Dr. Fekete Dávid: Számos, a város fejlődését érintő kérdésben tudtunk előrelépni!

Győr+ Fotó: Marcali Gábor
2025.11.06. 09:19

Dr. Fekete Dávid, a Fidesz-KDNP győri frakcióvezetője, Győr és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos volt a Győr+ Rádió reggeli adásának, a Juicenak a vendége. A politikus beszámolt több, az októberi közgyűlésen meghozott döntésről, néhány aktuálpolitikai történésről, és a legújabb győri látványosságról is.

Dr. Fekete Dávidot elsőként a közgyűlésen meghozott döntésekről kérdezték kollégáink. A frakcióvezető kiemelte: új háziorvosi praxis létesülhet a belvárosban, hiszen a mostani, Pálffy utcai épület már nem alkalmas ennek a feladatnak az ellátására.

Fejlesztik a bérlakás-állományt

A Fidesz-KDNP politikusa azt is elmondta: míg a szeptemberi közgyűlésen Pintér Bence polgármesterrel közösen javasolták, hogy teremtsék meg a lehetőségét annak, hogy akik határozatlan idejű bérleti szerződéssel rendelkeznek önkormányzati lakásban, azok vásárolhassák meg a lakásukat, a mostani, októberi közgyűlésen ezt a lehetőséget már ki is bővítették azok számára is, akik határozott idejű szerződéssel, de legalább 15 éve már az ingatlanban élnek. „Ez azért fontos, mert ezzel meg tudjuk újítani a bérlakás-állományt, minden értékesített lakásból befolyó összeg lakásépítésre vagy vásárlásra fogunk fordítani” – jelezte előre dr. Fekete Dávid.

A képviselő kiemelte a Szent Anna Otthon bővítése kapcsán tett előrelépést is, hiszen a kiszemelt területet átadják a Győr-Szol Zrt-nek, a céget azzal bízták meg: tárgyaljon a város nevében olyan megoldásról, ami minden érintett félnek jó lesz.

Dr. Fekete Dávid beszélt az Audi-ügyről is, ugyanis a kormányhivatal több fenntartást is megfogalmazott azzal kapcsolatban, ahogy Pintér Bence polgármester nyilvánosságra hozta a szerződés egyes részleteit. „A városnak békére van szüksége, nem szabad egyéni politikai akciókkal veszélyeztetni” – tette hozzá dr. Fekete.

Teljes egyetértés a Radó sziget kapcsán

A következő téma a Radó-szigeti platánfák sorsa volt. „Egy ellenzéki oldalról érkező kezdeményezés volt, amely mellé teljes mellszélességgel be tudtunk állni. Ennek a városnak csodás, gyönyörű természeti értékei vannak, mindig jó, ha ezeket lajstromozzuk, ha ezeket úgy tekintjük, mint egy megőrzendő érték” – értékelte a politikus, hozzátéve: a Radó szigetről mindenkinek van emléke, élménye, nem volt kérdés, hogy ezt támogatják.

Miniszteri biztosi munkájáról is kérdezték dr. Fekete Dávidot. „Győr és a térség együtt képes fejlődni. Együtt vagyunk itt, ebben a nagyvárosi térségben” – hangsúlyozta dr. Fekete, hozzátéve: ha fejlesztésekről gondolkozunk, azok akkor lesznek jók, ha a város és a környező települések együtt tudnak működni, közös fejlesztési programot tudnak megvalósítani. Kiemelte: szúnyoggyérítési projekttel, kamerarendszer telepítésére támogatással, illetve közterület-fenntartásra alkalmas eszközök beszerzésével pályázott a győri járás, az ezekhez kapcsolodó döntések megszülettek már.

Konzultáció és békecsúcs

Az adásban szó volt a jelenleg zajló nemzeti konzultációról, dr. Fekete Dávid úgy értékelt: forrong a világ, külföldön és a világgazdaságban is erős a turbulencia, a konzultáció pedig egy bevált eszköz, hogy ne csak a választáson kérdezze meg a lakosság véleményét fontos kérdésben, hanem ciklus közben is lehetőséget adjon erre. Emellett zajlik egy aláírásgyűjtés a Fidesz-KDNP részéről is, amely a háborúellenességről szól. „Továbbra is a béke pártján állunk!” – utalt dr. Fekete Dávid egy jövőbeni, lehetséges békecsúcsrra, amit akár Budapesten is tarthatnak az orosz és amerikai vezetők. „Számos helyen vagyunk kint standokkal, jók a tapasztalatok. Nagyon sokan vannak, akik a béke pártján vannak” – osztotta meg tapasztalatait dr. Fekete Dávid, aki mint elmondta, maga is rendszeresen járja a várost.

A politikus beszélt a közszolgáltatban dolgozók számára nyújtott egymillió forintos lakásvásárlási, hiteltörlesztési támogatásról is. „A kormány azt vállalja, hogy minden esztendőben egymillió forintot a tartozásból jóváír számukra” – emelte ki dr. Fekete a kedvezmény kapcsán.

A 14. havi nyugdíj kapcsán elmondta: minden anyagi segítség jól jön a nyugdíjasaknak. Nincs olyan gazdasági növekedés a kontinensen, így Magyarországon sem, amely szükséges és elvárt lenne, ez okozha nehézségeket – ismerte el dr. Fekete Dávid, rámutatva, hogy éppen ezért kell a szépkorúakat, kompenzálni szeretné a kormány az esetleges nehézségeket. „Magyarország erejét és a kormány elhivatottságát mutatja, hogy még ebben a gazdasági helyzetben is azon gondolkozik a kormány, hogy több lépcsőben bevezetésre kerül a 14. havi nyugdíj” – emelte ki.

Az utolsó téma a győri állatkert új attrakciója volt. „Csodálatos élményben volt részünk a napokban, a családommal együtt részt vettem a bemutatóján. Fantasztikus, lenyűgőző!” – értékelte a héten bemutatott “fényutat”, külön kiemelve dr. Andréka György állatkert-igazgató és munkatársainak munkáját. Dr. Fekete visszaemlékezett: a száj- és körömfájás járvány alatt az állatkert nehéz helyzetbe került, az állam és a város is segítséget nyújtott a nehéz helyzetben, most pedig már szinte karácsonyi hangulatot tudott teremteni a győri állatkert, amely sok külföldi látogatót is vonz a városba, de a győri családoknak is remek lehetőséget teremtettek.

A teljes beszélgetés itt hallgatható végig: