Nincs közvetlen veszélyben a győri hattyúcsalád

Szigeti Sándor Fotó: Beledi Márta
2024.01.12. 10:05

Nagyon sokan olvasták és osztották meg a bajba került győri hattyúcsaládról írt csütörtöki cikkünket. Az állatvédőktől szerencsére biztató híreket kaptunk.

Csütörtökön írtunk arról, hogy bajba került egy győri hattyúcsalád, mert több városi tó befagyott, nem találnak menedéket, a partra kényszerültek, élelmet sem fogadnak el és a család fiatal madarai még nem képesek repülni, így nem tudnak máshova költözni.

Nagyon sokan szóltak hozzá írásunkhoz, voltak, akik aggódtak, mi lesz a sorsuk, de a többség véleménye az volt, nincs baj, mert az állatok egészséges ösztöne működik, a természet pedig már évszázadok óta állítja hasonló kihívások elé őket.

Cikkünk megjelenése után, még az este folyamán a Szurkolók az Állatokért Győr Állatvédelmi Alapítvány vezetője a helyszínen győződött meg róla, hogy biztonságban vannak a madarak:

„Azt ellenőriztük, hogy nincs-e bajba került, befagyott madár az érintett tavakon. Ezért körbejártuk és zseblámpával bevilágítottuk mindhárom helyszínt. Az 1-es és 3-as tavat jég borítja, a 2-es tavon maradt még egy kisebb szabad vízfelület. A probléma valószínűleg abból adódott, hogy az etetéssel a kettes tóra szoktatott hattyúk és az újonnan érkezők is szerették volna birtokukba venni a megmaradt szabad vízfelületet” – mondta el kérdésünkre Kocsis Balázs, a Szurkolók az Állatokért Alapítvány alapítója.

A bőnyi „Állati Küldetés Madár és Vadmentő Szolgálat” immár öt éve foglalkozik kimondottan vadmadarak, többek között hattyúk mentésével. A győri hattyúcsalád sem ismeretlen számukra: tavaly az egyik fiatal madár csőrébe akadt horgot távolítottak el. A szolgálat vezetője azt mondja, nincs szükség pánikkeltésre és egyelőre nem szükséges beavatkozás sem:

„Valós probléma az lenne, ha két-három héten át -15 fok lenne, és a tavon megmaradt kis lékhez nem engednék oda a fiatal madarakat, akik így nem jutnának vízhez, és nem tudnának inni. Szerencsére azonban erről nincs szó, és minden ellenkező híreszteléssel szemben képesek már repülni a fiatal madarak” – hangsúlyozta Kok Annamária.

„A madarak befogása nem megoldás. Sokkal nagyobb stresszt okozna nekik, ha tavaszig fogságban tartanánk őket, erre semmi szükség nincs” – tette hozzá, egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a hattyúk esetében védett madarakról van szó:

„Érkeztek hozzánk olyan jelzések is, miszerint egyesek kergetik őket a parton, nagyon kérjük, hogy ezt ne tegyék, ne okozzanak nekik ezzel további stresszhelyzetet. Fontos, hogy kenyérrel és otthoni maradékkal semmiképpen ne etessék őket. Ha pedig a kihelyezett madáreleségből adnának nekik, azt a tó különböző pontjain egy időben tegyék, hogy ezzel is megelőzzék a madarak között kialakult konfliktust. Az is nagyon lényeges, hogy a megkezdett etetést ne hagyják abba a tél folyamán, hiszen a madarak már megszokták és várják ezt az élelemforrást.”

Kok Annamária végül hozzátette a győri városi tavak is a Fertő-Hansági Nemzeti Parkhoz tartoznak, így minden hivatalos eljárásra ők jogosultak.

Kapcsolódó témák: #állatvédelem | #Győr | #hattyúk |