
Orosz-Barczi Réka folyékonyan beszél kínaiul, sőt oktatja is a mandarin nyelvet. Az okleveles Kelet-Ázsia-elemzőként végzett, mosolygós, fiatal szakember a Széchenyi István Egyetem Nyelvi és Kulturális Központját vezeti.
Réka a felvidéki Tornalján nevelkedett, de a gimnáziumot már Egerben végezte. Az értelmiségi családból származó lány nagyon szeretett tanulni, ám a pályaválasztásnál elbizonytalanodott. Abban viszont biztos volt, hogy a nyelvtanulás az erőssége, hiszen angolul, németül és szlovákul már jól beszélt. Szüleivel egyetértésben úgy gondolta, olyan nyelvet érdemes választania, amit a világon sokan beszélnek, Magyarországon pedig kevesen. Így aztán a Pázmány Péter Katolikus Egyetem akkor induló kínai szakán folytatta tanulmányait. A tudatos választás jó döntésnek bizonyult. A világ egyik legnehezebb nyelvének tartott mandarinból már két év után középfokú nyelvvizsgát tett. Közben elnyerte a Konfuciusz Intézet ösztöndíját, így egy évig Kínában tanulhatott.
„Nem azért választottam ezt a szakot, mert szerelmes voltam a kultúrába, ez csak később következett be, ahogy megismertem az országot, az embereket. Kínába érve szinte azonnal rájöttem, hogy még sokat kell fejlesztenem a nyelvtudásomat. Hiába kérdeztem, merre van a kollégium, nem értették. Végül egy helyi úr igazított útba. Hamar megtapasztaltam, milyen segítőkészek és barátságosak az emberek. Ott szembesültem a valódi kínai kultúrával, amelynek csak a felszíne jut el hozzánk Európába. Jártam olyan eldugott faluban is, ahol úgy éreztem, legalább száz évet visszamentem az időben, de olyan nagyvárosokban is, ahol mintha a jövőben lettem volna.”
Réka örömmel fedezte fel az ízekben és zöldségekben gazdag kínai gasztronómiát is, bár a tejtermékek egy részének a szinte teljes hiánya eleinte szokatlan volt neki, például túrót és tejfölt nem fogyasztanak. Igyekezett minél jobban megismerni ezt az ellentmondásos, különleges országot. Jól kihasználta a szucsoui egyetemen töltött évet, melyet felsőfokú nyelvvizsgával zárt.
Négy éve dolgozik a Széchenyi-egyetemen, ahol a Nyelvi és Kulturális Központot vezeti, valamint doktori tanulmányait folytatja. Mellette általános és középiskolai diákoknak tart kínai nyelvtanfolyamot. Az egyetem által szervezett ingyenes kurzus népszerű a gyerekek körében. Érdeklődőek és kitartóak, ketten közülük már nyelvvizsgára készülnek. Réka szerint a kiejtés teszi leginkább próbára a tanulókat, s az igyekezeten kívül jó fül is szükséges az elsajátításához. Ezzel szemben a nyelvtana a magyarhoz képest rendkívül egyszerű, sem ragok, sem toldalékok nincsenek benne, és az igeidőket is egyszerűbben fejezik ki. Az írás megtanulásához leginkább szorgalom kell, mert több tízezer karakterről van szó, a hétköznapokban pedig három-négyezerrel lehet boldogulni. A tervek szerint a jövőben Győrben, a Széchenyi-egyetemen is megnyitja kapuit a Konfuciusz Intézet, mely a kínai nyelv és kultúra megismertetésével foglalkozik, s ahol a későbbiekben lehetőség lesz nyelvvizsgára is.
Orosz-Barczi Rékát otthon férje és kisfia várja. Bár Attila még bölcsődés, édesanyja két-három év múlva már szeretné kínaiul tanítani, hiszen a közmondás is úgy tartja: a leghosszabb út is az első lépéssel kezdődik.