Modellváltás a Széchenyi István Egyetem működésében és finanszírozásában.

Változások a győri egyetemen

Győr+
2020.06.01. 08:09

A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatást előtérbe helyezve az országgyűlés újabb hat egyetem, köztük a győri Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött – mondta el lapunknak Simon Róbert Balázs győri országgyűlési képviselő.

Augusztus 1-jével az érintett egyetemek alapítói és fenntartói jogai a közvetlen állami fenntartás helyett egy kifejezetten erre a célra alapított vagyonkezelő alapítványhoz kerülnek és a Budapesti Corvinus Egyetem esetében már kipróbált, új struktúrában működnek tovább.

Az intézkedés célja a versenyképesség növelése és a jelenleginél rugalmasabb és kiszámíthatóbb működési környezet megteremtése a felsőoktatás nemzetköziesítése érdekében – indokolta a döntést Simon Róbert Balázs, Győr országgyűlési képviselője, a Kulturális Bizottság alelnöke.

Hozzátette, az új finanszírozás előnye az a hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot szem előtt tartó szemlélet, amelyet 2022-től ágazati szinten vezetnek be teljesítménymutatók alapján, a különböző feladatok sajátosságait figyelembe vevő új finanszírozási elvek támogatásával. A gazdálkodást segítik a közbeszerzési könnyítések, amelyek elősegítik a vállalati szereplőkkel való hatékonyabb együttműködést. „A modellváltás eredményeként az egyetemek a helyi társadalmi élet és a gazdaságfejlesztés igazi motorjává válnak” – hangsúlyozta a képviselő.

A most átalakuló intézmények nem szakadnak el az államtól, hanem azzal – mint a felsőoktatási szolgáltatásokat megrendelő szereplővel – 15-20 éves keretszerződés és 3-5 éves finanszírozási szerződés keretében alakítják ki a kapcsolatukat, ami garanciát jelent a hosszú távú stabil működésre. A modellváltástól az is várható, hogy növekedhet az intézmények saját bevételszerző képessége. Az állam továbbra is stratégiai szerepet tölt be a hazai felsőoktatás életében és a későbbiekben is aktív partnere lesz az intézményeknek.

Simon Róbert Balázs beszámolt arról is, hogy már több mint 550 magyar vállalat nyújtott be pályázatot a kormány versenyképesség-növelő programjához, az érintett cégek összesen közel 300 milliárd forintnyi beruházást vállaltak az elkövetkezendő időszakra, ami országosan mintegy 100 ezer munkahely megvédését jelenti. Kedvezően érinti a győri gazdaságot, hogy az országban az elsők között kapott 214 millió forint versenyképesség-növelő állami támogatást a győri Dana Hungary Kft. a járványhelyzet időszakában tervezett fejlesztésekre. „Ezzel a cég nemcsak a vírushelyzet miatti gazdasági megtorpanást kerülheti el, hanem további fejlesztésekbe is kezdhet” – emelte ki a képviselő a támogató okirat átadásán a külügyminisztériumban.

Kapcsolódó témák: #Oktatás | #Széchenyi István Egyetem |