
Ahogy megérkezik a tavasz, nemcsak a természet újul meg, hanem a konyhánk is. Ilyenkor előtérbe kerülnek a zsenge, friss alapanyagok, mint a spárga vagy az újburgonya – ezek tökéletesen harmonizálnak a szezonális halfogásokkal. A következő recept egyszerre elegáns és letisztult, mégis könnyen elkészíthető otthoni körülmények között is.
Az újburgonya: ízes, illatos alap
A friss újburgonya önmagában is gasztronómiai élvezet, de ha néhány fűszerrel kiegészítjük, még inkább kiemelhetjük a természetes aromáit. Egy lábasban sóval, rozmaringgal, kakukkfűvel, néhány gerezd fokhagymával és egy babérlevéllel főzzük puhára. Ez a fűszeres fürdő nemcsak ízesíti, hanem illatossá is varázsolja a burgonyát. Miután megfőtt, egyszerűen kivesszük a léből, és tálalás előtt röviden visszamelegítjük egy kevés tisztított vajon.

A hollandi mártás művészete
A hollandi mártás a francia konyha egyik klasszikusa, amelynek elkészítése némi odafigyelést igényel, de ha egyszer megtanuljuk, örök kincs marad. Első lépésként készítsük el az ízes alaplevet: fehérborral, finomra vágott salotta hagymával, kakukkfűvel, petrezselyemmel, egész fekete borssal, egy kevés almaecettel és citromlével főzzük be az elegyet harmadára, majd leszűrve és lehűtve tartjuk.
A vajat külön megtisztítjuk: lassan melegítve addig hevítjük, míg az áttetsző aranysárga zsiradék el nem válik az alján maradó fehérjétől.

Ezt átszűrve, szobahőmérsékleten használjuk fel.
A mártást vízgőz fölött készítjük el: a redukciót összekeverjük a tojássárgájával, majd lassan, folyamatos keverés mellett hozzácsurgatjuk a tisztított vajat. Az eredmény egy selymes, habos állagú, ízben gazdag szósz lesz. Fontos, hogy a vízgőz ne forrjon, különben a tojás kicsapódik – ezzel a türelmes odafigyeléssel azonban csodát varázsolhatunk a tányérra.
Spárga: a tavasz zöld aranya
A zöld (vagy fehér) spárga fás végét eltávolítva sós-cukros vízben blansírozzuk, majd jeges vízben sokkoljuk, hogy megőrizze frissességét és enyhén roppanós textúráját. Ez a lépés nemcsak a színét tartja élénken, hanem az ízét is frissíti.

Lazac – tökéletesre sütve
A lazacfilét enyhén sózzuk, borsozzuk, majd olívaolajon mindkét oldalát megsütjük. A végső ízrobbanást pedig az adja, amikor a sütés végén hideg vajat adunk hozzá, és habzó vajjal locsoljuk meg a halat. Ez a technika kívül finoman aranybarnára pirítja, belül pedig szaftosan omlósan tartja a lazacot.
Tálalás: elegancia és harmónia

A spárgát és az újburgonyát a maradék tisztított vajban átmelegítjük, majd ízlésesen elrendezzük a tányéron: a spárgákat váltakozó színeikkel helyezzük el, töveiket bőségesen bevonjuk a hollandi mártással. Rákerülnek a lazacfilék, végül az egészet a friss, fűszeres újburgonyával koronázzuk meg.

Hozzávalók 5 főre:
- Lazacfilé 75 dkg
- Olívaolaj 0,5 dl
- Vaj 3 dkg
- Só
- Bors
- Zöld spárga 30 dkg
- Fehér spárga 30 dkg
- Újburgonya 50 dkg
- Rozmaring 1 ág
- Fokhagyma 6 gerezd
- Kakukkfű 1 kis csokor
- Babérlevél 5 db
- Tojássárgája 6 db
- Vaj tisztítva 20 dkg
- Száraz fehérbor 0,5 l
- Alaplé 0,5 l
- Alma- vagy fehér balzsamecet 1 ek.
- Fél citrom
- Salotta hagyma 2 db
- Petrezselyemzöld 1 csokor
- Egész bors 1 tk