Az álmatlanság hátterében feltárható testi és lelki betegségek

Dr. Radics Judit pszichiáter
2024.04.20. 17:43

A testi és a lelki egészség fontos mércéje a jó alvás.

Az álmatlanság okai

A testi és a lelki egészség fontos mércéje a jó alvás. Bár mindnyájunknál előfordulhat  alkalmilag is egy-egy rossz éjszaka, megterhelő nap, stresszes időszak idején vagy például fertőző betegségek lappangási időszakában, a tartósan fennálló alvászavarok hátterében legtöbbször mégis testi vagy lelki problémákat lehet feltárni. Az álmatlanság – az inszomnia – kiváltó okai között 50 százalékban lelki, 50 százalékban pedig testi okok állnak.

Álmatlanságot okozó betegségek

Alvást zavaró, testi (szomatikus) problémákra visszavezethető általános okok között  leggyakrabban a fájdalom (típusosan ízületi fájdalmak, mozgásszervi betegségek esetében) szerepel. A kezdődő magas vérnyomás első tünete is gyakran az elalvás zavara lehet. A szívműködés elégtelensége, szívritmuszavarok ugyancsak megronthatják az éjszaka nyugalmát. Légzési akadályt képező kórképek közül a fül, az orr és a gége helyi elváltozásait, allergiás megbetegedéseket, valamint az akut és krónikus légzőrendszeri kórképeket  (hörghurut, tüdőgyulladás, daganatok) kell kiemelni. Álmatlansághoz vezethetnek a gyomor-bélrendszer működési zavarai. Külön kiemelendő az úgynevezett gasztro-özofageális reflux, a GERD, amikor is a gyomorsav visszajutva a nyelőcső alsó részébe, azt felmarva, fájdalmat okoz. Veseelégtelenség fennállása esetén az alvás zavara több komponensből tevődik össze: szerepet játszanak benne a szervezetben felhalmozódó méreganyagok, de az alkalmazott gyógyszerek mellékhatása is.

Hormonális problémák, mint a cukorbetegség (az ingadozó, felszökő vércukorszint által)  vagy a pajzsmirigyműködés-zavar – úgy a pajzsmirigy-alulműködés (hypothyerozis) mint a túlműködés (hypertyherozis) – inszomnia tüneteit is eredményezi. A női nemi hormonok szintjének ciklikus változásai különösen a menopauza idején, fiatal nőknél pedig a premenstruációs időszakban járhatnak markáns alvászavar tüneteivel. A vizeletkiválasztó rendszer azon betegségei, melyek gyakori vizelési ingerrel járnak, avagy gyógyszerek által okozott éjszakai vizelési inger szintén felébredéshez és nem ritkán nehéz visszaalváshoz vezethet.

Neurológiai kórképek

Az idegrendszeri, úgynevezett neurológiai megbetegedéseket ugyancsak gyakran kíséri az alvás zavara: a szellemi hanyatlás, a Parkinson-szindróma, és különösen a stroke utáni állapotok velejárójaként. Az időskori leépülés (demencia) egyik első tünete lehet, még a memóriazavar jelentkezése előtt, ha felborul az alvásritmus, és töredezetté válik a napi alvás.

Szakorvosi vizsgálat szükséges

Az esti alkoholfogyasztás, vagy a túlzott nikotin- és koffein-abúzusok szintén megzavarhatják az alvást, ezek nemkívánatos hatása azonban életmódváltással  kiküszöbölhető. Ezért, amikor valaki tartósan – különösen ha hónapokon át – álmatlansággal küzd, fontos a szakorvosi vizsgálat, mely részben felderíti, milyen alapprobléma vezetett az inszomniához, részben pedig a megfelelő terápia kerülhet alkalmazásra.

Kapcsolódó témák: #alvás | #egészség | #Győr | #vény nélkül |