Koronavírus

Lelki bajok a Covid-fertőzés után

Fotó: Marcali Gábor
Hajba Ferenc
2021.05.03. 10:09

A Covid-betegség utáni mentális zavarok között a feledékenység, a szorongás, a pánik, az alvásképtelenség, vagy akár olyan súlyos kór is előfordulhat, mint a tudat alatti rettegett poszttraumás stressz. A tapasztalatokról kérdeztük dr. Feller Gábor pszichiáter, neurológus főorvost, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház osztályvezetőjét.

A Covid-fertőzések utáni, de azokból eredő betegségek, testi tünetek közül egyre többet ismer fel és ír le az orvostudomány. Milyen mentális szövődményekkel találkozik a pszichiáter?
– A járvány pszichiátriai hatásai már azelőtt jelentkezhetnek, hogy megfertőződnénk. Gondoljon csak a félelemre a betegségtől, attól, hogy lélegeztetőgépre kerülünk, amellyel tíz ember közül legfeljebb kettőt-hármat tudunk megmenteni. Szorongunk a gazdasági hanyatlástól, tartunk munkahelyünk elveszítésétől, egzisztenciális aggódások jelennek meg vagy fokozódnak bennünk. Sokan félnek az oltástól, az általam más kórral kezelt betegek rendre felhívnak tanácsért, őket általában meg tudom győzni, hogy oltassák be magukat.

A betegséget könnyen viselők vagy az életveszélyen túljutottak esetében mi okozhat úgynevezett posztcovidos mentális tüneteket?
– A megélt élmények feldolgozása éppúgy, mint a Covid által feltételezhetően kiváltott központi idegrendszeri elváltozások.

Igaz, hogy a depresszió szinte velejárója a Covid utáni állapotnak?
– Nem törvényszerűen. A depressziónak szakmai értelemben pontos kritériumai vannak. Ilyen az örömérzet elvesztése, mindent sötéten látunk, mindenben csak a tragédiákat érzékeljük a külvilágból, amelyeket aztán magunkra vetítünk. Nem hiányzik a szexuális élet öröme, de még az étkezésé sem. Súlyos alvászavarokkal küszködünk, magunkba fordulunk, szélsőséges esetben eljuthatunk az öngyilkosságig. A depresszió tehát súlyos állapot, amelynek inkább egyes alkotóelemei jelennek meg a Covid után. Ilyen a pánik, a folytonos szorongás, ezek persze együtt depresszióvá fejlődhetnek.

Az alvászavarokat rengetegen említik. Ezen hogy segíthetünk?
– Nemrég járt nálam egy fiatalember, egy hónapja lett covidos, már gyógyult, de egy hete gyakorlatilag semmit nem tud aludni éjszakánként, nap közben egy-egy órára kidől a fáradtságtól. Ilyenkor elengedhetetlen a gyógyszeres kezelés, akár a reggeli telefonos ellenőrzés, érdeklődés mellett. Nem lehet következmények nélkül sokáig alvás nélkül élni.

Az egyik legrettegettebb kórkép, amit főleg amerikai filmekből ismerünk, a poszttraumás stressz, amely ezekben az alkotásokban főleg a Vietnamban vagy Irakban harcoló, onnan hazatérő katonákat sújtja. Állítólag a poszttraumás stressz Covid után is előfordulhat. Igaz ez?
– Előfordulhat. A tudat alatti poszttraumás stressz valamilyen súlyos megrázkódtatás, haláleset, tragikus élmény rémképeinek akaratlan felidézése. Így akár az intenzív osztályon látottak, vagy valamelyik hozzátartozónk Covid miatt történő halála is előidézheti. Éjszakénként ezzel álmodik az ember. Ha ezektől nem tud megszabadulni a beteg, önmaga vagy mások ellen fordulhat. A rémtörténeteket ki kell beszélni, nem maradhatnak a tudatunk alatt, mert akkor kiszámíthatatlan reakciókra késztethetik a beteget.

– Jellemző-e memóriazavarok jelentkezése?
– Ötven év fölött általában Covid-fertőzés nélkül is feledékenyebbé válhat az ember, mindenekelőtt a nevek jutnak nehezebben eszünkbe az öregedés folyamatában. Kétségtelen azonban, hogy a Covid előidézheti vagy felerősítheti a memóriafunkció károsodását. Ennek hátterében az ingerületátvivő anyagok mennyiségi változásai húzódnak meg.

Ez a betegség mivel kezelhető?
– Először is pszichológiai tesztekkel megállapítjuk a memóriazavar mértékét, így aztán a folyamatot követő diagnózishoz juthatunk. Bizonyos esetekben gyógyszereket alkalmazunk, de sajnos csodatabletták nincsenek. Kifejezetten jótékony hatású a rendszeres mozgás, a torna, a biciklizés, általában a sport. Éljünk közösségi életet, találjunk beszélgetőtársakat, ha egyedül vagyunk, akkor pedig olvassunk, fejtsünk rejtvényt.

Kérnek szakmai segítséget a maradványtünetekben szenvedő emberek?
– Inkább a testi panaszok esetében. Többen panaszkodnak arról, hogy egy év múlva sem jött vissza például az ízérzésük vagy a szaglásuk. Ilyenkor felvetődik a központi idegrendszer érintettsége, tehát vizsgálatokra van szükség. A mentális bajok kezelésére a kórházi pszichiátriai Covid osztály mellett, a betegség lezajlása után mindenki rendelkezésére áll a Szent Imre úti Pszichiátriai és Mentálhigiénés Gondozó. Ide nem kell orvosi beutaló, csak időpont-egyeztetést kérünk az 507-927-es győri telefonszámon. A szakambulancia a kórház telefonszámán érhető el az 1340-es melléken.

Kapcsolódó témák: #egészségügy | #koronavírus |