A veszélyhelyzetben nem tudják biztosítani az apás szülést

Illusztráció: O. Jakócs Péter
Győr+
2020.04.05. 18:40

A koronavírus-járvány kezdetével a Petz-kórházban is jelentős változások történtek. Belső átszervezések és fokozott készültség jellemzi a mostani időszakot, amely minden osztályt érint, így a szülészeti és nőgyógyászati osztályt is. Az intézmény főigazgató főorvosa nyílt levélben fordult a várandós nők felé kedden.

A dr. Tamás László János, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgató főorvosa által jegyzett nyílt levelet a kórház weboldalán tették közzé. Ezt a várandósok mellett Gróf Andrea betegjogi képviselőnek címezte. Elsőként leszögezi, az intézményben 25 éve megvalósuló bababarát és családbarát szülészet, valamint a betegjogok érvényesülését biztosító ellátás elkötelezettje.

„Intézményünk a régió legnagyobb vezető intézménye, kijelölt járványügyi ellátó kórház. Az elmúlt száz év legnagyobb kihívása ért el minket. Egyszerre kell ellátnunk sürgős és nem halasztható betegségeket (…), és egyúttal már jelen van a SARS-CoV-2 vírusfertőzésre, Covid-19 megbetegedésre gyanús és pozitív betegek párhuzamos ellátási kötelezettsége. Egyazon szakterület betege mindkettő típus lehet. (…) A két ellátási forma párhuzamos és mégis járványügyi szempontból jól elkülönített ellátási útja korábban nem elképzelhető és nem tervezett erőfeszítéseket és erőforrásokat igényel, köt le” – mutatott rá a jelenlegi helyzetre a főigazgató és hangsúlyozta: mindemellett elsődleges, hogy munkatársai a lehető legkisebb kockázatot viseljék áldozatos és elhivatott munkájuk során. „Jól tudjuk, hogy a járvány időszakában az ellátók nagyon kitettek a fertőzésnek, az egészségügyi dolgozók a Covid-19 betegek legkevesebb 19-25 százalékát képezik.

Illusztráció: O. Jakócs Péter

Ezért minimalizálni kell a kórházban a kontaktusokat. Az egész világot megrázó válsághelyzetben „átértékelődött az egész életünk, világunk, mindennapjaink, szokásaink és jogaink érvényesülése. Aki ezt nem látja, vak, vagy egyszerűen önző, nem akar tudomást venni róla. Partikuláris érdekek mentén nem kezelhető az egész közösségünket fenyegető járványhelyzet. Biztosíthatom, hogy minden energiánkat, tudásunkat és percünket a helyzet megoldására fordítjuk. Értékrendünkhöz és hivatástudatunkhoz híven, mindenki: orvosok, gyógyszerészek, szülésznők, ápolók, szakdolgozók és egészségügyben dolgozók. Amíg bírjuk, ott leszünk a kórházban betegeink mellett. (…) Minden védőeszközre szükségünk van és lesz még többre szükség a napok teltével. Kinek fontosabb: a szülésnél/vajúdásnál jelen lévő apának vagy az ellátás frontvonalában lévő egészségügyi dolgozónak? Ez lesz az igazi kérdés. Mindeközben a hónapok vagy évek óta műtéti korrekcióra váró betegek (havi 1200 műtét) fegyelmezett nyugalommal várják akár fél évre elhalasztott gyógyulási lehetőségüket. Mérlegelik ezt a panasztevő kapcsolattartási korlátozást kifogásolók?”

A járványhelyzetben tehát nem tudják biztosítani az „apás szülést”. Dr. Nagy Sándor, a szülészeti és nőgyógyászati osztályt vezető főorvos a Győr Plusznak elmondta, a gyermekágyasok ellátási protokollja az osztályukon alapvetően nem változott, de a gyanús vagy igazoltan fertőzött betegeket a kórház kifejezetten erre a célra kialakított fekvőbeteg-részlegére helyezik át. „A jelenlegi helyzetben a legfőbb célunk, hogy az anya és az újszülött a lehető legrövidebb időt töltse az intézményben, ezért, ha egészségi állapotuk lehetővé teszi, hazabocsátjuk őket.”

Két kórházi védőnő folyamatos szolgálatot teljesít az osztályon. A kötelező feladataikon túl nagy hangsúlyt fektetnek a gyermekágyasok felvilágosítására és a szoptatási technikák betanítására, azok helyes elsajátítására. A hazabocsátást követően az édesanyák a területi védőnőktől telefonon kaphatnak segítséget az újszülöttek ellátásával kapcsolatban.

A fertőzött anyák szülés utáni ellátása a Covid Manuális Osztályon történik, szigorú működési rend alapján. Az anyatejes táplálást támogatjuk, hiszen a fertőzés esetén képződő ellenanyagok az anyatejjel kiválasztódnak, és bizonyos fokú védettséget adnak az újszülöttnek. Tehát nem hogy ellenjavallt, hanem kifejezetten ajánlott az anya és a gyermek együttléte” – hangsúlyozta dr. Nagy Sándor.

Kapcsolódó témák: #koronavírus | #PAMOK |