Törvény írta elő a lépést, de a lakosság érdekeit is figyelembe vették

Fontos változások jönnek az idei választáson

Mireider Máté Fotó: Marcali Gábor
2024.01.14. 11:39

A 2024-es év különleges lesz választási szempontból. Hazánkban először rendeznek egy időpontban egyszerre önkormányzati és európai parlamenti választásokat. Győrben – törvényi kötelezettségnek eleget téve – nemrég újra kellett rajzolni a választási kerületeket. Ennek okairól, a háttérben végzett munkáról Nagyné dr. László Edit jegyző és dr. Bakonyi Bernadett aljegyző számoltak be lapunknak.

A választási eljárásról szóló törvény értelmében a helyi választási iroda vezetője az általános választást megelőző évben október 31-ig határozatban állapítja meg a közgyűlés megválasztandó tagjainak a számát. A lakosságszám csökkenése miatt ez Győrben azt jelenti, hogy az egyéni választókerületek száma 16-ról 15-re csökken, ez indokolta a választási körzetek felülvizsgálatát is. A KSH tavalyi adatai szerint Győr lakossága 120 ezer fő alá csökkent, mint azt dr. Bakonyi Bernadett elmondta, egész pontosan 222 fővel kevesebben, azaz 119.778-an laktak Győrben a KSH 2023. szeptember elsejei adatai szerint.

Mivel a 2019-es körzeteket így át kellett rajzolni, egyúttal több korrekciót is végeztek. Ménfőcsanak, Marcalváros és Győrszentiván területén nagyobb változások is történtek, de volt olyan egyéni választókerület, ahol csak az azon belüli szavazókörökhöz kellett hozzányúlni, az arányosítás miatt.

A körzeteket úgy kell kialakítani, hogy nagyjából ugyanannyi szavazó legyen mindegyik helyen, eltérni legfeljebb 15 százalékig lehet az átlagértéktől. „Fontos, hogy a körzetenkénti átlagot nem a lakosságszámból számoljuk. Ez a városban élő választópolgárok számából következik, amely a választási rendszer november harmincadikai adatai alapján 100.215 fő volt” – hívta fel a figyelmet dr. Bakonyi Bernadett. Ebből már kiszámolható, hogy a körzetenkénti átlag 6.681 főre jön ki. „Választási szempontból nem jelennek meg itt azok, akik ideiglenes lakcímmel vagy anélkül élnek a városban. Az ő számukat nehéz megbecsülni folyamatosan változik, de több mint 30 ezer emberről van szó” – tette hozzá az aljegyző.

dr. Bakonyi Bernadett (b), és Nagyné dr. László Edit (j)

Ménfőcsanakot és Marcalvárost érinti az egyik nagyobb változás. Mivel a ménfőcsanaki körzet lakosságszáma alacsony volt, itt több lehetőség is felmerült – erről már Nagyné dr. László Edit beszélt. „A törvény egyértelmű iránymutatást adott ehhez a változtatáshoz. Felmerült, hogy a ménfőcsanakihoz hasonló szerkezetű, családi házas Kismegyer kerüljön ide, de a két településrész között nagyon nagy a távolság, így észszerű döntés volt inkább a panelházas Marcalvárosból ide csatolni egy körzetet. Győrszentiván esetében a probléma épp fordított volt: jóval több volt a szavazó az itteni körzetben, így ott egy mesterséges határ, az M19-es autóút feletti rész került át más választókerületbe, de ezeken felül is rengeteg változást hozott az új szabály” – részletezte a jegyző.

A munkára alig hat hét állt rendelkezésre, közben pedig olyan szempontokat is figyelembe kellett venni, hogy egy szavazókörzetben senkinek ne kelljen túl sokat gyalogolnia vagy autóznia a szavazás napján. „Egy-egy körzet kialakításakor néztük azt is, hogy a lehető legkisebb távolságokat kelljen a lakosoknak megtennie, azonban szavazókör kialakítására nincs mindenhol lehetőség. Rengeteg tényezőre kellett figyelnünk, azonban ahol lehetett, ott a már megszokott helyszínekkel igyekeztünk dolgozni” – árulta el dr. Bakonyi Bernadett, aki arra is felhívta a figyelmet: minden lakos figyelmesen olvassa majd el a választási értesítőt, amiben szerepelni fog, hogy kinek hova kell mennie szavazni.

„Ez egy nagyon alapos, sok odafigyelést igénylő munka volt, így itt is szeretnénk megköszönni az ebben részt vevő kollégáink segítségét” – emelte ki a jegyző egyetértésével az aljegyző.

Kapcsolódó témák: #önkormányzat | #választás2024 |