Zsaru Rendőrségi Magazin

Tíz éve ölték meg Szita Bencét

Fotó: Facebook
Győr+
2022.10.17. 19:24

Október 29-én lesz tíz éve, hogy brutális gyilkosság áldozata lett a Somogy megyei Sántoson egy 11 éves kisfiú, Szita Bence, akivel apja barátnőjének a megbízásából két hajléktalan férfi végzett. A példa nélküli gyerekgyilkosság előadója Lantos Gábor, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság (SMRFK) őrnagya volt, aki egyedül a Zsaru Magazin munkatársának nyilatkozott az ügyről.

Bence 2001. szeptember 26-án édesanyja, Szita Szilvia futó kapcsolatából született. Sosem látta az édesapját, aki tudni sem akart róla. Ugyanakkor minden hétvégén és a szünetekben találkozott a féltestvérével, az édesanya első házasságából született Lillával és a lány édesapjával, Gyöngyi Sándorral is. Másfél éves volt, amikor már apának szólította a férfit. Az anyának évről évre egyre súlyosabb egészségügyi és pszichés gondjai voltak. Amikor Bence hétéves lett, a gyámhatóság elvette tőle a kisfiút, akit előbb az anyai nagymama nevelt, majd Gyöngyi Sándor lett a gyámja. Miután a férfi nem akarta lelkileg felkavarni a gyereket, egyetlen barátnőjét sem mutatta be neki. Egészen addig, míg udvarolni nem kezdett a kaposvári adóhivatalnál dolgozó Polcz Erikának, akit egy korábbi munkahelyéről ismert.

Bence 2012. október 29-én azután tűnt el, hogy Polcz Erikával találkozott Kaposváron. A nő akkor azt állította, hogy este 7 felé a Tesco parkolójában lévő játszótérről tűnt el. A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság zsarui november 3-án jelentették be, hogy a kisfiúval előre kitervelten, különös kegyetlenséggel végeztek. A gyilkossággal kapcsolatban előzetes letartóztatásba került Bence nevelőapjának akkor 47 éves barátnője, illetve két hajléktalan: Bogdán József (57) és Kertész József (41) is. A nőt, aki maga is ott volt a gyerek megölésénél, felbujtóként, a két férfit 14. életévét még be nem töltött személy elleni, előre megfontolt szándékkal, nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés gyanújával helyezték előzetes letartóztatásba. A zsaruk napok alatt kiderítették, hogy Bencét október 29-én 20 és 22 óra között ölték meg Sántos külterületén. Polcz Erika 2012. november 2-án mondta el a nyomozóknak, hogy hol van a gyerek holtteste, de azt ekkor még nem ismerte be, hogy ő a felbujtó. Másnap reggel kezdődött az a helyszíni szemle, amelynek bizottságában ott volt Lantos Gábor, az ügy későbbi vizsgálója is, aki ma már az SMRFK felderítő osztályának a vezetője.

– Fel lehet készülni egy ilyen helyszínre? – kérdezte az őrnagyot a Zsaru Magazin munkatársa, aki ekkor még főtörzszászlósként, az elsőfokú ítéletet követően egy készülő könyvhöz nyilatkozott.
– Nem ez volt az első ügyem, amelynél gyermek volt az áldozat. Az első után azt gondoltam, hogy nincs szörnyűbb. De van! Szita Bence megölésénél szörnyűbb esetet nem lehet kitalálni. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy nem érintett meg, amikor térdelve, gyakorlatilag a saját kezünkkel kellett kikaparnunk a kisgyerek holttestét. Különösen úgy, hogy nem tudtuk, ott van-e, ahol ásni kezdtünk. Előttünk volt egy kupac föld, nem állhattunk neki ásóval, mert akkor mi sértettük volna meg a holttestet. Először a váll bukkant ki, aztán egy kéz, egy fül, és előkerült a kisfiú. Akármilyen kemény egy vizsgáló, nyomozó vagy egy parancsnok – teljesen mindegy, hogy milyen beosztásban van –, ezt fel kell dolgoznia. Eközben, amikor a rendőr egy helyszínen van, minden idegszálával a bizonyításra, a nyomrögzítésre figyel. Ha hagyja, hogy az érzelmei hatása alá kerüljön, képtelen a munkáját elvégezni, és biztosan hibázni fog. Ez a tudat egyébként kapaszkodó is. A kollegáimmal ott és akkor is végig a szakszerű nyomrögzítésre koncentráltunk.

Lantos Gábor kiemelte, hihetetlenül sokat jelentett, hogy a Kaposvári Rendőrkapitányságon dolgozó kollegái képesek voltak megnyitni Polcz Erikát. Valójában két nappal a gyermek eltűnése után biztosak voltak abban a zsaruk, hogy bűncselekmény áldozata lett. Ekkor ugyanis a sántosi erdőben megtalálták azt a helyet, ahol a kisfiút különösen kegyetlen módon megölték. Kiderült, a tetteseket megzavarta két vadász, akik felírták Polcz Erika autójának a rendszámát, többek között ez vezette nyomra a rendőröket.

– Mikor találkozott először Polcz Erikával?
– November 6-án, az őrizetbe vételét követően. Azt hiszem, azon a kihallgatáson volt a legőszintébb. Elmondta, hogy útjában állt a gyerek. Úgy érezte, a nevelőapával nagyon jó kapcsolatot ápolt, egyetlen baj volt, hogy Bence és az ő fia, Balázs nem jöttek ki egymással. Sándornak pedig fontosabb volt a gyereke, mint a kapcsolat, az, hogy ők együtt éljenek. A kisfiú miatt költöztek külön. Egyébként – bárkinek bármit is állított Bencéről – ez nem azt jelenti, hogy a gyerek rossz volt. Ne feledjük el, hogy Bencének hányatott volt a sorsa! Az édesanyjától, majd a nagymamától is mennie kellett. A nevelőapának első volt a gyerek, őszintén szerette. A kisfiú csak törődésre vágyott. Arra, hogy valakinek tényleg fontos legyen…
Amikor Polcz Erika első kihallgatására sor került, mi már megtaláltuk az ő autójában az egyik gyanúsított, Bogdán József véres, ujjatlan bicikliskesztyűjét és a szintén véres cipőjét is. Ez alátámasztotta azt a vallomást, hogy a gyereket Bogdán bántalmazta. Ugyanis ez a férfi ebben a kesztyűben volt egész este, amiben mások is látták. A kesztyű levágott ujjrészeinek réseiben azonosították a szakértők Bence vérét. Nem egy terhelő bizonyíték szólt már Polcz Erika ellen, amikor elkezdtem őt kihallgatni.

– Viszonylag hamar kiderült, hogy közvetlenül a gyilkosság előtt Bogdán József, Kertész József, Polcz Erika és a kisfiú egy toponári presszóban jártak, ahol Bogdán csipszet és üdítőt vett a gyereknek. Jól érzem, hogy ez nagyon fontos pontja volt a felderítésnek?
– Igen, hiszen itt több tanú is volt, aki bizonyította, hogy a két férfi nem sokkal Bence halála előtt együtt volt a nővel és a gyerekkel. Később Kertész vitte autóval Bogdánt a toponári Muskátli presszóhoz. Polcz Erika szállította Bencét, miután becsalta Kaposvárra. Ott még kicsit kocsikázott vele, majd lementek a Deseda-partra. Sétáltak egyet, aztán autóval elindultak Toponárra. A nő elmondása szerint ekkor Bogdán lestoppolta őket. Ezután kerültek a Muskátli presszóba…

A folytatásért kattintson ide!

Forrás: Zsaru Rendőrségi Magazin

Kapcsolódó témák: #bűncselekmény | #emlékezés | #gyász | #rendőrség |