A kalandvágyó Kisfaludyra emlékeztek

P. Csapucha Adrienn Fotó: MekliZ Fotó/Komlós Ádám
2024.02.05. 12:35

Születésének napján, a Győrhöz ezer szállal kötődő Kisfaludy Károlyra emlékeztek hétfő délelőtt, a reformkori irodalmi élet fő szervezőjének szobránál a Bécsi kapu téren. Az önkormányzat, a Győri Nemzeti Színház, valamint a Széchenyi István Egyetem közös ünnepségén dr. Pergel Elza, Bakos-Kiss Gábor, valamint a Kisfaludy Alapítvány kuratóriumi tagja, Gasztonyi László mondott beszédet.

Hajdu Tibornak a teátrum Kisfaludy-ösztöndíjas, Junior Príma-díjas művészének műsorával vette kezdetét a megemlékezés. A költő, drámaíró, festő életét aztán a városvezetés nevében dr. Pergel Elza méltatta, az alpolgármester felidézte Kisfaludy munkásságát, és mindazt a tevékenységet, mellyel rengeteg értéket hagyott örökül a kalandvágyó vándor.

„Ha ránézünk a távolba merengő Kisfaludy szobrára, akkor az öröklét jut eszembe. Február 5-én, azaz a mai napon született Téten, de ezer szállal kötődött Győrhöz. Születésekor elhunyt az édesanyja, édesapja talán éppen ezért kemény kézzel nevelte. Kisfaludy a korlátokat és a kereteket nehezen viselte el. Győrben működő katonaiskolába járt, nagyszerű éveket élt meg, magas tisztséget szerzett, kiteljesedett” – sorolta a magyar novella meghonosítójának érdemeit az alpolgármester. A városvezető egyúttal Kisfaludy művészetéről is szólt, sokszínű egyéniségének hála csodálatos műveket alkotott. „Olyan mértékben határozta meg a reformkornak az irodalmát, hogy vezéregyéniségnek tartották, nagy nevek, nagy szellemek csatlakoztak hozzá” – ismertette dr. Pergel Elza.

Az 1788-ban született tehetség életéről ódákat lehetne zengeni – vallja Gasztonyi László, aki a fiatal színészeket támogató Kisfaludy Alapítvány kuratóriumának tagjaként vett részt az ünnepségen. „A lapszerkesztő, a tudományos élet szervezője sokak ideálja. Emlékét a Kisfaludy Társaság megalapításával kortársai hosszú időre megőrizték, hiszen az egyesület pályázataival nagyszerű művek megszületését segítette, tovább hordozva az értékét amit alkotott. Kisfaludy Károly a kultúra előrehaladásának segítését tűzte ki élete céljául, ebben a szellemiségben alapítottuk meg az alapítványt, amely tisztelettel vette fel a nevét immár 24 éve.

Az elmúlt időszakban nagyon sok fiatal színészt támogathattunk a pályakezdésben, ha végignézzük a díjazottak névsorát látjuk, hogy olyan személyekről van szó, akik az Istentől kapott tehetségük mellett, a szorgalmuknak köszönhetően nyújtottak átlag feletti teljesítményt” – mutatott rá az alapítvány jelentőségére Gasztonyi László.

A győri színház egykori névadójáról a teátrum igazgatója is megemlékezett. „Személyéről, gondolatairól és értékeiről való elmélkedéseim mindig új felismerésekhez vezetnek, hiszen rövid életműve igen gazdag és sokszínű. Örök értékek képviselője, eszméi hallhatatlanok. Utat mutatott a kor emberének egy békés jövő irányába, melyben a személyes, a közösségi és a nemzeti megvalósulás egyforma fontossággal bírt. Erejét nem kímélve dolgozott, hogy elképzeléseit megvalósíthassa” – fogalmazott Bakos-Kiss Gábor a hétfői találkozón.

Az esemény koszorúzással zárult, a szobor talapzatánál az önkormányzat, a Győri Nemzeti Színház és a Széchenyi István Egyetem képviselői helyezték el a tisztelet virágait.

TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt