Az ölelés testi-lelki örömöt ad

A legjobb stresszlevezető a szex

Fotó: Pixabay
Szabó Csilla
2020.04.18. 09:30

Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológus szerint rajtunk múlik, hogy a vírusjárvány okozta stressz hogyan kúszik be a párkapcsolatunkba, a hálószobánkba.

Életünk minden szegmensét meghatározza a koronavírus okozta járvány, benne van a gondolatainkban, a mindennapjainkban, ha úgy vesszük, gyengíti az immunrendszerünket, a kialakult stressz pedig megbetegíti a testet is. Emberek vagyunk, sokfélék és a reagálásunk is sokféle a járványra. Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológus YouTube csatornáján is folyamatosan foglalkozik a karantén okozta párkapcsolati helyzetekkel.

Véleménye szerint az együtt élő párok életformájában történhetnek változások, de nem valószínű, hogy ha tíz évig nem volt a kapcsolatukban szexuális együttlét, akkor most naponta esnek egymásnak a hálószobában, mert többet vannak együtt. Azt, hogy milyen lesz, illetve marad a párkapcsolatunk a járvány idején, meghatározza, hogy addig hogyan éltünk együtt, milyen volt a kapcsolatunk minősége, és az is, milyen régi, illetve új a közös életünkben eltöltött idő.

„A búgó gerlepárok, azaz a friss párkapcsolatban élők nagyon örülhetnek, hogy végre van idő összebújni” – mondta dr. Hevesi Krisztina hozzátéve, hogy ennek az ellenkezője is igaz lehet, hiszen a párkapcsolatban két ember van jelen, és eltérően reagálhatnak a mostani helyzetre. A megemelkedett izgalmi helyzetre az egyik legjobb stresszlevezető a szexuális együttlét, az ölelésnek, összebújásnak testi és lelki megnyugtató, fájdalomcsillapító hatása van, amely endorfint termel.”

A koronavírus-járvány mindannyiunk életét megváltoztatta, befolyásolja. A krízishelyzet nyomán kialakult veszteségek hatására egyfajta gyászfolyamat is folyhat az egyénekben. Ebben a helyzetben a szexualitás lehet, hogy nem kap helyet a kapcsolatban.

Dr. Hevesi Krisztina (Fotó: Facebook)

Mindkét véglet – a felfokozott szexualitás és annak teljes hiánya is – igaz lehet még a fiatal pároknál is” – összegezte a szexuálpszichológus. Azok a párok, akik évek, évtizedek óta vannak együtt, szintén máshogy reagálhatnak a karantén helyzetre. A „fontos vagy nekem” érzés nyomán megindulhat az egymásra figyelés, összebújás, de lehet, hogy a veszekedések száma nő meg. Elmondható, hogy a családok és párok még soha ennyi időt nem töltöttek együtt, a szakember szerint akár babyboom is várható kilenc hónap múlva.”

Az együtt töltött idő minősége szerinte kétismeretlenes egyenlethez hasonlítható, ugyanis most van lehetőség, hogy még jobban megismerhetjük a párunkat. Ebből kiderülhet az, hogy évek óta csak egymás mellett élünk, belekényelmesedtünk a hétköznapokba és a kapcsolatunk már nem menthető, vagy ennek ellentéte, az újbóli egymásra találás lesz a jellemző. Még a jó házasságok idején is megfigyelhető egyébként nyaraláskor, hogy az első napokban több az összezördülés, hiszen az átlagosnál többet vagyunk együtt.

Fotó: Pixabay

A karantén idején fontos, hogy mennyire tudjuk tompítani magunkban a stressz okozta rossz érzést vagy inkább a párunkon vezetjük le a feszültségünket, ráadásul mindezt a lakásba zártan. A „túl sokat együtt” ugyanolyan rossz tud lenni, mintha túl keveset találkoznak a párok a mindennapokban.

„Általában vágyunk arra, hogy többet legyünk együtt, most lubickolhatunk a helyzetben. Tudatos megküzdési stratégiákkal ne engedjük, hogy örvénybe kerüljünk a rémhírek által, mert ezzel folyamatosan terheljük a stresszrendszerünket és ezáltal gyengítjük az immunrendszerünket, amely valószínűsíti a megbetegedéseket, ráadásul egyfolytában idegesek, ingerültek vagyunk.”

A szakember szerint az internet veszélyeket rejt, a közösségi oldalak éppúgy, mint a társkereső oldalak. Erre a helyzetre igaz az a mondás, hogy a „Külső az, ami megfog, de a belső az, ami megtart.” Az elnyúló ismerkedésben többet beszélgetünk, szeretnénk tartozni valakihez vagy valamilyen csoporthoz, van bennünk egyfajta összekapaszkodás. A pszichológia ezt affiliációs szükségletnek hívja, amely azt jelenti, hogy igényünk van arra, hogy tartozzunk valahová és megosszuk az érzéseinket másokkal, jobban megnyíljunk.

Fotó: Pixabay

Ennek a veszélyoldala az, ha kitárulkozunk, sérülékenyebbek vagyunk, amelyre dr. Hevesi Krisztina tanácsa, hogy az egyedülállók az ismerkedés folyamán ne adjanak ki magukról gyorsan mindent, vagyis a megnyílási folyamot lassítsák. Ha azt érezzük, hogy a másik személy az ismerkedés során túl gyorsan akar és túl bizalmas információkat rólunk, inkább lépjünk hátra vagy lépjünk ki a megkezdett kapcsolatból.

A napi és heti rutin beosztásához a szakember azt tanácsolta, hogy mindig legyen tennivalónk, amiben azt érezzük, hogy hasznosat csinálunk, és nagyon fontos a testmozgás is, hogy ne puhuljunk el. „A humor is kiváló a stresszlevezetésre, kínunkban születnek a legjobb poénok, segítenek felülemelkedni a nehézségeken. A nevetés a lélek kocogása, amely a szervezet minden rendszerét jótékonyan érinti ” – sorolta dr. Hevesi Krisztina, aki kiemelte azt is, hogy ez az időszak az igazi nagy beszélgetésekre is kiváló lehetőséget kínál, hiszen egy új, eddig ismeretlen élethelyzetben közelebb hozhat, őszintén megnyithat minket egymás felé.

Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológussal Farkas Mónika beszélgetett a Győr+Rádió műsorában.

Kapcsolódó témák: #egészség | #Járványhelyzet | #koronavírus |