
Állatvédelem címszó alatt leginkább a kutyákra és macskákra szoktunk gondolni, pedig a méhek is kulcsszereplői az állatvilágnak.
Május 30-án ünnepeljük a Méhek világnapját. Az Egyesült Nemzetek Szervezete Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete három évig vizsgálta a méhek világnapjának kijelölését kezdeményező szlovéniai beadványt, míg végül 2017. decemberi közgyűlésén elfogadta. A méhek világnapját első ízben 2018. május 20-án ünnepelték.
Valiczkó Tamás méhésszel tavaly tavasszal készítettünk interjút. A szakember akkor elmondta, hogy a fóliasátrakban, nagyüzemben termelt zöldségek és gyümölcsök porzásához poszméheket alkalmaznak, de az ő eleségüket a méhészek állítják elő. A méhek nélkül nincs élelmiszer és élet sem. A kiskertekben egyre többen telepítenek gyümölcsfákat, és a permetezéssel elkövetett hibák gyakran okozzák a hasznos rovarok pusztulását. A kereskedelmi forgalomban kapható, állítólagosan méhkímélő vegyszerek közvetetten okozzák a méhek elhullását, ugyanis az erős vegyszerszag miatt nem engedik vissza őket a kaptárok őrei.
A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a növényvédelmi permetezést kizárólag napkelte előtt, vagy napnyugta után szabad végezni, különben a méreg áldozatául esnek az apró állatok.
A koranyári időjárás beleszólt a mézelő növények virágzási idejébe. Ismétlődik a tavalyi tendencia: hűvös idő beálltával az akác virágozni kezdett, de a méhek nem repülnek 10 fok alatt, így ez erősen befolyásolja az akácméz idei mennyiségét. A hamar jött, koranyári időjárás miatt a repce lassan elvirágzik és teljesen kizöldül. A rovar 21 nap alatt kel ki, az első két hétben végez kaptáron belüli munkát és másfél hét marad az aktív gyűjtésre.
A méhek jóléte az emberiség szempontjából létfontosságú, óvjuk, szeressük őket!