Négyszemközt a nőgyógyásszal

A természet a nők oldalán áll

Fotó: Ács Tamás
Havassy Anna Katalin
2022.06.11. 09:40

A női lét csodái mellett kár tagadni, hogy vannak nehézségei is. Ki ne érezte volna már a menstruáció előtti idegességet, a görcsös fájdalmat, vagy az erős vérzést?! Bár számos gyógyszert fejlesztettek ki a szakemberek, a természet is tartogat sok-sok segítséget. Erről beszélgettünk dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvossal.

„Sok betegem érdeklődik a természetes megoldások iránt, így nekünk nőgyógyászoknak is egyre többet kell tudnunk a vitaminokról és a gyógynövényekről is – kezdte a doktornő. „Sokszor remek és kímélő kiegészítő támogatások lehetnek, ám attól mindenkit óvok, hogy túlságosan ezekre bízza magát. Továbbra is az orvos a legbiztosabb pont egy-egy betegség, panasz esetén. Józanul kell tehát a természet kincsestárát nyitogatnunk, s akkor sokat tehetünk önmagunkért.”

A legtöbben a menstruáció körüli kellemetlenségektől, fájdalmaktól szenvedünk, így leginkább ezek enyhítése miatt folynak jelenleg is a kutatások, illetve számos nép feljegyzést is találni arról, milyen növények vagy vitaminok segíthetnek át minket a nehezebb napokon. A kínálat nagyon széles, érdemes azonban mindig azokat választani, amelyek gyógyszerkönyvi minőségűek, illetve bevizsgált termékek. Az internet veszélyére itt is fel kell hívni a figyelmet. Az a legbiztosabb tehát, ha patikában vagy gyógynövény szaküzletben szerezzük be a segítséget egy-egy panaszra, tünetre. A szaküzletekben egyébként további információkat, tanácsokat is kaphatunk.  

Kutatások igazolják, hogy a menstruációt megelőző tünetegyüttes, a PMS (pre-menstruális szindróma) esélye csökken, ha az étrendünk B-vitaminban bővelkedik. Fogyasszunk ilyenkor B-Vitaminban gazdag ételeket, például a spenót nagyon jó erre. Furcsának hathat, de a kutatók szerint kizárólag az ételekkel bevitt B-vitamin a hatásos, csak önmagában, a tablettában bevéve nem eredményes. Egyébként a fájdalmas görcsök legfőbb okozója a porsztaglandin hormon, hiszen ez idézi elő a kínzó görcsöketEzen segíthet az E-vitamin, amelynek fontos szerepe van a prosztaglandin szint szabályozásában, így a vitamin bevitele enyhítheti az alhasi görcsöket, továbbá jótékony hatása lehet az ilyenkor feszülő mellekre is. Csonthéjasokkal és teljes kiőrlésű gabonafélékkel a legegyszerűbb a szervezetbe juttatni, ha kerülni akarjuk a kapszulákat.”

Ilusztráció: depositphotos.com

Persze ki ne ismerné a menstruáció előtti hangulatingadozást, amelyet a szervezetben található kalciumszint csökkenés okoz. Érdemes ilyenkor odafigyelni, hogy több tejterméket, tojást és magvakat fogyasszunk, s ezzel több kalciumot juttassunk be. Érdemes ilyenkor a magnézium bevitel növelésére is figyelni, ezzel is csak segíthetünk önmagunkon.

„Rendszertelen, túl erős vérzésre is sokan panaszkodnak, s ha nincs szervi oka, akkor B6-vitaminnal is támogathatjuk testünket. Figyelni kell rá azonban, hogy 50 és 100 mg között maradjon az adag, mert e fölött már káros is lehet.  Legjobb, ha természetes forrásból töltekezünk, így együnk sok halat, banánt, mogyorót és májat. A máj egyébként a vashiány esetén is jó szolgálatot tehet. A több magnézium is hasznos lehet ilyenkor a B6-vitamin mellé: csökkentheti a feszültséget. Napi szinten 200 mg megfelelő támogatás lehet a nehéz napokon.  A C-vitamin is ajánlatos, hiszen csökkentheti az erős menstruációs vérzést a hajszálerek megerősítésével. Egy kutatás szerint az erős vérzés a rendszeresen magas dózisú C-vitamint szedő nők 87 százalékánál enyhült. Egyébként a C-vitamin a vas felszívódásához is kell, ezért segít a túl erős menstruációs vérzés által okozott vashiányos vérszegénység megelőzésében. Ebben az esetben a 2000-4000 mg közötti terápiás dózis a javasolt.”

Illusztráció: depositphotos.com

Látható, a természet sok esetben a barátunk, s nincs ez másként a gyógynövényekkel sem, amelyek hatásáról évszázados feljegyzéseket is találni. A nők a történelem során számos praktikára voltak kénytelen rájönni, hogy csökkentség a menstruációval járó fájdalmakat, könnyebben vészeljék át a havonta ismétlődő kellemetlenségeket.

Talán az egyik legismertebb a cickafarkfű, amely kamazulént tartalmaz. Ez egy természetes görcsoldó, amely a méh sima izmait nyugtatja meg, így nagyon hatásos lehet. A kamilla szinte jolly joker, szintén egyhíti a görcsöket. A palástfüvet németül „Fraeunamtel”nek hívják, amely női kabátot jelent, nem véletlenül: segít menstruáció idején, de alhasi panaszok, fehérfolyás esetén is, sőt vérzéscsillapító hatása is ismert. Érdemes jobban utánanézni, ahogy a barátcserjének is. Ez utóbbi tartalmaz többek között flavonoidokat, iridoid glükozidokat és terpenoidokat. Jótékony hatásának lényege az agyalapi mirigy serkentése, különösen az LH-hormonnak nevezett lutropin termelésének fokozása. Ez közvetett módon növeli a szervezet progeszteron-termelését, amely segít a menstruációs ciklus szabályozásában. Jó hatással van egyébként a prolaktin-termelésre is és enyhítheti a mellek érzékenységét is a PMS során.”

Számos olyan praktika létezik még, amellyel segíthetünk magunkon ha megkínoznak ezek a napok. Ilyen például a hasra tett melegítő párna vagy a forró vizes tömlő.

„A meleg ugyanis serkenti a vérkeringést és ellazítja az izmokat. Jó hatással van tehát méhgörcsök esetén. Serkenti a méhben pangó vért, így megszünteti a fájdalmas méhösszehúzódást. Sokáig azt vallották, hogy ha menstruálunk, akkor ne terheljük mozgással a testünket. Viszont egy gyorsabb séta, nyújtó gyakorlatok jót tehetnek, hiszen ilyenkor lazulnak az izmok és a kismedencében is fokozódik a vérkeringés.” 

A végére hagytuk a havi vérzéskor jelentkező migrént, mert már olvasva is sokan a fejünkhöz kapunk. Nem véletlen, hiszen kevés kínzóbb van, mint a hányingerig, ne adj Isten hányásig fokozódó fejfájás. Dr. Börzsönyi Ágnes elmondta, hogy az ilyenkor fellépő migrén oka az ösztrogénszint esése és igen, gyakran kíséri a fájdalmat hányinger, gyengeség, szédülés. Ha nem akarunk gyógyszerhez nyúlni, érdemes a borsmentaolajat használni, amely ellazítja az izomzatot és fokozza a vérkeringést. Néhány cseppel dörzsöljük be a halántékaink és a homlokunk, majd próbáljunk sötét helyen pihenni. Naponta többször is alkalmazható. A fűzfakéreg teáról is egyre többet hallani, a titka pedig a szalicilben rejlik, amely a szervezezbe jutva szalicilsavvá alakul, amely gyulladás- és fájdalomcsillapító. Ne felejtsük el a meleg- vagy hideg vizes – kinek-kinek igénye szerint – borogatást sem, gyors enyhülést hozhat.

„Hatalmas témakört érintettük most egy kicsit, sokat lehetne még erről beszélgetni. A természet tényleg telis-tele van enyhülést nyújtó élelmiszerekkel, gyógynövényekkel, érdemes őket megfelelően fogyasztani, használni. Azonban ismét szeretném kihangsúlyozni: nem javuló, rosszabbodó, aggasztó tünetek esetén a legjobb, amit önmagunkkal tehetünk, ha orvoshoz fordulunk. Vele pedig őszintén megbeszélhetjük a további teendőket, amelybe beletartozhat a gyógyszeres és az alternatív kezelés is.” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.