Ingatlanpiac

Győrben 25 százalékkal emelkedtek az ingatlanok árai

Illusztráció: Freepik
Győr+
2022.01.26. 17:13

Győr-Moson-Sopron megyében tavaly tizenöt százalékkal emelkedtek az ingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára. A megyében egyértelműen a székhely és Sopron ingatlanárainak emelkedése vitte a prímet. Más városokban visszafogottabb volt a változás: Mosonmagyaróváron például tíz százalékos volt a növekedés - ami nemcsak megyei szinten nem kiemelkedő, hanem az országos átlagon is aluli. Lapunk számára az ingatlannet.hu készített részletes elemzést.

A győri lakóingatlanok négyzetméter árai

Győrött viszonylag bátran emelkedtek az ingatlanok átlagos négyzetméter árai. A koronavírus előtti nagy mértékű dráguló tendenciájuk azonban még mindig nem tért vissza. -derül ki az ingatlannet.hu elemzéséből.

Az összes lakóingatlan-típus közül a téglalakások és a panellakások drágultak meg leginkább az elmúlt egy évben. Közel 30%-kal emelkedtek az átlagárak a győri lakáspiacon. Ennek eredményeképpen a téglaépítésű lakások decemberi átlagára 700 ezer Ft/m2, a paneleké pedig kis híján fél millió Ft/m2 lett.

Győrben a családi házak átlagos négyzetméter ára is növekedett 2021-ben, azonban itt „csak” 20% közeli volt ennek mértéke. Számokban kifejezve: a januári átlag 360 ezer Ft/m2-es áruk az év végére 440 ezer Ft/m2-re emelkedett.

Bár országos viszonylatban leginkább a családi házak drágultak az élénkülő keresletük miatt, úgy tűnik néhány nagyvárosban újra kezdenek népszerűbbek lenni a lakások. Emiatt pedig a közeljövőben az áruk is gyorsabban léphet az szárnyalás útjára.

Az átlagos ingatlanárak változása a megye más városaiban

Győr-Moson-Sopron megyében tavaly tizenöt százalékkal emelkedtek az átlagos négyzetméterenkénti árak, amiben nagy szerep jut a Győrött tapasztalt emelkedésnek (25%). Győr mellett Sopronban is nagyot mentek a lakóingatlanok árai, hiszen átlagosan 20%-kal lettek drágábbak januárról decemberre.

A megye más városaiban visszafogottabb volt a változás: Mosonmagyaróváron például összességében 10%-os volt az éves növekedés, de Csorna és Jánossomorja lakóingatlanai el se érik ezt a határt. Voltak olyan települések is, ahol még csökkentek is az átlagos négyzetméter árak. Ilyen többek között Fertőd, ahol 2021-ben 20%-kal lett alacsonyabb a családi házak átlagára.

Csökkenthetnek még az albérleti díjak?

Ahogy nagyon sok hazai nagyvárosban, úgy Győrben is zuhanásnak indultak az albérletek bérleti díjai a pandémiás időszak alatt. A csökkenés a bérlők sajnálatára nem mutatkozott tartósnak, már a tavalyi évben újra drágulást lehetett tapasztalni.

2022-őt illetően ami biztos, hogy a járványhelyzet már nem lesz hatással sem az ingatlanárakra sem pedig az albérletárakra. Így tehát mind az eladó, mind pedig a kiadó lakások látványosabb drágulásnak indulhatnak. A korábban – 2015-2020 között – látott meredeken felfelé ívelő árak visszatérésére azonban még várniuk kell a befektetőknek.

Az építőiparra még mindig hatással van a koronavírus

Az elmúlt évben nem mutatkoztak megdöbbentő változások a hazai ingatlanpiacon. A forgalom és a lakásárak is mérsékelten emelkedtek. Az építőipari élet alakulása viszont izgalmas volt. Mind a lakásépítés, mind a lakásfelújítás virágzik. Az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szövetsége) idén az ágazat 5-6 százalékos növekedésre számít. A szövetség adatai szerint 35 ezer lakás, illetve új építésű ingatlan áll a kivitelezés folyamata alatt.

Az építőipari ágazatban a közeljövőben is gondot fog okozni járványhelyzet. Egyrészt lassítja a kivitelezéseket, másrészt drágítja az alapanyagárakat (tavalyhoz képest 10-15%-os lehet drágulás), mely mellett a kivitelezés díja is az egekbe szökhet. Ezeken kívül ráadásul a szakképzett munkaerőhiánnyal is meg kell küzdenie a gazdaság ezen szegmensének.