A Káptalandomb éke a Hittudományi Főiskola

Kívül-belül megújult a Hittudományi Főiskola

Fotók: Marcali Gábor
Földvári Gabriella
2020.09.09. 18:52

Külső, belső megújuláson esett át a Káptalandombon található, a Győri Egyházmegye tulajdonában és fenntartásában működő Brenner János Hittudományi Főiskola épülete, melyet szerdán mutattak be és áldottak meg ünnepélyes keretek között.

A Káptalandombon sétálók azt láthatják, hogy megszépült az épület külső homlokzata, kicserélték a nyílászárókat. A belső felújításokat Kálmán Imre prefektus mutatta be a sajtó képviselőinek.

Többek mellett 300 fősre bővítették a dísztermet, megújultak az oktatási termek, a kápolna, a tanári szoba és az étterem is. Egyágyas, fürdőszobás lakrészeket alakítottak ki a diákok számára. Infrastrukturális fejlesztéseket is végre hajtottak, kicserélték a gépészeti, az elektromos és a vízellátó rendszereket, a tantermekben megteremtették a digitális oktatás feltételeit. Az alagsorban modernizálták a konyhát, ahol az Egyházmegyei Hivatal számára is főznek. Beépítettek egy 13 személyes liftet is.

A papnevelés az egyház életében mindig nagyon fontos helyet foglalt el, hiszen ők voltak azok, akik a jövő egyházát és az evangelizáció jövőjét biztosították, és így van ez napjainkban is. A szemináriumban 29-en, a győri, a szombathelyi és a kaposvári egyházmegyei kispapjai tanulnak.

„Infrastrukturálisan megtettünk mindet azért, hogy a jövő nemzedékének papsága a mai kornak megfelelő körülmények között nevelkedhessék a győri főiskolán, az itt tanító tanárok, megtesznek mindent azért, hogy a szellemi és a lelki felkészültségük is megfelelő legyen – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Veres András megyéspüspök.

Az egyház, az állam és a város közös összefogásnak köszönhető a Káptalandomb Nemzeti Emlékhellyé nyilvánítása és ennek az épületnek a megmentése is – erről Soltész Miklós államtitkár beszélt. Túl azon, hogy egy, a történelmi múltból itt maradt épület újulhatott meg, ez az épület a huszonegyedik század nevelését, oktatását is szolgálja akár a kispapok, akár a civilek számára.

Horváth Zoltán Barna projektmenedzser a beruházásról szólva kiemelte: a teljesen megújult főiskola biztosítja a kor követelményeinek megfelelő infrastruktúrát az oktatáshoz, ugyanakkor a rekonstrukcióval az épület semmit sem veszített eredeti hangulatából, jellegéből. A két évig tartó munkálatok 2,4 milliárd forintba kerültek. A projekt további részeként, jövőre fejeződik be az épület árvízvédelmi kerítésének újraépítése, valamint kormányzati támogatás segítségével történik meg Győrben a Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda épületegyüttesének rekonstrukciója, a Nagyboldogasszony-székesegyház belső restaurálása, és a napokban átadott káptalandombi zarándokszállások kialakítása is ebből a forrásból készülhetett el.

Az épület, a papnevelés múltjáról érdemes tudni, hogy a Brenner János Hittudományi Főiskola elődje az a Káptalani vagy Székesegyházi Iskola volt, amely valószínűleg a 13. század elejétől működött, első írásos említése pedig a 14. század közepéről való. A Papnevelő Intézetet 1627-ben Dallos Miklós győri püspök alapította. Széchényi György püspök 1684-ben tett alapítványt az Egyházmegyei Szeminárium építésére. Ekkor épült meg a mai „öreg szeminárium” épületének első két szintje, ma az Egyházmegyei Könyvtár és Kincstár épülete. Simor János püspök 1857-ben a Széchenyi téren álló Apáturházban kisszemináriumot létesített. Az új szemináriumot, ahol azóta is folyik az oktatás, 1910-ben Széchényi Miklós püspök építtette. Az első világháború alatt a ház egy része katonai kórházként működött, a második világháború alatt pedig a menekültek befogadására szolgált.1945-től működött újra szemináriumként. 1952 óta itt tanultak a szombathelyi, a pécsi, majd 1965 óta a veszprémi egyházmegyei papnövendékei is. A főiskolán jelenleg győri, szombathelyi és kaposvári egyházmegyés papnövendékek tanulnak a teológus szakon. A 2014-2015-ös tanévtől a világi hallgatók számára bevezették az osztatlan tanári mesterszakokat, egyszakos, illetve szakpáros változatban. Képzési kínálatuk 2016 őszétől a római katolikus kántor alapszakkal bővült. 2019. február 1-jétől az intézmény egykori hallgatója, Brenner János vértanú nevét viseli.

Televíziós szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos

Tekintse meg az ünnepélyes átadáson készült képgalériánkat is!