Patika

Hiányozhat gyógyszer, de általános hiány nincs

Fotó: Marcali Gábor
Nagy Dóra
2020.03.21. 12:12

A veszélyhelyzet bejelentését követően azonnal óriási volt a forgalomnövekedés a patikákban – mondta a gyorplusz.hu-nak a Magyar Gyógyszerészi Kamara Országos Hivatala. Közölték, egy-egy konkrét termék, gyógyszer ténylegesen hiányozhat, de általános gyógyszerhiányról nem beszélhetünk.

Dr. Horváth-Sziklai Attila hivatalvezető kifejtette, a megnövekedett igény a koronavírus miatt bejelentett veszélyhelyzet kezdetétől máig sem csökkent, van olyan termék, amire egy átlagos napi forgalomhoz képest több mint háromszoros a kereslet.

A szakember azt tanácsolja, hogy ha valaki nem jut hozzá a megszokott gyógyszeréhez – mivel bizonyos esetekben van elérhető helyettesítő készítmény, vagy a vény nélküli gyógyszerek esetén azonos terápiás céllal használható gyógyszer –, fogadja el, ha helyettesítőt javasolnak. Ezzel is csökkenthetjük saját és a gyógyszerészek, gyógyszertári szakasszisztensek terhelését.

Arra a kérdésünkre, hogy az eddigi tapasztalatokat látva kell-e számolnunk a közeljövőben valamilyen termék hiányával, kitérő választ kaptunk. „Vannak olyan készítmények, amelyek a koronavírus-járványt megelőzően sem voltak jelen folyamatosan Magyarországon, ezen készítmények hiányáról az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésegészségügyi Intézet (OGYÉI) nyilvántartást vezet, ami a honlapján is elérhető. Természetesen ez a lista folyamatosan frissül” – magyarázta dr. Horváth-Sziklai Attila.

Megkerestük az említett weboldalt, az intézet közleményében azt írta: „A koronavírus-járvány a jelenlegi szakaszában – tapasztalatunk szerint – nincs közvetlen hatással a magyarországi gyógyszerellátásra, a nagykereskedők az igényeknek megfelelően végzik a gyógyszerbeszerzéseket. (…) Az OGYÉI folyamatosan monitorozza a gyógyszerkészletek alakulását. Egyértelműen az látszik, hogy jelenleg az ország kielégítő tartalékokkal rendelkezik”.

Fotó: Pixabay

És hogy mennyit vásárolnak az emberek? Talán amennyit csak lehet. Dr. Horváth-Sziklai Attila elmondta, a gyógyszerek rendelésére, kiadására vonatkozó főszabály szerint 90 napra rendelhetők a készítmények. Jelenleg a betegek jellemzően ezt a 3 havi mennyiséget igyekeznek is kiváltani. Az extra igény az egyik forrása a gyógyszer-nagykereskedelemben jelentkező logisztikai problémáknak. Ez a gyakorlatban a vásárlónál úgy csapódik le, hogy ha bemegy a gyógyszertárba, nem kap például fájdalomcsillapítót, de ha másnap visszamegy, már lehet, hogy kap.

A helyzetre reagálva az OGYÉI főigazgatója, dr. Szentiványi Mátyás kéri az orvosokat, amennyiben betegeik számára 3 havi terápiához elegendő gyógyszert írnak fel, akkor azt ne egy, hanem több vényre írják fel annak érdekében, hogy a betegek a gyógyszertári készleteket figyelembe véve, az ott rendelkezésre álló mennyiséget kapják meg, és lehetőségük nyíljon a hiányzó mennyiség későbbi kiváltására is.

Azt dr. Horváth-Sziklai Attila is hangsúlyozta, hogy a vírusfertőzés jelenleg semmilyen gyógyszerrel nem előzhető meg! Éppen ezért a szakember szerint felesleges előre feltölteni a házi patikánkat. A hivatalvezető rámutatott, elsődlegesen tekintsük át, hogy a folyamatosan használt gyógyszereink rendelkezésre állnak-e, s ha szükséges, konzultáljunk a háziorvossal. Ha pedig bárki potenciálisan fertőzöttnek érzi magát, a hatályos eljárás rend értelmében hívja fel telefonon háziorvosát!

Dr. Horváth-Sziklai Attilával beszéltünk a gyógyszerész munkatársak védelméről is. Nekik az EMMI, a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az OGYÉI hatósági iránymutatásait közvetítik. Ilyen például, hogy a betegforgalmi terében csak annyi beteg tartózkodhat, ahány gyógyszerkiadó ablak működik, a többieknek pedig a gyógyszertár előtt sorba állva szükséges várakozniuk, bizonyos esetben pedig a gyógyszerkiadás az ügyeletben megszokott módon, kisablakon keresztül történik.

Kapcsolódó témák: #egészség | #koronavírus |