Ménfőcsanakon is áll a májusfa!

Szöveg és fotó: Venesz Klaudia
2024.04.30. 20:05

A néphagyomány őrzése, értékeink megtartása és megismertetése a következő generációval – ez sarkallta a Marcal Tánc- és Népművészeti Egyesület tagjait arra, hogy 2024-ben is felállítsák Ménfőcsanak májusfáját.

Szorgos férfikezek vágták és szállították, gyengéd leánykacsók díszítették azt a csodálatos, égbe törő fenyőt, ami kedden, késő délután került Ménfőcsanak központjába. A Marcal Táncegyüttes vezetője, Klauz Balázs lelkes hagyományőrző, évről évre megidézik a húsvéti locsolás után a májusfaállítás, majd kitáncolás emlékét is. A vezető elmondta, hogy a 2005-ben alapított néptáncegyüttes évről évre, már több mint tizedszer, közösségépítő céllal eleveníti fel a tradíciót, a közösségi májusfaállítást pedig tavaly rendezték meg először. Színes szalagokkal is készültek, amire a lányok választottjuk (a kisebbek a barátnőik) nevét írták.

A fát Lakits János ajánlotta fel Szabó Jenő önkormányzati képviselő közbenjárására. A képviselő szívesen emlékezett vissza arra, ahogy „legényként” társaságba verődtek, kiválasztották az ideálisnak vélt fát és a lányos házhoz vitték. A házigazda nyitva hagyta a kaput, hogy az udvarló és a kísérete az éj leple alatt, a legnagyobb titokban csempésze a kiszemelt ablaka alá a legszebb és legmagasabb nyírt vagy lucot. Az, hogy kitől kapta a lány a májusfát, csak a kitáncoláskor derült ki május utolsó napján.

Szabó Jenő örömmel nyugtázta, hogy a fiatalokat most is érdekli a hagyomány, és bár most még napvilágnál került a helyére a májusfa, a következő generáció is érti a lényegét.

Május elsején, a munka ünnepén Gyirmót városrészben kóstolhatnak a halászléfőző versenyen készült remekekből, de a nótaszóval, gyerekprogramokkal és könnyűzenei koncertekkel is garantálják a felhőtlen, jó hangulatú kikapcsolódást.

Kapcsolódó témák: #hagyomány | #hagyományőrzés | #Ménfőcsanak |