Helytörténetből profik: véget ért az Arrabona Évszázadai vetélkedő

Venesz Klaudia Fotó: Ács Tamás
2025.05.29. 20:35

A Molnár Vid Bertalan Művelődési Központtal karöltve a Győr+ Média 12. alkalommal hívta játékra az általános iskolák 6. és 7. osztályos tanulóit, valamint azokat a győrieket, akik számot akartak adni helytörténeti ismereteikről.

Az Arrabona Évszázadai városismereti vetélkedőre kilenc általános iskola 41 csapata, azaz 164 diákja regisztrált. A nebulók és a játékos kedvű győriek először öt totót kaptak feladványul. A kéthetente megjelenő feladatsorokban arra voltunk kíváncsiak, mennyire tájékozottak Győr történelmével és értékeivel kapcsolatban, ismerik-e az állatkertet és a média világát.

Az elődöntőben már egy városi felfedezőn vehettek részt, amelynek állomásain újabb kérdésekkel találták szembe magukat a játékosok. A döntőbe végül a legjobb 12 csapat került be, akik május 29-én gyűltek össze a győrszentiváni Molnár Vid Bertalan Művelődési Központban, egy végső megmérettetésre.

„Ez a legizgalmasabb része a játéknak, mert akik ide bejutottak, nyilván szeretnének dobogóra jutni. A döntősök nem száraz, történelmi feladatokat, hanem képkirakót, rejtvényt és hasonló, játékos feladatokat kaptak”sorolta a Győr+ Médiának Prédlné Németh Margit főszervező. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján csupán néhány pont dönt arról, végül melyik csapat állhat a dobogó legfelső fokára, de annak sincs oka csüggedni, aki nem nyert. „Ide bejutni már egy nívót jelent. Nagyon remélem, hogy jövőre is sokan jönnek. Ez a játék már annyira bent van a győriek tudatában, hogy évről évre várják, mikor lehet jelentkezni és presztízs az is, hogy melyik iskola viszi el az első, második és harmadik helyezést.” A négyfős csapatok közösen oldják meg a feladatokat, így közös élményt szereznek. A főszervező szerint minden szempontból jó és áldásos játék a fiatalok életében az Arrabona Évszázadai.

A résztvevő intézmények képviselői úgy válogatták össze a feladatokat, hogy lexikális tudáson túl a kreativitás is szerepet kapjon. A csapatok prezentációt tartottak: egy túrát kellett összeállítaniuk a zsűri számára, akik a képzeletbeli útvonalon videó és fotók segítségével kalandozhattak. A legkreatívabb játékosok színes ceruzát és filctollat ragadva készítették el a kirándulás útvonaláról szóló táblákat.

Amíg a zsűri összesítette a döntő nyolc állomásán szerzett pontokat, a tetőfokára hágtak az izgalmak. A díjak kiosztása előtt Boncsarovszky Péter, Győr Megyei Jogú Város ifjúságpolitikáért felelős tanácsnoka köszöntötte a diákokat, akik különösen büszke arra, hogy az két első helyezett csapat a körzetében található általános iskolából került ki. A politikus arra biztatta az általános iskolásokat, hogy a továbbtanulás után folytassák a versenyzést és a középiskolás éveikben jelentkezzenek a 24 órás vetélkedőre.

A tanácsnoktól Loschitz Ferenc, a Molnár Vid Bertalan Művelődési Központ igazgatója vette át a szót. Az intézményvezető kiemelte: valóban a legkiemelkedőbb teljesítményt mutató csapatok kerültek a döntőbe.

A dobogóra 2025-ben az alábbi csapatok állhattak fel:
1.helyezett: Győri SZC Móra Ferenc Általános Iskola – Star Flowers csapata (Both Zoé, Kunert Lilien, Bíró Boglárka, Décsi Enikő), felkészítő tanár: Csapó Tímea
2.helyezett: Győri SZC Móra Ferenc Általános Iskola – Tökéletes történelem csapata (Tóth Gábor, Varga Emília, Turi Viktória, Ivján Bella Panna), felkészítő tanár: Csapó Tímea
3.helyezett: Gyárvárosi Általános Iskola – Múltkutatók csapata (Gede Ármin, Molnár Nóra, Nemes Hilda, Szabó Kincső), felkészítő tanár: Nagy Magdolna

Galéria: Ács Tamás