Gyermekkorunk mesehősei

Csodás mesék, mesés gyöngyök

Fotó: Marcali Gábor
Szabó Csilla
2020.03.09. 09:46

Különleges világba kalauzol bennünket az a kiállítás, amely paverpol technikával készült képeken eleveníti fel gyermekkorunk mesehőseit és mindezek mellett mesébe illő csodás gyöngyékszerekben is gyönyörködhetnek a látogatók.

A József Attila Művelődési Ház Csodás mesék, mesés gyöngyök című kiállítása mesehősökkel és ékszerekkel várja az érdeklődőket. Katonáné Tóth Judit, a Paverpol Kelet-Európa és Ausztria képviselője tíz évvel ezelőtt ismerkedett meg a paverpol technikával, amelyet egy holland szobrászművész, Josephine de Roode fejlesztett ki 1998-ban. Judit már gyermekkorától kezdve szívesen festett, agyagozott, bőrdíszműveskedett, számos kézművestechnikát, köztük a selyemfestést is kipróbálta, és egy évtizeddel ezelőtt a Komáromi Monostori Erődben találkozott a technikát és az ahhoz tartozó termékcsaládot megalkotó holland szobrászművésszel.

Fotó: Marcali Gábor

Érdeklődését felkeltette a képzőművészeti újdonság és Pozsonyban egy tanfolyamon képezte magát, majd magyarországi terjesztésével, oktatásával kezdett foglalkozni. Pedagógus lévén először a kézművestechnikákat kedvelő kolléganőinek mutatta be, hogyan lehet ezáltal 3D-síteni az alkotásokat, majd szélesebb körben tanította a „kezdő és haladó” művészeket is. Festők, keramikusok, nemezkészítők, csuhésok, bőrdíszművesek mellett egyre többen próbálják meg az újrahasznosítás jegyében fogant technikát alkalmazni. „Átalakítunk olyan megunt és kidobásra váró, elsősorban textil-, de más természetes anyagokat is, amellyel egy új dísztárgyat kapunk. Mindenki a saját kreativitásával alkotja meg azt az alapot, amely megadja a végső formát, mindezt ötvöztetheti más technikával, egyedi ötletek alkalmazásával. Megmutatják az alkotók, hogyan tudják önmagukat szárnyaltatni a művészet által, felhasználva az új ismereteket, anyagokat” – mondta Katonáné Tóth Judit.

A paverpol egy speciális keményítő és ragasztóanyag, amelyet természetes anyagokra lehet felhordani adalékanyag hozzáadása nélkül. Előnye a gyors száradás, elég időt hagyva a megfelelő forma kialakítására. Amatőrök és művészek számára alkalmazható textil és egyéb dekorációs, valamint szobrászati alapanyag termékcsalád, felnőtt és gyermek egyaránt használhatja, mert emberre, állatokra és környezetre ártalmatlan. 2011 óta Magyarországon is hivatásos oktatók segítenek megismertetni a paverpol technikát, kreatív foglalkozásokon adják át a technikai tudást utat engedve az egyéniségben szunnyadó művészetnek.

Hogyan lett a mese az alkotások témája, hogyan állt össze a 39 kép egy különleges kiállítássá, amelyet már számos városban bemutattak az országban? A paverpol technikával ma már egyre többen foglalkoznak és alkotnak, többségében hölgyek. „Több mint két éve jött az ötlet, mi lenne, ha olyan témát választanánk, amely mindenkit érint, amelyhez mindenkinek van valamilyen élménye” – utal a kezdetekre Katonáné Tóth Judit.- „A mesék az egész életünket átszövik, gyermekként hallgatjuk, édesanyaként gyermekinknek, nagymamaként unokáinknak mesélünk. Mindenkinek van kedvenc mesefigurája, amelyek nagyon jó lehetőséget adnak a paverpol technika alkalmazásával az egyedi megjelenítésre.”

Fotó: Marcali Gábor

A magyar és osztrák készítők csodás képeket alkottak, a népmesei hősök mellett a rajzfilmfigurák különleges megformálásban a textil mellett növényeket, gyöngyöket egyéb természetes anyagokat használtak a modern képekhez. Összeállt egy gyűjtemény, amelyet az ország különböző városaiban mutatnak meg. Győrbe már harmadik alkalommal hívták őket, jártak a fővárosban, a Hatvani Mesefesztiválon, Kapuváron, Debrecenben, Gyöngyösön, Székesfehérváron, a következő állomás a soproni erdészeti egyetem lesz. „Szájhagyomány útján terjed a tevékenységünk, igyekszünk minden meghívásnak eleget tenni, hiszen egyre népszerűbb ez az érdekes technika, egyre többen felfigyelnek fel rá nem csak hazánkban, de szerte a világon. Nem állunk meg, többet szeretnénk tanulni és tudni, hogy egyre jobbak legyünk. Közösségben alkotva nyitogatjuk az emberek lelkét, boldogságot adnak a művészi szárnyalásból születő különlegesebb alkotások” – mesélt a népszerűségükről és a hitvallásukról a képviselet vezetője.


Galéria: Marcali Gábor

A kiállításon a győri Köntés Orsolya saját tervezésű, egyedi fűzésű gyöngyékszerei is láthatók. Az esküvői, színházi és alkalmi ékszerek (fejdísz, kitűző, hajdísz), hagyományos gyöngyös alapanyagokkal készültek, modern formavilágot alkotva kristályokkal és teklával. A mesébe illő ékszerek a mesebeli hercegnőkön is mesésen mutatnának. Nekünk látogatóknak pedig marad a gyönyörködés lehetősége március 29-ig.

Kapcsolódó témák: #Kultúra |