
Minden idők eddigi legnagyobb árhulláma vonult le 2013 júniusában a Mosoni-Dunán. Túlzás nélkül állítható: az egész ország összefogott 12 éve a folyóparti települések és az ott élők biztonságáért.
A természet 2013-ban kétszer mutatta meg, hogy az embernek nincs hatalma felette. Míg március 15-én a fél országot megbénította a havazás, júniusban az Alpokban és a Duna vízgyűjtő területén lehullott, nagy mennyiségű csapadék okozott komoly problémát. Németországban, Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában a kiterjedt, tartós és intenzív esőzéseknek és az azt megelőző hóesésnek köszönhetően nagy mennyiségű víz került a folyókba. A Mosoni-Duna mentén rekordmagas vízállásokat mértek.
Majd 2013. június 6-án lesújtó hírek érkeztek. Az Országos Műszaki Irányító Törzs úgy fogalmazott: „A Mosoni-Duna bal partján fekvő Győrújfalunál lévő védelmi szakaszán folyamatban lévő kivitelezési munkák miatt az árvízvédelmi töltés az árvíz előtt nem volt teljes értékű. Az árvízvédelmi töltésen folyó munkákhoz szükséges beszállítást csak a töltéskoronán lehetett megoldani…, az intenzív szállítás következtében a töltés mentett oldali rézsűjén a korábbi kivitelezés során rátolt földmennyiség a rajta közlekedő gépek terhelésének következtében megrepedt”.

Szakszóval kifejezve lesuvadt: húsz méter széles és másfél méteres mélységű repedést mértek. A kritikus helyzetet a katonák, a vízügyesek és a Katasztrófavédelem munkatársai próbálták orvosolni. A heroikus küzdelembe a település lakói mellett önkéntesek százai kapcsolódtak be: a győri egyetemisták mellett a helyszínen szombathelyiek, devecseriek és az ország keleti feléből érkező, jószándékú civilek töltötték rendíthetetlenül a homokzsákokat. Tudták, hogy nincs vesztegetni való idő a természettel vívott csatában, így éjszaka fáklyák fényénél folytatták a munkát.
Vármegyénk területén 17 településen zajlottak a védekezési munkák, köztük Győrújfalun is, ahonnan 225 főt telepítettek ki. Napokig „nem pihentek a lapátok”: a buzgárok kialakulásnak megelőzése és a töltések megvédése volt a legfontosabb feladat. A civilek példát mutattak az összefogásból, aki nem tudott a gáton segédkezni, az élelmiszerrel, főtt étellel, vagy ivóvízzel látta el az árvízi védekezésben részt vevőket.
Győrújfalura június 11-én költözhettek vissza a lakók, a kitartó küzdelemnek hála, a víz nem szedett áldozatot és az otthonok is megmenekültek. A teljes készültség másfél hónapig tartott.
Idézzük fel a történteket a Győr+ Média helyszíni tudósításával: