
Csütörtök este ismét telt házzal folytatódott az Alzheimer Café a Rába Hotelben. A ma még gyógyíthatatlan kór a betegre és a vele együtt élő hozzátartozóra egyaránt nagy terhet ró, ezért különösen fontos az oldott hangulatú beszélgetés, tapasztalatcsere és az ismeretek elmélyítése.
A rendezvény elején a házigazda, dr. Győrffy Dóra pszichiáter köszöntötte a résztvevőket.
Az előadó ezúttal dr. Saródi Zoltán neurológus volt, aki arról beszélt, hogyan történik a beteg kezelése az ambulancián. Nagyon gyakori, hogy a páciensek későn érkeznek a rendelőbe, az esetek többségében mire orvoshoz kerülnek, már középsúlyos a kór mértéke. Pedig odafigyeléssel felismerhetők a tünetek. A betegség korai jelei közé tartozik a közelmúltbeli történések elfelejtése, vagyis a rövid távú memória romlása. Egyre gyakrabban fordul elő szótalálási nehézség, beszédzavar, valamint arcfelismerési zavar. A súlyosbodó memóriaprobléma a mindennapi feladatok elvégzésében is akadályt jelent, így a beteg nem tud önállóan öltözködni, tisztálkodni, közlekedni. Mindez társulhat depresszióval, szorongással, előrehaladottabb esetben agresszivitással, gátlástalan viselkedéssel.

Az Alzheimer-kór, illetve a demencia megállapítása szakorvosi feladat, neurológus, pszichiáter végzi. Az orvos először felveszi az anamnézist, majd fizikális és laborvizsgálatot végez, melyet valamilyen agyi képalkotó eljárás, CT vagy MRI követ.
Bár a betegséget gyógyítani nem tudják, az egyes tünetek gyógyszerekkel enyhíthetők. Megfelelő mozgással és táplálkozással szintén kedvező hatást lehet elérni. A cél a független életvitelhez szükséges mobilitás minél további megőrzése. Ehhez hetente legalább 150 perc közepes vagy 75 perc erőteljes intenzitású fizikai aktivitás, például tánc-, illetve kertterápia javasolt.
Az előadást követően beszélgetéssel folytatódott a rendezvény.