Ha tavasz, akkor allergia?

Dr. Széna Andrea bőrgyógyász Illusztráció: Pixabay
2024.04.21. 13:23

A jó idő eljövetele sokak számára egyet jelent a kínzó tüsszögéssel, viszkető szemekkel, másoknál ekcémás bőrtünetek fellángolásával vagy napallergiás bőrtünetekkel.

A népbetegségnek számító allergia a lakosság 25 százalékát érinti, de becslések szerint tíz éven belül elérheti az 50 százalékot.

Mi az allergia?

A szervezet túlzó válaszreakciója, túlérzékenysége elsősorban fehérje-természetű, idegen anyagokkal –allergénekkel – szemben, melyek normál esetben nem károsak az ember számára és semmilyen választ nem váltanak ki. Kialakulásában örökletes tényezők mellett táplálkozás, környezetszennyeződés, dohányzás játszhatnak szerepet. Tavasszal a sokféle légúti allergén közül a fű-, fa- és virágpollenek a meleg, szeles időjárás miatt nagy koncentrációban a levegőbe kerülve okozzák a jellegzetes szénanáthás tüneteket, ezek a vizes orrfolyás, kínzó orr- és szemviszketés, könnyezés, tüsszögés, asztmás betegeknél esetenként nehézlégzés, fulladás, köhögéses rohamok.

Keresztallergia

A szénanáthában szenvedő betegek körében egyre gyakrabban – bizonyos felmérések szerint már 50 százalékban – észlelhető a pollen–étel keresztallergia. Ilyenkor az allergiát kiváltó pollenhez hasonló fehérjeszerkezetű nyers gyümölcs, zöldség vagy fűszer fogyasztása is percek alatt allergiás tüneteket, főleg ajakduzzadást, torokviszketést, bőrkiütést vált ki. A levegőben szálló por és pollen nemcsak légúti tünetet okozhat, hanem a bőrre kerülve fellobbanthatja a szemhéjon, arcon, nyakon, karon az ekcémás, atópiás bőrtüneteket.

Mi a teendő?

Allergiás panaszok esetén a betegség pontos kivizsgálása és a korrekt diagnózis felállítása szakorvosi feladat. A légúti allergének tünetmentes időszakban is szűrhetők. A tüneteket kiváltó allergének ismeretében már a pollenszezon előtt néhány héttel megkezdhető a kezelőorvos javaslata alapján a gyógyszeres vagy külső kezelés. Érdemes a pollenjelentést figyelni, és a panaszokat kiváltó pollenidőszakban a szabadban tartózkodást, nagyobb megterheléssel járó, kültéri testmozgást (futás, kerékpározás) kerülni. Kertészkedés közben javasolt a napszemüveg és a szájmaszk használata. A beteg lehetőleg kerülje a fűnyírást, gereblyézést. Gyakori hajmosás, átöltözés, lezuhanyozás segít a szabadban hajszálakon, bőrön megtapadt pollenek eltávolításában. A ruhák szárítása inkább a lakásban történjen. Érdemes felhúzott ablak mellett autózni. Pollen–étel keresztallergia-táblázatok az interneten fellelhetőek, így ha valakinél erős pollenallergiára derül fény, javasolt pollenszezonban a keresztallergiát kiváltó ételeket kerülni.

Kapcsolódó témák: #allergia | #egészség | #Győr | #vény nélkül |