Győr+
2018.05.06. 18:53

A legfiatalabb nyugdíjast választották elnöknek

Az Arrabona Városi Nyugdíjas Egyesület legfiatalabb szépkorúja Rákosi Zsolt, akit decemberben választottak meg az egyesület elnökének. A frissnyugdíjast a győri idősek helyzetéről, a klub terveiről kérdeztük.

Tizenöt év után Bári Olgát váltotta az egyesület élén, kérem, mutatkozzon be, mivel foglalkozott aktív korában?

16 ezer 699 napot dolgoztam – legalábbis ezt állapította meg a Nyugdíjfolyosósító Igazgatóság. Összesen három munkahelyem volt életemben. Pályámat a Vízügyi Igazgatóságnál kezdtem 1972-ben, hat évvel később a Városi Tanácshoz mentem, amely átalakult Polgármesteri Hivatallá. Onnan 1993-ban, a város főenergetikusaként kerültem a Győri Hőszolgáltatóhoz és annak jogutódjától, a Győr-Szol Zrt.-től mentem nyugdíjba, idén február 5-én.

 

Miért vállalta el az egyesület irányítását?

Megkerestek, engem találtak alkalmasnak a feladatra az egyesület tagjai, én pedig némi hezitálás után igent mondtam. A december 8-i közgyűlés három évre választott meg. Most a legfiatalabb nyugdíjasként úgy gondolom, az idősekkel való foglalkozás a fiatalok dolga. Másrészt a napi 10-12 órás munkám után jó levezetés, hogy néhány órát dolgozhatok.

 

Milyen feladatok várnak önre?

A klub elhelyezése volt a legégetőbb probléma, hiszen a Jedlik-iskola tetőterében található helyiségünkbe nagyon nehezen tudnak eljutni az idősek. Várhatóan júliustól egy kényelmes, jól megközelíthető helyre költözhetünk, mindenki megelégedésére. Munkám van bőven, hiszen tudni kell, 49 nyugdíjasklub működik a városban, akikkel rendszeresen tartom a kapcsolatot. Kétezren fizetnek tagdíjat és az Arrabona a legnagyobb létszámú egyesület.

 

Gyakran hallani, hogy Győrben jó nyugdíjasnak lenni. Miért is?

Győrben tényleg jó nyugdíjasnak lenni. Az Idősügyi Tanács Borkai Zsolt polgármester vezetésével és Radnóti Ákos alpolgármester közreműködésével igazán szívükön viselik a szépkorúak sorsát. Számos ingyenes kulturális és sportprogramot szerveznek számukra, valamint számítanak a véleményükre, tanácsaikra is. Ilyen például, hogy a helyi esélyegyenlőségi program kidolgozásánál is kikérték a nyugdíjasok észrevételeit. Idősek játszótere, ingyenes fürdőbérletek, ingyenes táncoktatás várja többek között a mozogni vágyó szépkorúakat. A napokban az Apostol együttes koncertjén vehetett részt félezer időskorú, szintén térítésmentesen.

 

Mit tapasztal, mire van igénye ma az időseknek?

Úgy látom, a nyugdíjasklubok elérték céljukat, jól működő, családias közösségek alakultak ki. Megünneplik egymás születés- és névnapját, szavalnak, énekelnek, táncolnak, jókat beszélgetnek, figyelnek egymásra, segítik egymást. Szerintem, arra van szükségük, hogy meghallgassák őket, fontosnak érezzék magukat, hogy tudják, számít a véleményük.

 

Az Arrabona Egyesület mit kínál tagjainak?

Folytatjuk a tizenöt éve népszerű, a legtöbb nyugdíjast megmozgató Nagyinet programot, ahol a diákok oktatják a számítógép rejtelmeire az időseket. Igaz, ma már a speciális ismeretek megszerzése a cél, mint például a számítógép, az okostelefon és a tablet kapcsolata. Ebben az évben már tartottunk egy anyanyelvi versenyt közel száz résztvevővel, valamint megrendeztük a versmondók ünnepét, ahonnan az első hat helyezett részt vesz az országos megmérettetésen. Idén is lesz Katalin-napi nyugdíjasbál, és újdonságként dolgozunk egy nagyszabású egészségnap megrendezésén is, amelyre várhatóan szeptemberben kerülhet sor.

 

Ha nem a nyugdíjasok ügyeit intézi, mivel foglalkozik?

Két felnőtt gyermekem van, a fiam a Polgármesteri Hivatalban dolgozik, a lányom a Móra- iskolában tanítónő, és van egy kis unokám is, próbálunk minél több időt együtt tölteni. Több évtizedes hobbim a női kézilabda, a Győri ETO Kézilabda Szurkolók Egyesületének felügyelő bizottságában is dolgozom, és természetesen nem csak az itthoni, de a külföldi meccsekre is elkísérjük a feleségemmel a csapatot.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor