Óvatosan a madármentéssel!

Győr+ Illusztráció: Fióka- és madármentés Facebook-oldal
2024.04.25. 08:24

A Magyar Madártani Egyesület felhívásának lényege, hogy nem szabad kapkodni, ha elárvultnak tűnő madárfiókát találunk.

A fiókaszezon áprilistól májusig tart, ilyenkor nagyon sok bejelntés érkezik az egyesülethez – áll az MME honlapján.

A legtöbb esetben azonban a fiókák összeszedésével többet ártunk, mint használunk, ezért egy információs ábrán szemléltetik a teendőket:

fióka MME holnap
Forrás: Magyar Madártani Egyesület

Ne felejtsük el, hogy nem akkor vagyunk felelős madárvédők, ha a természeti törvények ellen dolgozva bármi áron meg akarunk menteni minden egyes madarat, fészekaljat és fiókát! Erre csak a végveszélyben levő fajok esetében van szükség, de a legfőbb cél ott is a megfelelő élőhelyi viszonyok helyreállítása, mert enélkül az ilyen állatok végül csak állatkertekben maradhatnak fenn.

Meg kell értenünk, hogy a  ragadozók, a betegségek és tapasztalatlanság okozta elhullás a természeti folyamatok szerves része. Éppen ezen hatások ellensúlyozása érdekében költ a legtöbb kis- és közepes testméretű énekesmadár évente kétszer (esetleg háromszor), évi akár  húsznál is több fiókát felnevelve. Mivel ezek a fajok több évig vagy évtizedig is élhetnek, stabil állomány fennmaradásához nincs szükség minden fióka túlélésére. Sőt, ez kimondottan kedvezőtlen lenne, mivel olyan állományrobbanást eredményezne, melynek következtében rövid időn belül elfogyna a táplálék, betegségek terjednének el, és az állomány magától összeomlana.

Ha a településen gyakori madarak egyetlen fiókáját sem mentenénk meg, az állományok azt sem éreznék meg, még a városokban sem. Érdemes megnézni ezeknek a fajoknak az összesítve jóval százmillió példány feletti éves állomány- és szaporulatadatait és ennek fényében eldönteni, hogy fajvédelmi szempontból van-e jelentősége az évi néhány száz, néhány ezer, ráadásul gyakran feleslegesen “megmentett” fiókának.

További érdekességeket a Magyar Madártani Egyesület bejegyzésében olvashat.

Kapcsolódó témák: #állatvédelem | #madár |