
Radek József, a Palatia Nyomda és Kiadó Kft. igazgatója egy közel kétszáz éves nyomdai vágógépet mentett meg azért, hogy az utókor is láthassa, milyen eszközökön dolgoztak az elődök. Az ipartörténeti szobrot a nyomda Viza utcai telephelye előtt állították ki.
A pénteki nyomdagép-avatáson Radek József így fogalmazott: „Aki a múltat nem becsüli a jövőt nem érdemli- és ezt én is így gondolom, éppen ezért gyűjtjük a használaton kívüli gépeket, hogy azok ne a MÉH-telepen végezzék, hanem ha lehet, felújítjuk őket és bemutatjuk.“

„A nyomdászatnak, Johannes Gutenbergnek kívánunk ezzel a szoborral emléket állítani, valamint cégérként is jelezzük, milyen munka folyik az épületben. A nyomdagép-szobor avatási ünnepségünkkel pedig egyben a jövő heti Ünnepi Könyvhétre is felhívjuk a figyelmet” – hangsúlyozta az igazgató.

A nyomdai egyenesvágó-gép az 1800-as évek végén, vagy az 1900 évek elején készült Karl Krause lipcsei gépgyárban. A gép pontos típusát azonban nem tudták megállapítani a szakemberek, mert az évtizedek során eltűntek róla az egyedi azonosító jelek. Ezzel a géppel vágták a nyomás előtt a papírokat, valamint a kész termékeket is ezzel a berendezéssel, kézi erővel vágták – erről Kiss Gábor László, a nyomda egyik gyártás-előkészítője tájékoztatott.

A gép felújítását a Győri Ipartörténeti Alapítvány végezte. Miklósy Lajos elnök elmondta: mintegy negyven ipartörténi emlék található Győrben. Nem csak ipari üzemről, hanem személyekről, valamint ezen túl gépekről is emléktáblával emlékeznek meg. „ Sajnos nincs még ipartörténeti gyűjtemény a városban, de a célunk az, hogy létesüljön egy ilyen „múzeum”, mi ezért dolgozunk. Addig is azt találtuk ki, hogy a gépeket közszemlére tesszük, hagy lássák, nézzék meg a győriek, a gyerekek, hogy mivel is termelték valamikor a mi jelenünket. Ezeket a gépeket emberi léptékkel tervezték és alkották meg. Erre is fel kívánjuk hívni a figyelmet!” – hangsúlyozta az elnök.

Az alapítvány munkatársai remélik, hogy még több cég fogja követni a nyomdát, és ipartörténeti emlékeket láthatunk majd városszerte.