Mi áll a kegyelmi botrány hátterében?

Győr+ Fotó: MTI/Rosta Tibor
2024.02.09. 18:56

Novák Katalin elnöki kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil exigazgatóját fedező bűntársának, K. Endrének, az ítélet nagy visszhangot kavart. Az ügy után Orbán Viktor a kormány nevében alkotmánymódosító javaslatot nyújtott be, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson. Az ellenzéki pártok lemondásra szólították fel Novák Katalint, a köztársasági elnök tanácsadó testületének több tagja távozik a botrány miatt.

Az eredeti ügy ismerete fontos pont a mostani állapot értelmezéséhez. A vád szerint 2004 és 2016 között az elsőrendű vádlott, a bicskei gyermekotthon korábbi vezetője, V. János legalább tíz kiskorú fiút zaklatott szexuálisan. K. Endre egykori igazgatóhelyettes kényszerítés minősített bűncselekményért jogerősen 3 év 4 hónap börtönbüntetést kapott, mellékbüntetésként pedig a foglalkozástól és közügyek gyakorlásától is eltiltották öt évre. Mint ismeretes, az egyik gyermekáldozat nevében írt meg egy vallomást, ami arról szólt, hogy a vádak csupán kitalációk, vallomását a sértett visszavonja. K. Endre az elsőrendű vádlott, az intézményt 26 évig vezető volt igazgató jelenlétében akarta aláíratni a gyerekkel ezt a bizonyos levelet.

Novák Katalin döntése értelmében az igazgatóhelyettes 2023. április 27-én elnöki kegyelmet kapott, így K. Endre mentesült a szabadságvesztés hátralévő idejének letöltése alól, és büntetett előéletet is törölték.

Tavaly április 28-án érkezett Ferenc pápa Budapestre, egy nappal korábban a köztársasági elnök egyszerre 22 elítélnek adott kegyelmet, közte annak a hat férfinak, akiket a Hunnia-perként ismert ügyben marasztaltak el terrorizmus vádjával.

A parlament hétfői rendkívüli ülésén több ellenzéki képviselő az államfő lemondását követelte, péntek délután pedig százak kezdtek tüntetni a Belügyminisztérium épülete előtt. Ráadásul az elmúlt napokban több szakember jelezte, hogy kilép a köztársasági elnök tanácsadói testületéből, így a többi között Gundel Takács Gábor, Lackfi János és Szörényi Levente is.

A kormány részéről csütörtökön maga Orbán Viktor tett bejelentést, melyről portálunk is beszámolt.

A miniszterelnök úgy fogalmazott: „Pedofil elkövetők számára nincs kegyelem!” A kormányfő benyújtott egy alkotmánymódosítást is, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson. A miniszterelnök kiemelte: „ideje rendezni ezt a kérdést.” A bejelentéssel nagyjából egy időben Novák Katalin Dohába utazott. Az alkotmánymódosításra hivatala csak annyit reagált: Novák Katalin jó szívvel fogja aláírni.

„Jó lenne tudni, mi állt az államfő kegyelmi döntése mögött, és érdemes lenne erről egyszer beszélni” – ezt már Kocsis Máté mondta a pedofilbotránnyal kapcsolatban péntek reggel a Kossuth Rádióban. A Fidesz frakcióvezetője a műsorban úgy fogalmazott: az országgyűlési képviselőknek nem azzal kell foglalkozniuk, hogy mi volt a döntés alapja, hanem azzal, hogy ez többé ne forduljon elő. “Ennek a helyzetnek nem szabadott volna előállnia, függetlenül attól, hogy mi volt a megfontolás mögötte” – mutatott rá Kocsis. Egyúttal szólt arról is, hogy az Orbán Viktor által benyújtott alkotmánymódosítást a parlament várhatóan március második felére fogadhatja el. A kormánypárti képviselők természetesen támogatják a miniszterelnök javaslatát. „Az embereknél van egy vörös vonal, amit nem lehet átlépni, és ezt a szülők a maguk eszközeivel igyekeznek is érvényesíteni, és ezt az államnak is kell, tehát muszáj nekünk kemény jogszabályokat alkotnunk” – tette hozzá Kocsis Máté.

A bicskei pedofil-ügy egyik áldozata, Pop Mert Julián az ügy kapcsán kommentet hagyott az államfő közösségi oldalán. Ebben az áldozatok nevében követeli, vállalja a felelősséget döntéséért Novák Katalin. „Nehéz szavakat találni, mikor a kegyelmi döntése megfosztja az áldozatokat a méltó igazságszolgáltatástól. A megválaszolatlan kérdések és a kegyelmet élvező bűnöző körüli homály mélységes aggodalmat váltanak ki azokból, akik szenvedtek, s a társadalomban egyaránt”. Pop Mert Julián szerint megmagyarázhatatlan a kegyelmi döntés, mint írta: „Az áldozatok megérdemlik a válaszokat és az igazságot”.