Vészkijárat – Beszéljünk a nárcizmusról!

Győr+ Fotó: O. Jakócs Péter
2025.05.26. 19:23

Folytatódik a Győr+ egyik nagy népszerűségnek örvendő műsora. Új témákkal tér vissza a Vészkijárat, amelynek első évada ifjúságvédelmi témákról szólt, a második etap pedig a felnőtteket járja körül. Szexualitás, alkohol, személyiségzavarok, pénzügyi tudatosság, és még rengeteg olyan téma lesz Mihályi Orsi és vendégeinek asztalán, amelyekről nehezen, vagy egyáltalán nem beszélünk, pedig ahogy azt műsorvezetőnk vallja: beszélni kell róluk.

Az első adás témája a nárcizmus. Az ADHD mellett talán a legnépszerűbb pszichológiai téma az interneten, és ma már könnyen rámondjuk bárkire: nárcisztikus, egoista. Holott a nárcizmus fogalma ennél egzaktabb, hiszen egy személyiségzavarról beszélünk, amely azonban nagyon erős hatást gyakorol a környezetére a nárcisztikus személynek.

Az adásban Németh Vilmos klinikai szakpszichológus volt Mihályi Orsi vendége, a szakember segítségével pedig azt tisztáztuk először: mi a különbség a nárcizmus és az egó között? Rengetegszer hangzik el a hétköznapokban is, hogy valaki nárcisztikus, de az adásból az is kiderül, hogyan lehet felismerni a nárcisztikus viselkedést egy kapcsolatban, lehet-e egyáltalán egy nárcisztikus emberből jobb szülő vagy jobb partner?

A magánéleti aspektus mellett azonban legalább olyan fontos kérdés, hogy a professzionális életünkben mit tehetünk, ha egy nárcisztikus ember a főnökünk? Ugyanis alapjaiban nyomja rá bélyegét a munkahelyi környezetünkre, ha egy ilyen személyiségzavarral küzdő ember alá tartozunk – ugyanakkor az is káros lehet, ha tévesen címkézünk fel valakit nárcisztikusként.

Az adásban az is elhangzik, hogy a nárcisztikus kapcsolatok áldozatai hogyan kaphatják vissza önbizalmukat terápiás kezelés által, milyen segítséget és hogyan kaphatnak azok, akik ilyen helyzetbe kerültek. 

Kapcsolódó cikkünk: