Intézkedés-lélektani tréning a pedagógusoknak

Fotó: O. Jakócs Péter
Németh Boglárka
2021.10.05. 16:59

Egyedülálló lehetőség áll a győri pedagógusok előtt. Dr. Dézsi Csaba András, polgármester kezdeményezése nyomán ugyanis olyan tréningsorozaton vehetnek részt a város oktatói, ami segítheti az iskolai konfliktusok hatékony megoldását.

A Győri Tankerületi Központhoz tartozó intézmények vezetői gyűltek össze kedden délután a Városházán, ahol dr. Farkas István, dandártábornok tartott ízelítőt abból, pontosan milyen ismeretekre tehetnek szert a tanárok, melyet az oktatásban felmerülő konfliktusok kezelésében hasznosítani tudnak. Ez nemcsak a tanár-diák, hanem oktatók közötti, valamint a pedagógus-szülő közötti kétes helyzeteket is magába foglalná.

Knézy Jenőről, a Győr+ Média vezérigazgatójáról sokan nem tudják, hogy egykor rendőrként dolgozott és ő maga is részt vett ilyen és ehhez hasonló oktatásokon. A média szakember elmondta: egyedülálló lehetőségről van szó, mivel a pedagógusok Magyarországon soha nem kaptak olyan képzést, ami felkészítené őket arra, hogy krízishelyzetben hogyan kell kommunikálni, fellépni, megoldást keresni, hiszen a tanárok nagyon sokszor eszköztelenek, ha támadás éri őket. Így a polgármester kezdeményezését ő is maximálisan támogatja.

Dr. Dézsi Csaba András, a Belügyminisztérium Nemzetközi Oktatási Központját kérte fel arra, hogy segítsen a képzések megszervezésében és lebonyolításában, így a dandártábornok mellett dr. Végh József, kriminálpszichológus is tart majd előadásokat. Dr. Nagy Adél, a Győri Tankerületi Központ igazgatója a Győr+-nak elmondta: egyfajta kapocsként működnek a hozzájuk tartozó intézmények valamint az oktatási központ között, így reméli az iskolák vezetőivel közösen haladnak majd tovább annak az útján, hogy az iskolai légkör nyugodtabb legyen.

A Győr+ stábja jelen lehetett az első tréningen, melyen többek között, Horváth Péter, a Révai Miklós Gimnázium és Kollégium igazgatója, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke is részt veszt.

A vezető szerint minden intézményben fontos az, hogy a konfliktusokat minél békésebben lehessen kezelni. Az ehhez hasonló előadásokkal olyan helyzeteket teremtenek, melyeket megtanulnak kezelni, a megfelelő kommunikáció segítségével.

Németh Pétert, a Fekete István Általános Iskola igazgatóját a tréning szünetében kérdeztük, az intézményvezető arról számolt be: nagyon érdekes előadást hallgathatott a stressz kezelés módszereiről. Németh Péter szerint ilyen helyzetbe nemcsak a diákokkal és a kollégákkal, de a szülőkkel is kerülhetnek, ezért reméli, hogy a képzés segít majd az ehhez hasonló adrenalin dús szituációk kezelésében, oly módon, hogy azokból mindegyik fél győztesen léphessen ki.

Derczó Tibor, a Győri Tánc-és Képzőművészeti Iskola igazgatója az előadás kapcsán azt közölte: reméli lesz az tréningnek folytatása, melyre a kollégái is nyitottak. Az igazgató ezt inkább egy önismereti, önkrontollos képzésnek fogja fel, ami után máshogy viszonyul majd különböző szituációkhoz. A pedagógus kiemelte a mai nap folyamán már megtanulhatta: stresszhelyzet önmagában nem létezik, illetve milyen az, amikor fellép a genetikus én.

Amennyiben a többi iskolavezető a tankerülettel közösen úgy dönt, hogy további tréningekre is nyitottak, úgy elsőként Győrben lehetnek a konfliktushelyzetre felvértezett, azokat maximális hatékonysággal kezelni tudó pedagógusok.

Galéria: O. Jakócs Péter

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka

Kapcsolódó témák: #életmód | #híradó | #Oktatás |