Legendás időkről mesél a híres győri Matróz

Szigeti Sándor Fotó: O. Jakócs Péter
2023.03.27. 19:09

Messze földön híres halászleve, házi töpörtyűs pogácsája, magyaros ételei, karcos, hideg kisfröccse, no és persze utánozhatatlan hangulata emeli ki a győri éttermek sorából a Matróz Dunaparti Kisvendéglőt, amelynek nem csak jelene, hanem a múltja is rendkívül izgalmas.

„A ház legrégebbi része az 1400-as években épült, és a legújabb is elmúlt már 400 éves. Alul mindig is üzlet működött, a felső szinten pedig lakások voltak. Herkovits Lajos halászmester a 19. század végén alapított vendéglőt a Bástya utca 8. szám alatt, a mai Dunakapu téren. Ő volt az első győri vendéglátós, aki népszerűvé tette a városban a halételeket. Herkovits urat 1917-ben bekövetkezett halálakor itt, az étteremben ravatalozták fel. A kezébe gyertyát, jobb lábához egy üveg vörösbort, bal lábához pedig egy pakli magyar kártyát helyeztek– mesél a hely különleges történetéről Kulcsár Károly, aki négy gyermeke közül Bálinttal és Benedekkel közösen vezeti a vendéglőt.

Balról jobbra: Kulcsár Benedek, Kulcsár Károly és Kulcsár Bálint

„Herkovits Lajos halála után a keresztapám édesapja, Dátán Lajos vásárolta meg a vendéglőt 1919. november 30-án. Dátán Lajos hentes-mészáros és vendéglátós volt egy személyben. A piacon vásárolt élő állatok vágása, feldolgozása is itt zajlott: az épület falán kampók lógtak a friss húsnak, a tetőtérben füstölőt alakítottak ki. 1952-ben elvették a vendéglőt a családtól és államosították. Havi 20 forint bérleti díjat fizettek érte a kommunisták, ami borzasztó rossz pénz volt a forgalomhoz képest. Lajos bácsinak ráment az egészsége a kisajátításra, hamarosan meghalt, néhány évre rá pedig felesége, Kati néni is követte. A keresztapám Dátán László is máshol keresett munkát és több mint 30 éven át, 1984-es haláláig többé nem tette be a lábát a vendéglőbe. A családnak csak a rendszerváltás után, 1991-ben sikerült visszaszereznie a jogos tulajdonát” – idézi fel Kulcsár Károly.

A fiatalokat arról is kérdeztük, hogyan vészelte át a covid időszakot és a mostani energiaválságot Győr nagy múltú helye:

„Nagyon fontosnak tartom, hogy sem a járvány alatt sem pedig a mostani energiaválság idején nem küldtük el egyetlen alkalmazottunkat sem. Van olyan kolléga, aki több mint 40 éve itt dolgozik, és a többiek is 20-30 éve itt vannak már, ez egy nagyon összeszokott, jó csapat” – veszi át a szót Kulcsár Bálint.

„A 2020-as teljes lezárás idején nyitottunk egy kis kiadóablakot a tér irányába, bevezettük az elviteles ételeket és a házhozszállítást, és a közösségi oldalakon is megjelentünk hirdetésekkel. Hűséges törzsvendégeink szerencsére a nehéz időkben is velünk maradtak, így ha szerényebb bevétellel is, de átvészeltük ezt az időszakot. A beszerzési árak még most is emelkednek, ami pedig a rezsiköltségeket illeti: hangulatos cserépkályhákkal fűtjük a vendégteret, és ahol lehet, ott próbálunk az árammal is spórolni” – teszi hozzá a testvér, Kulcsár Benedek.

Szó esett természetesen a Matróz specialitásairól is:

„A túrós tésztánkhoz a mai napig frissen gyúrják a hölgyek a széles metéltet a konyhán, és hétvégente 4 kiló tésztából készül a Matróz híres házi töpörtyűs pogácsája. Büszkék vagyunk rá, hogy a sztrapacskánkért a határ túlsó oldaláról is átjárnak, és természetesen továbbra is nagyon népszerűek a halászleveink, ahogy a klasszikus magyaros fogások és a pontyból készült hagyományos szigetközi ecetes halunk is. A matrózos fröccsökhöz Németh Endre pannonhalmi borásztól szerezzük be a minőségi bort” – hangsúlyozza Kulcsár Bálint.

„Hogy mit kívánunk az idei szezonra? Először is kevesebb szelet, mert a szél zavartalanul fúj be hozzánk a térre a folyók felől, így nálunk a teraszos szezon kicsit későbbre tolódik, mint máshol. De komolyra fordítva a szót, a Matrózban a győri és az ország különböző szegleteiből érkező vendégeknek egy nagyon egészséges aránya alakult ki, így természetesen jó szezonban bízunk. Művészek, ügyvédek, sportolók, vállalkozók éppúgy járnak hozzánk, mint a teljesen átlagos, hétköznapi emberek, és mindenki jól megfér egymással. A régi bencés diákoknak, az evezősöknek és a búvárklub tagoknak a mai napig külön törzsasztala van. Egyszer, amikor tévesen híre ment, hogy a Brady-ház mellett a Matróz épületét is elbontják, egy vendégünk a hajnali 3.20-as vonattal indult el az ország másik végéből, hogy meggyőződjön róla, nincs-e baj. Amíg ilyen vendégeink vannak Győrből és távolabbról is, addig nem lehet okunk panaszra” – zárja a beszélgetést a családfő, Kulcsár Károly.

Kapcsolódó témák: #gasztronómia | #Győr | #vendéglátás |