„Azt az utat kell követnünk, amit őseink jelöltek ki”

J. Kovács Andrea Fotó: O. Jakócs Péter
2024.03.14. 11:25

Jó volt a sok fiatal arcot látni azon az ünnepségen, melyet az Újvárosi Művelődési Ház rendezett az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére a Kossuth-szobornál.

Először Szeles Szabolcs alpolgármester szólt a megjelentekhez, felelevenítve a korabeli eseményeket. „Petőfi út és példakép számunkra, a lánglelkű magyarság példaképe” – mondta, majd arról szólt, hogy 1848 mindannyiunk számára az egyik legfontosabb ünnep, mert ebben mutatkozik meg a magyarság karaktere, igazi ereje.

Emlékeztetett a Kossuth nóta máig ható üzenetére: mi magunk vagyunk az a regiment, akit Kossuth Lajos hív. Ő és társai a magyar szabadságért, a magyar öntudatért, a hazáért, a szuverenitásunkért, az identitásunkért, a függetlenségünkért harcoltak. Ma válságok sorozatát éli át kontinensünk, nem találjuk az utat, mintha elvesztettük volna azt a mércét, amit követnünk kellene, amit őseink jelöltek ki számunkra. Pedig nincs más dolgunk, mint azt a zsinórmértéket követni, amit a márciusi ifjak tűztek ki elénk. Ez az út a magyarság útja, amiről nem szabad letérnünk – hangsúlyozta a szónok.

Dr. Fekete Dávid, a körzet önkormányzati képviselője 1848 máig ható üzenetei közül a magyar honvédség felállításának jelentőségét emelte ki. A honvédelem ma is nagyon fontos kérdés számunkra. A szomszédunkban háború dúl, a világ sok olyan változáson megy keresztül, amihez erős, modern és innovatív honvédség szükséges azért, hogy Magyarországot meg tudjuk védeni. A honvédség, a haderő fejlesztése nem múltba révedés, hanem jelenleg is zajló folyamat, hogy itt a Kárpát-medencében mindannyian biztonságban érezzük magunkat. Ez csak ütőképes, magyar honvédséggel lehetséges.

S hogy mit üzen a győrieknek az ünnep? A város fontos állomása volt a szabadságharcnak, többször gazdát cserélt a császári csapatok és a magyar honvédség között. A győri polgárok elhivatottak voltak, hogy a szabadságért küzdjenek és a forradalom lángját őrizzék később is, amikor ez tiltva volt. Mi, győriek büszkék lehetünk az elődeinkre! – fejtette ki a képviselő.

A megemlékezés verses-zenés összeállítással folytatódott, majd a koszorúzással zárult.

A rendezvényen közreműködtek: Erdélyi László, Erdélyi Máté, Benyó Andor, Boross Kristóf, Rédecsi Dóra, Ovádi Vivien, valamint a Kossuth Lajos Általános Iskola Zenevarázs csoportja, Juhászné Bedő Henrietta, Németh Sándor, az Újvárosi Művelődési Ház kórusa, Radicsné Csőre Andrea és Lázár Attiláné.

Galéria: O. Jakócs Péter

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka