Negyven háború dúl a világban

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2025.05.30. 14:02

A Széchenyi Egyetem Apáczai Kara, a KÉSZ győri csoportja és a Bencés Diákok Győri Egyesülete meghívására Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő tartott előadást a tanítóképző Dísztermében, "Napjaink Geostratégiai eseményei, az EU szerepe és helyzete a globális politikai és gazdasági erőtérben" címmel. Az előadás előtt válaszolt néhány kérdésünkre.

Úgy tűnik, hogy az egész világ borotvaélen táncol…

Ez így van, háborúk sokasága zajlik, körülbelül negyven háború folyik most. Közülük négy kiemelt, a tajvani kérdés, az indiai-pakisztáni, az orosz-ukrán háború és a gázai.

Hogyan látja az unió helyzetét?

A 20. században három globális hatalom volt, a két európai Németország és Nagy-Britannia, valamint az USA. A 20. századból kilépve három globális játékos van, USA, Kína, Oroszország, egyik sem európai. Az Európai Unió folyamatosan gyengül, nagyon komoly hatalmi harcok folynak. A britek kiléptek, most alakul az együttműködés, évente egyszer lesz brit-uniós csúcstalálkozó. Németországban Merz új stratégiát hozott, Franciaországban pedig Macron nagyon furcsa helyzetbe került, mert a belpolitikai és a külpolitikai céljai ütköznek egymással.

Donald Trump visszatérésével hogyan változott mindez?

Az Egyesült Államokban harmadszor fordul elő, hogy a fennálló kormány megbukik, s akkor Trump bejön és mindkét képviselőházban többséget szerez. Hogy miért? Mert az abszolút amerikai célokat fogalmazza meg, ezáltal szembekerül az európai vezetőkkel. Nagyon gyorsan akart orosz-ukrán fegyverszünetet és békét elérni, ez nem sikerült neki. Egy globális orosz stratégiát próbál keresztülvinni, ugyanis az ukránokkal csak Ukrajnát lehet megtárgyalni, míg az oroszokkal meg lehet tárgyalni Iránt, az afrikai Száhel-övezetet, Gázát, Libanont, Szíriát, Kínát. Trump politikája az első száz napban nem hozta meg azt az átütő sikert, amit szeretett volna.

Mindeközben tovább folyik az orosz-ukrán háború, ami újabb feszültségeket generál az Európai Unióban is…

Ukrajnát soron kívül fel akarják venni az Európai Unióba, ami rendkívül komoly kérdéseket vet fel. Ezzel szemben áll Magyarország és Szlovákia. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy Ukrajna felvétele szétverné az EU-t. Az oroszok ezt nem is ellenzik, csak a NATO-ba való felvételét. Zelenszkij bejelentette, hogy eltűnt százmilliárd dollár, amit az USA-tól kaptak. Úgy látszik, senkit nem érdekel, hogy csalnak, lopnak, hazudnak. A lényeg, hogy harcoljanak az oroszokkal. Ebből látszik, hogy az európai politika sokkal keményebb, mint az amerikai. Nagyon komoly szembenállás van Európa és Amerika között az orosz-ukrán háború kérdésében.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, közgazdász, egyetemi tanár, a hadtudományok kandidátusa. Több tucat tudományos publikáció és könyv szerzője, valamint számos ismeretterjesztő előadás előadója. Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetem védelemgazdasági tanszékén tanít.