Tavasszal sokat tehetünk a májunk harmóniájáért

Győr+
2019.04.10. 14:23

Tavasszal nemcsak a természet újul meg, hanem előttünk is ott a lehetőség! Szervezetünk számára a hasznosítás, növekedés időszaka jön el. A kínai évszakok közül a tavasz a fa elemmel van összefüggésben, jegye pedig a Yin – hívta fel a figyelmet dr. Feng Xiao Ping, a Harmónia Akupunktúra Centrum akupunktúrás szakorvosa.

A kínaiak szerint a fa elem nem valamilyen anyagot jelent, hanem az erőt, amely által a kozmikus energia minden tulajdonsága leírható. A fa elem tulajdonságai: energiája felfelé és kifelé törekvő, terjeszkedő áramlás. Természeti ereje a szél. Pozitív tulajdonsága a türelem, az akarat, a kitartás és a rugalmasság. Negatív tulajdonsága a harag, az agresszió, a düh és az ingerlékenység. Szerve az epehólyag (jin) és a máj (jang).

Dr. Feng Xiao Ping elmondta, a kínai orvoslásban a májnak sokkal több szerepe van, mint amit a nyugati orvoslás tulajdonít neki. Fő funkciója, hogy szabályozza a csi, azaz életerő mozgását, segíti az emésztést. A csi finom mozgása szabályozza az érzelmeket. Tárolja a vért, szabályozza a vér testbe jutó mennyiségét, ellenőrzi a szemeket, inakat, körmöket és epét választ ki.

A fa elem fizikai megtestesülései az inak és az izmok. Ha nem jól működik a fa elem, az inak és az izmok nem lesznek rugalmasak és erősek, könnyen húzódnak, szakadnak. A fiatal fa hajlékony, rugalmas, ezzel szemben az öreg fa száraz, merev, mert a fa nedve nem jut el az ágakba. A látás képessége is a fa elemhez tartozik, az időskori látásgyengülés a szem rugalmasságának, alkalmazkodóképességének csökkenése miatt alakul ki. A szakorvos szerint elképzelhető az ellenkezője is, amikor a fa nedve túlságosan szabadon áramlik felfelé. Ez nagy nyomás érzetét kelti bennünk, különösen a szem környékén és a fejen. A nyomó jellegű fejfájás, szemnyomás a fa elem rendellenessége, ahogy a frontérzékenység is. A huzatra, légkondicionálóra való érzékenység az elem gyengeségét jelenti, a szélütés pedig egyértelműen ilyen eredetű.

Dr. Feng Xiao Ping akupunktúrás szakorvos

A máj tárolja a vért, a szív pedig szállítja. A szívvel kapcsolatos megbetegedések hátterében a kínai orvoslás szerint a máj funkciónak zavarai állnak. A máj a tűz elemhez tartozó szívet támogatja és táplálja. A táplálást nemcsak energiával, hanem elsősorban a vér útján biztosítja a máj.

Egyértelmű, hogy májunkat testi és lelki aspektusokból is felügyelnünk kell. A tavasz a máj gyógyításának a legjobb időszaka – mutatott rá dr. Feng, majd összegzést is adott.

A máj működéséről összességében elmondható, hogy a „szívünk csücske”. A szerv megértésének kulcsa a szemekben van, szerepe az inak-izmok „öntözése”. A máj fényessége a körmökön tükröződik, és az biztosítja az egész szervezetben a szabad folyást, ahogy a kínaiak mondják: szabaddá teszi a víz útjait. A máj irányít szervezetünkben minden ritmusos tevékenységet, például a menstruációs ciklusokat és az alvást. A máj érzelmeink „tábornoka”, felelős az indulatok leküzdéséért, legfőbb érzelme a düh és a harag. A máj szereti a rendet és nem szereti a zavartságot – hangoztatják a kínaiak. Minden negatív érzelem májkárosító hatású ( féltékenység, irigység, nagy fokú bánat).

A májnak fontos szerepe van az emésztésben is. Dr. Feng azt tanácsolja, hogy kerüljük a vörös húsokat. Javasolt viszont a savanyú ízek gyakoribb fogyasztása, melyek stimulálják a májat. Ilyet többek között az aludttej, a savanyú káposzta, a citrom, a grépfrút és a joghurt.

Érdemes májtisztító teákat fogyasztani, és nagyon fontos a rendszeres napi torna, valamint a helyes öltözködés. Tartsunk magunkon tovább a téli ruházatot. A köldök és a derék táján tartjuk a chi energiát, ezért fontos a hideg elleni védelem, takarjuk a derekunkat! Ugyancsak fontos a belső boka feletti, a máj-lép-vese közös pontjának védelme (Sanyinjiao pont), takarjuk ruházatunkkal ezt a pontot is. Próbáljuk meg kiiktatni a negatív érzelmeket, indulatokat, hogy megőrizhessük a máj harmóniáját!

(x)