Testvéri segítség a karanténba zárt város lakóinak

Fotónk illusztráció: MTI/EPA
Papp Zsolt
2020.02.08. 15:13

Vuhan immár negyed évszázada testvérvárosi kapcsolatot ápol Győrrel. Napjainkban a több mint 11 milliós lakosú „nagytestvérről” szólnak a szomorú hírek, hiszen a koronavírus epicentrumaként is számon tartott megalopoliszban követelt a legtöbb áldozatot a betegség. Városunk az együttérzését támogatással is kifejezte.

A kínai koronavírus egyre több áldozatot (a hivatalos adatok szerint csütörtökig 565 halott és 28 ezer fertőzött) követel, terjedését segíti a betegség hosszú lappangási ideje, ami akár 14 nap is lehet. A napokban Vuhanból hazamenekített magyaroknak is két hetet kell karanténban tölteniük. A vírus Kína után számos más országban is megjelent, így a WHO nemzetközi vészhelyzetet hirdetett. Az első gócpont Vuhan volt, és máig a város, illetve Hupei tartomány a legérintettebb terület. Innen naponta érkeznek a megrázó híradások, a fotókon kiüresedett utcákat vagy maszkban közlekedő embereket látunk. Sokan hónapokra feltöltötték élelmiszerkészleteiket, munkahelyek zártak be, oktatási kényszerszünetet rendeltek el, a január 23. óta lezárt várost elhagyni, oda belépni sem légi, sem szárazföldi úton nem lehet.

A győri önkormányzat január 31-i rendkívüli közgyűlésén egy Vuhannal kapcsolatos előterjesztés is szerepelt. Dr. Dézsi Csaba András emlékeztetett Győr és Vuhan testvérvárosi kapcsolatára és utalt a testvéri segítség fontosságára. A polgármester előterjesztésében arra tett javaslatot, hogy Győr hárommillió forintos támogatást nyújtson szájmaszkok, védőfelszerelések vásárlásához, kifejezve ezzel a testvérváros szolidaritását a vuhaniak felé.

Győr és Vuhan testvérvárosi kapcsolata 1994-ig nyúlik vissza. Bár a két település méreteit ismerve, nincs egy súlycsoportban egymással, mégis sok a hasonlóság, a partnerséget megalapozó kapocs. Mindkét várost a folyók városaként is ismerik, míg Győr belvárosában a Mosoni-Duna és a Rába találkozik, addig Vuhan városközpontját a világ harmadik legnagyobb folyója, a Jangce és annak legnagyobb mellékága, a Hanshui folyó szeli át. Mindkét városban meghatározó az egyetemi képzés, az autóipar, és mindkét város fontos történelmi, kulturális, sport- és fesztiválközpont.

Fotó: sleepingpanda/Shutterstock.com

„Az elmúlt években számos alkalommal fogadtuk kínai testvérvárosunk delegációit” – válaszolta kérdésünkre Gyarmathy Orsolya, a győri polgármesteri hivatal nemzetközi referense. „Gazdasági témákban, kulturális és oktatási együttműködésben is előremutató találkozók történtek. Ennek köszönhetően például több győri diák fél éven át tanulhatott Vuhanban és ismerhetett meg egy különleges kultúrát, mások vuhani nyári táborokban vehettek részt. A Könyvszalonon is többször vendégül láttuk őket, az elmúlt két évben pedig a Győrkőcfesztiválon részt vettek kínai gyerekek. Városunk kulturális élete – többek közt a Győri Balett és a Győri Filharmonikus Zenekar – is bemutatkozott Vuhanban, ahogy a Vuhani Művészeti Iskola táncosai is felléptek már a győri Táncfesztiválon. A két város közötti kapocs is szerepet játszik abban, hogy a Széchenyi István Egyetemen kínai nyelvet is tanulhatunk” – foglalta össze az elmúlt évek történéseit a nemzetközi referens.

És ha már az egyetemnél tartunk, több magyar felsőoktatási intézmény, köztük a győri is intézkedéseket tett a koronavírus terjedése miatt. Az intézmény közlése szerint „a Széchenyi István Egyetem Nemzetközi Programok Központja és az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat Külügyi Bizottsága folyamatos kapcsolatot tart a kelet-ázsiai hallgatókkal.” Mint írják, a vírus terjedése ellen a Semmelweis Ignác óta ismert módszer a leghatásosabb: gyakori kézmosással, a higiénés szabályok betartásával tudunk védekezni. A Széchenyi István Egyetem ezért speciális kézfertőtlenítő szereket is kihelyezett az intézmény területén található mosdókba.

Fotó: MTI/AP/Mark Schiefelbein

A fertőzés tünetei kezdetben hasonlítanak az influenzára, talán ennek is köszönhető, hogy a közelmúltban olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy a Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban koronavírus fertőzött beteget kezelnek, ám az intézmény határozottan cáfolta ezt. Közölték, hogy a koronavírus-tesztek egyértelműen negatívnak bizonyultak. Győrben tehát nincs jelen a koronavírus, az influenza viszont annál inkább. Emiatt a kórházban részleges látogatási tilalmat vezettek be, vagyis egy beteghez egyszerre egy látogató mehet, a látogatási idő naponta 15-től 17 óráig tart. Az intézkedés visszavonásig érvényes. A koronavírussal kapcsolatban a Nemzeti Népegészségügyi Központ folyamatosan teszi közzé az aktuális információkat honlapján, de ingyenesen hívható zöld számokat is létrehoztak a témában.

Kapcsolódó témák: #egészségügy |