Március miértjei

P. Csapucha Adrienn Fotó: Vig Norbert
2024.03.15. 12:01

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alkalmából a Honvéd ligetben kezdődött az ünnepségsorozat Győrben. Az eseményen dr. Dézsi Csaba András köszöntötte a megjelenteket, majd a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti intézet színészhallgatói adták elő műsorukat. A főhajtás a hagyományokhoz hűen a díszalegység felvonulásával a Városháza téren folytatódott.

Kellemes tavaszi időben rengetegen gyűltek össze pénteken délelőtt Győrben, hogy közösen emlékezzenek a 176 évvel ezelőtt történt eseményekre, a forradalom és szabadságharc markáns szereplőire. A résztvevők közösen keresték március miértjeit, amire valószínű sohasem kapjuk meg a válaszokat, de büszkék lehetünk hazánk hőseire, a márciusi ifjakra.

„Az ünnepre készülve, tegnap hosszasan elidőzve szemléltem a kokárdámat. Ma valamennyien a szívünkön viseljük magyarságunk legszebb szimbólumát, ma az egész világ számára láthatóvá válik, hogy összetartozunk, a magyar nemzet nem ér véget az országhatárnál. Ma, az országban és a határokon túl, magyarok milliói hordozzák magukon a haza szimbólumát” – kezdte beszédét a Honvéd ligetben dr. Dézsi Csaba András.

A polgármester úgy fogalmazott: „A forradalom és szabadságharc eszméje összeköt és erőt ad, mert ezen a napon nem csupán a dicső múlt hőseit ünnepeljük, hanem azokat az örök értékeket, melyek ma is útmutatást nyújtanak számunkra. Az 1848-as követelések egyike volt, hogy „a nemzeti színek régi jogukba visszaállíttassanak”. A piros az erő, a fehér a hűség, a zöld a remény jelképe. A kokárda a nemzeti egység, az önrendelkezés és a szabadság iránti vágy szimbóluma” – tette hozzá a városvezető, majd felidézte az ünnepi helyszín történelmi jelentőségét. „Ez a tér, ahol ma összegyűltünk emlékezni és ünnepelni, hordozza elődeink tiszteletét. 122 éve, Kossuth Lajos születésének 100. évfordulóját ünnepelték itt a győri polgárok, akik 1902. szeptember 19-én leleplezték az 1848-as emlékművet, a Szabadság szobrát!”

Dr. Dézsi Csaba András egyúttal kifejtette, hogy a szabadságharc leverése után nehéz megpróbáltatások vártak a győriekre, a húszezres lélekszámú várost mégsem törték meg! „Mikor a múltra emlékezünk, nemcsak tiszteletünket fejezzük ki eleinknek, hanem példát mutatunk a minket követő generációknak, hogy közösségi sorsfeladatuk van. Kedves fiatalok, Ti vagytok a holnap ígéretei, Ti viszitek tovább elődeink eszméit és álmait!” – emelte ki a város első embere.

És ha már fiatalok, a színpadon a beszédet követően, a győri teátrum igazgatójának tanítványai, a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti intézet színészhallgatói adták elő műsorukat. „Személyemben kettős feladat ez, hiszen a Győri Nemzeti Színház direktoraként igyekszem a fiatalokat bekapcsolni a teátrum életébe, a következő évadtól nagyon sok előadásban, nagyon sok szerepben láthatja majd őket a közönség. A másik oldalról pedig egyetemi adjunktusként az osztályvezető tanáruk vagyok, és mikor újra és újra megszólítanak, hogy szerepeljünk városi rendezvényeken, mindig valami újat igyekszem kitalálni, ráadásul most dupla műsorral készültünk” – árulta el a Győr+ Média kérdésére Bakos-Kiss Gábor, aki mindig törekszik arra, hogy minden generációt megszólítsanak produkcióikkal.

A Honvéd ligetben koszorúzással zárult az ünnepség, a szobor talapzatánál a győri, valamint a vármegyei önkormányzat képviselői, de országgyűlési képviselők, hagyományőrző egyesületek, civil szervezetek is elhelyezték a tisztelet virágait.

Március 15-éhez hűen a díszalegység felvonulásával folytatódott a városi ünnepség. A Szent István úton, a Városháza téren a Magyar Honvédség Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred díszalegységének, a Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium Győri Lovas Nemzetőr Díszszakaszának és a IX. gróf Nádasdy Ferenc Hagyományőrző Huszár Bandériumának felvonulását tekinthették meg a győriek.

“Olyan korban élünk, amelyben veszélyben a béke, globális erők feszülnek egymásnak, háború dúl közvetlen szomszédságunkban. De mi győriek, és mi magyarok, továbbra is békében és biztonságban szeretnénk élni. A béke egyik garanciája pedig az erős, a magyar hagyományokra épülő, hazájának elkötelezett hadsereg. Ezért is kiemelten fontos a hazai haderő fejlesztés. Élnek még olyanok közöttünk, akik személyes élményeik alapján is emlékezhetnek arra a borzalomra, amikor 80 évvel ezelőtt amerikai csapatok kíméletlenül bombázták Győrt és azt itt élő embereket. A magyar légvédelem akkor elkeseredett harcot vívott a támadók ellen. Nekünk, akik később, békeidőben születtünk az a dolgunk, hogy emlékezzünk az akkori áldozatokra” – beszélt a Városháza előtti téren dr. Dézsi Csaba András. A polgármester zárásként hozzátette, feladatunk az is, hogy hatékonyan meg tudjuk védeni hazánkat, városunkat és az itt élő polgárokat. „Ezért is kiemelten fontos a hazánkban megkezdett, intenzív haderőfejlesztés, a hatékony védelmi rendszerek kiépítése, és a fegyvereket ismerő, bátor katonák kiképzése!”

Galéria: Ács Tamás

Galéria: Ács Tamás

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka, P. Csapucha Adrienn