A pályaorientációt segítik a Széchenyi-egyetemen

Fotó: O. Jakócs Péter
Szabó Csilla
2019.09.27. 12:56

A felsőoktatásba bekerülést segítő készségfejlesztő és kommunikációs programokat tartalmazó pályaorientációs projektet mutatták be a Széchenyi-egyetemen.

Minőség, tudás, motiváció és innováció népszerűsítéséről volt szó a Széchenyi István Egyetem rendezvényén, amelyen a 2016 szeptembere óta megvalósult pályaorientációs projektet mutatták be. A felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a Széchenyi István Egyetemen – Minőség+Tudás+Motiváció+Innováció =SZE elnevezésű pályázat szakmai megvalósulásáról beszélt Bedő Anett szakmai vezető.

A 439.467.773 forint költségvetésű projekt célja a középiskolás és gimnáziumi diákok pályaorientációja, az őket tanító pedagógusok tájékoztatása és felkészítése.

A projekt népszerű kiadványa az a virtuális füzet, amelynek tartalma egy applikáció letöltésével okoseszközökön kiterjesztett valóság megoldásokkal mutatja be az egyetemi életet, a különféle képzéseket, illetve a tanulható ismereteket.

Bedő Anett a projektismertetőn elmondta, regionális nagyköveti hálót építettek ki az évek során arra törekedve, hogy közösség alakuljon ki azon középiskolásokból, akiket érdekel a tudomány és a technika, örömmel vegyenek részt egyetemi és középiskolai interaktív programokon, képzésekben, kutatásokban. A diákok lehetőséget kapnak, hogy megismerkedjenek a legújabb egyetemi-technológiai fejlesztésekkel, és a készségfejlesztő játékos feladatok során megszeressék a matematikát és fizikát.

A szakmai vezető ismertette azt a hiánypótló vizsgálatot is, amely a fiatalok tudástérképét mutatja be. A regionálisan egyedülálló felmérésben azt vizsgálták, milyen karriert és szakmát képzelnek el maguknak a diákok. A fókuszcsoportos kutatásban pedagógusok, oktatók, szakértők véleményét is kérdezték arról, milyen eszközökkel, módszerekkel, kommunikációval növelhető a diákok érdeklődése és jelentkezése az MTMI szakokra. A felmérés rámutatott, hogy a gyerekek negyede tudja elképzelni magát műszaki pályán, pályaválasztásuknál fő szempont az érdeklődési kör, figyelembe veszik a barátok és a szülők véleményét a továbbtanulásban, és további érdekesség, hogy pozitív hatással van rájuk a műszaki területen dolgozó családtag vagy ismerős.

A projektben a pedagógusok továbbképzését is előtérbe helyezték, 60 órás MTMI készségfejlesztő továbbképzésen vehettek részt a tanárok, és a diákok számára is tartottak kommunikációs órákat, laborlátogatásokat.

A projektben a középiskolások és továbbtanulók számára az érettségire felkészítő matematika e-learning tananyagot készítettek, tanfolyamokat, pályaorientációs nyílt napot is szerveztek az érdeklődőknek, roadshow keretében a volt hallgatók beszéltek az egyetem nyújtotta lehetőségekről. Osztálykirándulások szervezésével szakma népszerűsítő foglalkozásokkal, kiadványokkal vitték közelebb a középiskolásokhoz a műszaki pályát, a Mobilis nagy sikerű rendezvényei is hozzájárultak, hogy a pályaválasztás előtt álló középiskolások a gyakorlatban is kipróbálhatták műszaki tehetségüket.

A pályaorientációt segítő projekt konzorciumi partnere az Universitas Győr Alapítvány, amelynek működéséről Tóth Eszter projektvezető beszélt. Harminc éve kapcsolódik össze az egyetem és az alapítvány, amelynek fókuszában az ismeretterjesztés áll az ösztöndíjrendszer és a régió gazdaságának népszerűsítése mellett. Az alapítvány partnerként kapcsolódva tevékenységével jól kiegészíti a jelenlegi projektet. A Nyugat-dunántúli Regionális Kiállítás és Találmányi Vásár a régiók különböző vállalkozásainak, feltalálóinak biztosít megjelenést.

Tóth Eszter a fiatal kutatókat bemutató kötet népszerűségéről elmondta, novemberben már a második könyvet jelentetik meg, és nagyon hasznosak a könyvbemutatók is, amellyel a pályaorientációt tudják segíteni a projekthez kapcsolódóan. Különböző célközönséget szeretnének elérni és a bemutatott könyvekkel a tinédzsereket is meg tudják szólítani. Az alapítvány 1-3 hónapos külföldi ösztöndíjai lehetőséget biztosítanak a tapasztalatcserére, más intézmények pályaorientációs gyakorlatának megismerésére és a kapcsolatteremtésre.

Kapcsolódó témák: #Oktatás | #Széchenyi István Egyetem |