A hét orvosi témája

Időskorban kiemelten fontos a testi betegségek karbantartása

Dr. Radics Judit pszichiáter, pszichoterapeuta, alvásszakértő főorvos
2022.01.16. 15:04

„Húszévesen olyan az arcod, amilyennek a természet megteremtette. Harmincévesen olyan, amilyenre az élet formálta. De ötvenévesen olyan, amilyet megérdemelsz.” Coco Chanel

Az egészség megőrzése aktiv, szándékolt tevékenység

Coco Chanel frappáns fogalmazása egyértelműen kimondja, hogy önmagunkért nagyon is felelősséggel tartozunk – minden téren. Az egészség mindaddig természetesnek tűnik, amíg betegség meg nem töri, holott már az is kimondhatatlan szerencse, ha egészségesen jövünk a világra, és életünk folyamán sikerül megőrizni testi-lelki épségünket. Az tehát, hogy minél tovább egészségben élhessünk, megérjük az egészséges időskort, feltétlenül aktív, szándékolt, céltudatos életszemléletet és életvitelt követel meg. Sajnos azonban az is tény, hogy nem ritkán tőlünk független történések – szerencsétlen élethelyzetek, balesetek, örökletes faktorok – elkerülhetetlenné teszik bizonyos betegségállapotok kialakulását. Azonban az úgynevezett civilizációs betegségek többsége – amint elnevezése is utal rá – az életmódból fakad, így az a szerencsés helyzet jellemző rá, hogy az életmód egészségesnek tartott előírásainak, szabályainak betartásával megjelenésük kiküszöbölhető vagy későbbi életkorokba tolható.

Az átlagéletkor kitolódása

Az a humán vívmány, miszerint a betegségek gyógykezelhetőkké váltak, az átlagéletkor kitolódásának szerencsés helyzetét eredményezi – hozzátéve, így különösen nem mindegy, hány évet tölthetünk egészségben avagy éppen ellenkezőleg, betegségtől meggyötörten. Az állatvilágban, a vadonban tartósan beteg állatok nem élnek, ott létfontosságú a testi és szellemi épség a túlélés szempontjából. Az emberek világában – éppen a civilizáció vívmányainak segítségével – akár évtizedekig is lehet korlátozottságokkal élni, ugyanakkor nem mindegy, hogy ez milyen életminőséget jelent. Az Egészségügyi Világszervezet az életszakaszok beosztását a következőkben adja meg: 50-60 évig áthajlás kora, 60-75 évig idősödés kora, 75-90 évig időskor, 90 fölött aggkor, 100 év felett matuzsálemi kor. Magyarországon a születéskor várható élettartam nők esetében 79,33 év, férfiak esetében pedig 72,86 év a 2019-es adatok szerint.

Az emberi szervezet bio-pszicho-szocio-spirituális egységének jelentősége

Az úgynevezett pszichoszomatikus emberkép az embert testi lelki egységében, gondolataival együtt a szociális-társadalmi közegben vizsgálja, értékeli. Az, hogy a fenti négy területen egyensúly álljon fenn, az egészség záloga, és fenntartása minden életkorban, de az idősebb korokban különösen fontos. Ha az egyik terület túlsúlya vagy éppen hiánya áll elő, úgy egyensúlytalanság áll elő, ez pedig rossz közérzethez, panaszokhoz, tünetekhez, majd valódi, kézzel fogható betegségek megjelenéséhez vezethet. Az egészség szerencsés esetben fiatalkorban még megvan, ennek az állapotnak a lehetőség szerinti minél teljesebb konzerválása az időskor épségének, és minél teljesebb egészsége megőrzésének záloga. Ugyanakkor az életkor előrehaladtával ténylegesen megnövekszik a valódi fájdalommal kísért betegségek száma. Ezek elsősorban úgynevezett degeneratív elváltozások, mégpedig sokszor éppen a civilizációs lét folyományaként.

JÓ TUDNI:

A WHO kronológiai életkor felosztása
Fiatalok: 44 éves korig
Középkorúak: 45–59 év közöttiek
Öregedők: 60–64 év közöttiek
Időskorúak: 65–74 év közöttiek (elderly people)
Öregek: 75–89 év közöttiek (older people)
Aggastyánok: 90 év felettiek (oldest old)
Matuzsálemi kor: 100 év felett

,,Az tehát, hogy minél tovább egészségben élhessünk, megérjük az egészséges időskort, feltétlenül aktív, szándékolt, céltudatos életszemléletet és életvitelt követel meg.”

Kapcsolódó témák: #egészség | #életmód | #időskor |