EternalGames:

Lásd, ahogy virtuálissá válik a valóság!

P. Csapucha Adrienn Fotó: Ács Tamás
2024.02.08. 10:12

Szinte borítékolható, hogy örökbérletet vásárolnak majd a teátrumba azok a fiatalok, akik első színházi élményüket élik át a Vill-Korr sulibérlet most készülő darabjával. Móczár Bence minden generáció számára mély üzeneteket hordozó színművet szállít a színpadra, a virtuális világ segítségével, megmaradva a valóságban, fontos társadalmi kérdéseket boncolgatva, és akkor a vizuális körítésről még említést sem tettünk. Kompakt és komplett, különleges és kíváncsi, akár a karakterek. Az EternalGames kinyitja a lehetőségeket...

Egy szülő elvesztése mindig fájó az ember életében, főként akkor, ha a traumát gyerekként kell megélniük az érintetteknek.

Édesapjuk halála miatt, Marci és Julcsi, a győri Epres utca lakóinak családjában a tragédia óta nincs minden rendben, de fenekestől felfordulnak a hétköznapok akkor, mikor szeretett nagymamájuk varázslatának hála, bekerülnek a virtuális világba, a Végtelenség Birodalmába.

A művet Hedry Mária Virtuália című meséje alapján Móczár Bence írta, a rendező látványában is lenyűgöző játékra hívja a közönséget. „Ez egy nagyon hálás feladat, főleg úgy, hogy társulati tagként ismerem is a kollégáimat, vagyis látom, hogy kinek mi állna jól, kinek mihez van kedve. Még sok ritmusbéli dolgot finomhangolunk, körülbelül két hete számok mennek a fejemben, melyek másodperceket jelölnek, ezeket ki kell még tisztogatni” – beszélt a darab jelenlegi állásáról a főpróba szünetében Móczár Bence.

Egyúttal elárulta azt is, hogy mélységek és magasságok sokasága viszi a darabot, a végtelen játékai a nézőt is elrepítik egy más, mégis valóságos éterbe.

„Bizonyos szempontból egy klasszikus népmesei alaphelyzetből, egy hiányból indulunk, a hőseinknek pedig az a dolga, hogy vagy elfogadják a helyzetet, vagy megdolgoznak azért, hogy a történet végére a csonkából mégis egész legyen. Persze humorral igyekszünk feloldani a szunnyadó szomorúságot. Bár nálunk sok minden modern, a mese itt is csak mese marad. A tanulságokat levonjuk, és ha a végére nem is lesz Hetedhétországra szóló lakodalom, valami hasonló mégis várható a dramaturgiát illetően” – fogalmazott a rendező.

Anyai szerepben, királynőként is felforgatja a történetet Agócs Judit. A Győri Nemzeti Színház művésze szerint a darab tükröt tart a társadalomra, megmutatja, hogy az élet több területén is meg kell találnunk azt a bizonyos arany középutat.

„Az egész előadás hatással van rám, csak szuperlatívuszokban tudok beszélni mind a próbafolyamatról, mind a produkcióról. Megrázó, hogy a darabban a gyerekek elveszítik az édesapjukat, ezáltal pedig rögösebb az út és az édesanyjukkal való kapcsolat sem zökkenőmentes. De ez elfelejtődik, minden helyrejön és csak a pozitív dolgok maradnak meg, erre visz a mese is a virtuális világban. Nem tudom, hogy a színház ma mennyire tud nevelni, de azt tudom, hogy mikor én gyerek voltam, rám nagyon nagy hatással voltak az előadások. Az EternalGames-nek is sok mondanivalója van, a fontos, hogy ez átmenjen fiatalnak és idősnek. Reméljük, ha kilépnek majd a színház ajtaján az előadás végén, nem fogják azonnal elővenni a telefonjaikat…” – mondta a Győr+ Médiának Agócs Judit.

Ha szívesen elveszne a virtuális világ valóságos vízióiban, semmiképpen ne hagyja ki a győri teátrum Vill-Korr sulibérletes előadását, melyet február 10-én mutat be a társulat a Kisfaludy Teremben.

Galéria: Ács Tamás

TV-s szerkesztő: Farkas Mónika