Honvédelem

Egyre felkészültebbek az önkéntes katonák

Fotó: MekliZ Fotó
Havassy Anna Katalin
2022.04.14. 13:36

Folyamatosan zajlik az önkéntes területvédelmi tartalékos (ÖTT) katonák kiképzése, a koronavírus-járvány után úgy tűnik, visszatérhet minden a régi kerékvágásba. Ez pedig nemcsak az újonnan felszerelők felkészítését jelenti, hanem a már az alapkiképzésen átesettek tudásának szinten tartását, továbbképzését is.

A MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred, 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj azon katonáinak, akik már elvégezték a 12 modulból álló alapkiképzést, a győri gyakorlótéren zajlott a szakkiképzése. Fontos azonban, hogy a megszerzett tudást megtartsák és tovább is fejlesszék, így rendszeresen további foglalkozásokon vehetnek részt. A kétnapos kiképzés fő témája legutóbb a csapatban dolgozás, a megfelelő reakciók és döntések, a rádiótechnika professzionális használata és a hatékonyság fokozása volt. Ennek érdekében a kiképzők egy dinamikus, komplex feladatsor elé állították az önkéntes állományt, amelyről már Nacsa Attila főtörzsőrmester, a kiképzés vezetője beszélt.

A most behívott önkéntes területvédelmi tartalékos katonáktól már elvárható, hogy a 12 modul alatt megszerzett résztudásokat összevonva alkalmazzák és hatékonyan dolgozzanak a terepen. Az alaprendeltetésünknek megfelelően működtetniük kellett egy ellenőrző-áteresztő pontot (EÁP), ahol komplex feladat elé állítottuk őket – kezdte a főtörzsőrmester.

S valóban, a katonák biztosították a rendet és a fegyelmet, az érkező gépkocsit pedig szakszerűen átvizsgálták, majd az utasokat is igazoltatták. Ekkor derült ki, hogy az autóban ülő egyik személy egy körözött terrorista, így azonnal előállították, megbilincselték és elvezették, az EÁP zavartalan működését pedig továbbra is biztosították. A komplex feladat következő mozzanata rögtön ezután jött, amelynek a részleteit már ismét a Nacsa főtörzsőrmester ismertette:

Az előállított személy nem véletlen volt együttműködő a katonákkal, hiszen a társai már lesből figyelték az EÁP-ot és meg is támadták azt. Az katonák viszonozták a tüzet, igyekeztek megtartani az EÁP-ot, majd rádión értesítették a QRF szakaszt (gyors reagálású szakasz – a szerk.), akik egy átkarolásos technikával visszaverték a támadást, az elesetteket és sérülteket pedig kivonták a területről. Az EÁP elleni támadás így megszűnt, s tovább működhetett a megfelelő biztosítás mellett.”

A kiképzési napok során lehetősége volt az állománynak a feladatsort többször is végigpróbálni, a felmerülő kérdéseket megvitatni, az esetleges hibákat kijavítani, így a végső végrehajtást szinte tökéletesen hozták a katonák. Látszott, hogy lelkesek, hiszen hosszú idő után újra terepen lehettek, tanulhattak és tapasztalhattak. Mindannyian tudják, hogy szükséges a gyakorlás ahhoz, hogy amit vállaltak, azt a legmagasabb szinten teljesíteni tudják, bármikor. Az ÖTT katonák a hétköznapokban teljesen átlagos, civil életet élnek, sokfelé dolgoznak. Éppen ezért is kell, hogy fokozatosan kapják meg azokat a plusz ismereteket, amelyet ráépíthetnek a már megszerzett tudásra és képesek legyenek együttműködni.

A fegyveres testületek sajátja az összekovácsoló erő, hiszen itt egymásért dolgozunk. Ahogy mondani szokás: egy katona nem katona. Mindig van egy társ, mindig van egy egység, amiben dolgozunk, amiben gondolkozunk. Ha ezt egyszer átérzi az ember, tudja, hogy így lehet igazán jól teljesíteni. Itt a behívások során találkoznak olyan fizikai, szellemi és mentális kihívásokkal is, amivel a civil életben igazából nem. Mi pedig megpróbáljuk őket úgy motiválni, hogy elmenjenek a teljesítőképességük határáig, hogy jótékonyan szembeforduljanak önmagukkal. Ez az emberekből általában ösztönző hatást, pluszt vált ki, s továbbra is így akarnak majd cselekedni, megfelelni maguknak és a feladatrendszernek. Úgyhogy érdemes mindenkinek kipróbálni, aki kedvet és erőt érez az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszerhez való tartozásra!” – zárta a főtörzsőrmester, s szavait erősítette meg Katona Péter ÖTT főtörzsőrmester is, aki a fent taglalt feladatsorban az EÁP biztonságos és folyamatos működtetéséért felelt. A fiatalembert mindig is vonzotta a katonai pálya, a tanulmányai és a munkája viszont sokáig más utat szánt neki. Ám amikor megújult a tartalékos rendszer, tudta, hogy eljött az ő ideje is:

Amint lehetett, csatlakoztam én is az ÖTT rendszerhez, amit egyáltalán nem bántam meg. Nagyon jó emberekkel ismerkedtem meg, izgalmas feladatokban vehettem részt. Elég csak a koronavírus- járvány idején elvégzett mentesítési feladatot, vagy a nyugati határ védelmét említenem, mindegyiket nagyon élveztem és igazi kihívás volt. Rengeteget tanulok itt. A civil, irodai életemhez képest igaz, hogy egy teljesen más világ, de ezért is jó. Úgy gondolom, hogy a honvédség mindenki számára nagyon jó alternatívát tud mutatni, mert itt mindenki megtalálhatja azt, amiben a leginkább otthon érzi magát, vagy kiemelkedően tud teljesíteni. Ez lehet akár fizikai végrehajtás, vagy szellemi munka is, esetleg az eszközök iránti érdeklődés. Külön plusz, hogy nagyon jó bajtársakkal ismerkedtem meg, s bár a civil életben eléggé introvertált vagyok, ám itt a honvédségen belül nagyon sok új kapcsolatot építettem ki. S ami a legjobb, hogy rugalmasan, a civil élettel összeegyeztetve végezhető ez a szolgálat – zárta Katona Péter ÖTT főtörzsőrmester, aki egyébként a hétköznapokban reklámfilmek forgatásával és gyártásával foglalkozik.

Az Önkéntes Területvédelmi Tartalékos rendszerhez folyamatosan lehet csatlakozni, a kiképzések folyamatosan zajlanak. További részletek és a jelentkezés menete elérhető a www.iranyasereg.hu honlapon vagy Győrben, a Bercsényi liget 99–101. szám alatt.

Fotó: MekliZ Fotó

TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt

Kapcsolódó témák: #honvédség | #katonaság | #önkéntesség |