtest felső vége közötti távolságot (ez symphysis fundus távolság), a méh összehúzódási képességét, illetve – bár nem minden alkalommal – a méhszáj záróképességét is ellenőrizzük.”

A teljes átláthatóság miatt vegyük most sorra heti bontásban a terhesgondozás menetének legfontosabb eseményeit és a vizsgálatokat, amelyeken minden kismamának át kell esnie, mire végre karjaiban tarthatja újszülött gyermekét:

6-9. hét: Ha elmaradt a menstruáció és a teszt is pozitív, akkor következik az UH vizsgálat, amellyel pontos kép kapható a terhesség pontos koráról és az elhelyezkedéséről. Ezzel a lelettel kell felkeresni a védőnőt, aki kiállítja a kiskönyvet, majd a háziorvos kéri az első teljes labort.

11-13. hét: Ilyenkor történik meg az úgynevezett I. ultrahang szűrővizsgálat, amikor a magzat pontos korának megállapítása mellet 70 százalékos hatékonysággal a Down-kór szűrése is megtörténik. Lehetőség van egy kombinált teszt végzésére, mely a fenti ultrahang vizsgálatot kiegészítve egy olyan anyai vérből végzett laborvizsgálat, mely hozzávetőleg 90-92 százalékra növeli a szűrés biztonságos eredményét. Sajnos Magyarországon az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ezt a tesztet nem finanszírozza, így a kismamáknak magánintézményekben kell kérvényezni.  A vizsgálatot a terhesség 11. hetétől a 13. hét 6. napjáig lehet elvégezni és kiszámítható az egyénre szabott Down-kór kockázat.

Illusztráció: Depositphotos.com

18-20. hét: Következik a II. ultrahangszűrés, azaz a „genetikai ultrahang”. Ez egy minden részletre kiterjedő vizsgálat, ami elősegíti az esetleges magzati rendellenességek megismerését.

20-36. hét.: Ha problémamentes a terhesség, akkor innentől a terhesgondozás havonta történik, a fentebb is említett állandó vizsgálatok elvégzésével.

A 30-32. hét: A terhességnek ezen szakaszában javasolt a III. ultrahang vizsgálat, amikor a szokásos vizsgálati protokoll mellett az orvos ellenőrzi a magzat fejlődési ütemét, illetve a méhlepény megfelelő működési kapacitását is.

24. hét: A kismamák egyik legkevésbé kedvelt vizsgálata következik, a cukorterhelés, amelyet teljes vérkép és vizeletvizsgálattal kell kiegészíteni. Fontos lépés ez, hiszen a terhességi cukorbetegség így állapítható meg. A vizsgálat során éhgyomri vérvételt követően cukoroldatot kell inni, egészen pontosan 75 gramm cukrot feloldva 2-3 dl hideg vízben, amelyben citromlé szabadon önthető. Két óra elteltével ismét vérvétel következik, s az így nyert két eredményből lehet következtetni a terhességi cukor esetleges kialakulására. Ha a kismama szeretné, a 24. héttől már a 3, illetve a 4 dimenziós ultrahang vizsgálatok is elvégezhetők a megfelelő intézményekben. Hasznosak, hiszen képet kaphat az orvos például a végtagok, az arc és az ajkak fejlődésének állapotáról is.

Illusztráció: Pixabay

38. hét: Szükséges ilyenkor CTG (kardiotokográfia) vizsgálat, amely a magzat pulzusszámának (szívfrekvenciájának) a méh összehúzódásával, illetve a magzat mozgásával egyidőben, az idő függvényében történő észlelése és papírszalagon történő rögzítése. Így a vizsgálat segítségével lényeges információk nyerhetők a magzat méhen belüli állapotáról. Fontos a hüvelyváladék tenyésztése a Streptococcus fertőzés kimutatása miatt, illetve ismételten kérni kell teljes laborvizsgálatot is.

36-40. hét: Ekkor már a célegyenesbe fordult a terhesgondozás, hetente szükséges találkozni a választott orvossal, aki CTG vizsgálattal ellenőrzi a magzat állapotát és dönt a további lépésekről.

Látható, hogy a terhesgondozás egy igencsak összetett és sok mindenre kiterjedő, pontos protokoll szerint zajló folyamat, amely során végig kísérjük a kimamákat szinte a szülőszobáig. Vannak kötelező és választható részei, ezekről is az orvos és a védőnő tud tájékoztatást adni, kérdezzék hát őket bátran. S ne feledjék: a terhesség az egyik legizgalmasabb időszak egy nő életében, amelyhez szükséges a teljes odafigyelés és a bizalmon alapuló orvos-beteg kapcsolat”  – zárta dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.