Megőrzi és megújítja Hajós örökségét a vízi élménypark

Szigeti Sándor Fotó: Marcali Gábor
2023.03.21. 17:33

Kétszeres olimpiai bajnok tervezője volt az egykori győri strandfürdőnek, ezt az építészeti örökséget pedig a Modern Városok Programban megvalósuló Győri Vízi Élménypark óvja, megbecsüli, sőt új funkciókkal látja el.

„Hajós Alfréd személye megkerülhetetlen, ha a leendő győri élményfürdő területén található műemlékvédelmi épületekről beszélünk. Hajós nem csupán az 1896-os első újkori olimpia úszólegendája és kétszeres bajnoka volt, hanem rendkívül tehetséges építész is. Olimpiai sikereit követően a Műegyetemen szerzett diplomát, majd Lechner Ödönnel dolgozott együtt. 1907-ben önálló építészirodát nyitott Budapesten, egyik tervtári dokumentációja pedig Párizsban ezüst emlékérmet nyert el – meséli Bana József.

„Amikor Hajóst felkérték a győri strandfürdő megtervezésére, már országszerte jelentős építészeti alkotások fűződtek a nevéhez. Így például a debreceni Arany Bika Szálló, a lőcsei római katolikus gimnázium, a kolozsvári vakok intézete, vagy a miskolci hitelintézeti palota, de számos további épület is, köztük természetesen sportlétesítmények. 1930-ban az ő tervei alapján adták át a híres Nemzeti Sportuszodát a Margitszigeten” – teszi hozzá a városi levéltár nyugalmazott igazgatója.

Fotó: Régi Győr

A Hajós által tervezett győri strandfürdő 1931. július 6-án nyílt meg a Cziráky-téren. Egy 50×18 méter méretű nagy medencéből és egy lubickolóból állt, kiegészítve öltözőépületekkel, kazánházakkal.

„Hajós beváltotta a hozzá fűzött reményeket és számos új megoldási javaslattal állt elő. A medencéket a Duna vizével töltötték fel és az országban elsőként gondoskodtak annak fertőtlenítéséről, cseréjéről és a víz melegítéséről is. A modern és gyönyörű helyen kialakított strandfürdő hamar nagyon népszerű lett a győriek körében, rengetegen látogatták és komoly sportrendezvények, úszóversenyek és vízilabda-mérkőzések helyszínévé vált. A Hajós Alfréd által megálmodott tervek évtizedeken át kiállták az idők próbáját” – hangsúlyozza Bana József.

Olyannyira kiállták, hogy az épületek az új Győri Vízi Élményparkban is fontos szerepet és új funkciókat kapnak. A régi öltözőépület földszinti részén vendéglátó és kiszolgáló teret, emeleti részén pedig konyhát, raktárakat és vizesblokkokat alakítanak ki. Az árvizek miatt sokszor átázott, és rendkívül rossz állapotban lévő kitöltő falakat elbontják. A vasbeton vázszerkezetet és a megmaradó téglafalazatokat pedig egy speciális eljárással vízállóvá teszik. Az épület külső megjelenése harmonikusan ötvözi majd a kortárs építészet és Hajós korának formavilágát és stílusjegyeit.

A gépház épületének alapvető rekonstrukciója is megtörténik. A strand védett bejáratát szintén megőrzik, recepcióként üzemel majd. A Cziráky-obeliszket ugyancsak eredeti állapotában láthatják a látogatók.

„Öröm látni, hogy ezek a műemlékvédettséget élvező épületek megmenekülnek, hiszen a város történetének szerves részei. Sajnos több műemléket is elvesztettünk korábban a közelben lévő Radó-szigeten (az első győri színház és a KIOSZK épülete például), ezért is nagyon fontos, hogy Hajós építészeti öröksége tovább éljen az új vízi élménypark területén, a győri szigetcsúcson” – húzta alá Bana József.

TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt

(X)

Korábban a témában: