Önismereti és érzelmi munka kell a zaklatás kivédéséhez

Szerző és fotó: Venesz Klaudia
2024.04.24. 09:43

A Felelősvagyérte gyermekvédelmi sorozat keretében tartott előadást Hal Melinda klinikai szakpszichológus a Győri Evangélikus Egyházközségben. Az internetes és valós életben elszenvedett bántalmazásról szóló rész sürgős megoldásért kiáltó problémákat tárt fel.

Ma a fiatalok körében egyre inkább eldurvult a fizikai és mentális bántalmazás területe. A bagatell ügyeknek is súlyos mentális következménye lehet, mivel ezek szorongást, és örökös traumákat okoznak – vallja Hal Melinda szakpszichológus. Az interneten profilok mögé bújva, meggondolatlanul váltunk ki olyan negatív érzelmeket akár egy kommenttel is, ami a másikban olyan ingert kapcsolhat be, ami tragédiával végződhet.

A szakember rávilágított arra is, hogy a fizikális bántalmazás esetén van nyom, és előbb veszik észre és akadályozzák meg azt. Tartósabb és súlyosabb problémákat okoz a mentális bántalmazás. A lelki terror a legmélyebb személyiségstruktúráig hatoló tényező. A személyiségfejlődésünk eltérő ütemben ugyan, de egyforma módon történik, míg felnövünk, és a bántalmazó ingerek eltéríthetik a személyiség kialakítását. A modern pszichológia úgy tartja, a korai évek a leginkább meghatározóak, de az érési folyamat késő serdülőkorig tart. A struktúra 35 éves kor körül merevedik meg, de lehet tanulni, ezzel hatni a viselkedésre.

A serdülőkor kifejezetten szenzitív korszak. A fizikai érési folyamatokban érzékelhető egy lefelé tolódás, ám ezt az érzelmi érettség nem követte – emelte ki a pszichológus. 10 évesen jelenik meg elemi erővel a zaklatás a közösségekben. Elkezdik észre venni a gyerekek a társadalmi különbségeket, és erős összefüggés látszik az okoseszközök használata és a kialakuló magatartászavarok között is. Hal Melinda szerint óriási probléma, hogy már az óvodásoknál is gyakori az agresszió. A statisztikák szerint 150%-os emelkedést mutatnak 10 év alatt a gyermekkori pszichiátriai diagnózisok. Az érzelmi intelligencia alacsony szintjét mutatja az is, hogy habár a magyar nyelvben 114 érzelmet kifejező szó van, a gyerekek már csak körülbelül kettőt használnak.

A „digitális bennszülöttek” már mindenhez okoseszközöket használnak, és ez a pszichoterápiában is nehéz helyzetet teremt a szakember szerint.

A torzulásnak már fizikai jelei is mutatkoznak, ugyanis a két agyfélteke közötti kapcsolat a szakemberek szerint kevés, csökken az ingerület-átvivő rendszer és az amigdala (az agy érzelmekért felelős területe) is csökevényesedett, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy szervezeti szinten is elkezdődött az érzelmi leépülés.

A „digitális cumi” frusztrációt okoz, és csak késlelteti a feszültség robbanását, nem jó tehát mesenézéssel vagy internetes játékokkal nyugtatni a gyereket – emelte ki a szakpszichológus. A probléma abban rejlik, hogy könnyebb avatarok mögé bújni, mint megélni egy csalódást, könnyebb chatelni, mint személyesen konfrontálódni. De ezzel nem jár empátia, mert nem látjuk a másik fájdalmát és nincs semmiféle érzelmi visszacsatolás.

Az empátia teljes hiánya visszafordíthatatlan kulturális-társadalmi veszélyeket okoz, azonnal egy attitűdváltásra van szükség. Hal Melinda felvetette, hogy az oktatási rendszert lehetne úgy fejleszteni, hogy belefűzzék az érzelmi oktatást is, de egyelőre a tantervek ezt nem engedik. A szülőre marad tehát a feladat, hogy a gyermek személyiségstrukturális kérdéseit fejlessze. Ha ez stabil, akkor tudunk rá megküzdést építeni, de ehhez megfelelő szocializációs közeg, kötődés kell.

A szakember szerint a spirituális én-rész is kiveszőben van. Nem feltétlenül vallás, lehet a természethez való, vagy valami megfoghatatlanhoz való kapcsolódás, ami képes pszichológiai immunrendszert kifejleszteni. Ez segít felépíteni azt az ént, aki képes megvédeni magát, vagy nemet mondani. A személyes kapcsolatok erősítésével, összefogással, oktatási módszerekkel kell megtanítani a fiatalokat a megküzdésre, önismereti, érzelmi munkával és kötődések kialakításával lehet növelni ezt a képességet.

A sorozat következő előadása május 7-én lesz az Evangélikus Öregtemplomban, melynek témája: Hogyan védjem meg a családomat online és offline. A program ingyenesen látogatható és regisztrációhoz sem kötött.

Amennyiben úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a 24 órában elérhető lelkisegély-vonalat a 116-123-as telefonszámon.

A Felelős vagy Érte! Gyermekvédelmi előadásokról itt olvashat.

Kapcsolódó témák: #előadás | #Győr | #internet | #Oktatás | #zaklatás |