Tudomány

Hamarosan megtudjuk, mit hallani a Marson

Fotó: mars.nasa.gov
Győr+
2021.02.19. 07:36

Sikerrel landolt a Marson a NASA Perseverance (Kitartás) nevű, kisbusz méretű marsjárója a minden korábbinál bonyolultabb, teljesen önvezérelt landolási procedúra végén.

A Perseverance-re legalább kétéves küldetés vár, ami során a NASA reményei szerint bizonyítékot talál a marsi élet nyomaira, kőzetmintákat elemez és gyűjt majd, tovább vizsgálja az emberi marsmissziók lehetőségét.

Sőt, az emberiség története során először azt is meghallhatjuk majd a segítségével, milyen a Mars hangja, és egy drónnal az első idegen bolygón végzett repülést is végrehajtja majd.

Magyar idő szerint este 9 óra 44 perckor landolt a marsjáró. A NASA-nál csak a rettegés hét percének nevezték a landolási műveletet – ennyi ideig tartott a leszállás, azonban a két bolygó jelenlegi távolsága miatt bármilyen információ eljutása egy irányba is 11 perc és 22 másodpercet vesz igénybe. Ha be akartak volna avatkozni a mérnökök a leszállásba, ez az idő duplázódik a visszaút miatt, így semmilyen ráhatással nem lehettek a leszállásra.

Ezzel a NASA kilenc év, a Curiosity 2012-es landolása után küldött újra sikerrel robotot a Marsra. A több mint egytonnás, kisbusz méretű Perseverance (Kitartás) marsjáró gond nélkül ért földet a Jezero-kráterben. A 2020. július 30-án útnak indított, 472 millió km-es utat megtevő, 2,7 milliárd dollárból fejlesztett marsjáró a landolásával új fejezetet nyitott az űrkutatás történetében

Kapcsolódó témák: #technológia | #tudomány |