Kiadvány készült a győri lengyel emlékhelyekről

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2024.01.16. 13:45

A Győrben fellelhető, lengyel vonatkozású emlékhelyekről készült kiadványt mutattak be a városházán. Az eseményen részt vett Andrzej Kalinowski lengyel konzul, dr. Dézsi Csaba András polgármester, dr. Pergel Elza alpolgármester, valamint Kolonics Péter, a lengyel nemzetiségi önkormányzat elnöke.

„Fontos, hogy a városban a különböző nemzetiségű polgárok békességben együtt éljenek. Mint egy nagy családban, lehetnek ugyan nézetkülönbségek, de az a lényeg, hogy Győr fejlődjön, s az elődeink által megteremtett jólétet megtartsuk. A sikereket az itt élő emberek tehetsége, szorgalma és tudása biztosítja” – hangsúlyozta a polgármester.

Szólt arról is, mennyire fontos ismerni lakóhelyünk múltját. Éppen ezért a város történelmét tananyaggá emeltette a felső tagozatban, illetve a középiskolákban, sőt már érettségizni is lehet belőle. Ehhez a múlthoz pedig hozzátartozik a sok évszázadra visszanyúló lengyel-magyar barátság. Önkormányzati képviselőként 1994 óta szinte minden ilyen vonatkozású emlékhely létrejöttében közreműködött.

Dr. Dézsi Csaba András elmondta: a kiadványt eljuttatják az iskolákba is, hiszen lényeges, hogy az itt élők megismerjék városunkat, annak gazdasági, kulturális és társadalmi értékeit, valamint történelmét.

Andrzej Kalinowski lengyel konzul arról beszélt, hogy Budapest után Győr az a település, ahol a legtöbb lengyel vonatkozású emlékhely található.

A két nép 2007 óta ünnepli a lengyel-magyar barátság napját, melynek ötlete egyébként szintén Győrből származik.

A konzul méltatta a modern, szép, rövid, de információ gazdag kiadványt, majd köszönetet mondott a füzetet kiadó lengyel nemzetiségi önkormányzatnak és a város vezetőinek.

A „Lengyel vonatkozású emlékhelyek Győr városában” című két nyelvű, térképrészletekkel ellátott füzetet haszonnal forgathatják az ide látogató lengyel turisták, valamint az itt élők is. A fellelhető huszonkét emlékhely, illetve emléktábla közül a kiadvány tizenhatot tartalmaz. Többek között megismerhetjük belőle a Lengyel-Magyar Barátság emlékmű, a Lech Kaczynski emlékkő, és emléktábla, a lengyel II. világháborús katonai obeliszk, a Bem József, valamint a lengyel katonai emléktábla történetét és pontos helyszínét.”

A füzet fotóit Csobay Dániel készítette, szakmai támogatóként közreműködött Csobayné Pintér Éva.

Galéria: Ács Tamás

TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta, Zombai-Kovács Ákos