A külföldön élő győriek nem pánikolnak, és otthon maradnak

Győr+ Rádió
2020.03.18. 10:28

Akit a munkája, családja külhonba köt, nem indult hazafelé a járvány idején sem. Körkép a kint dolgozók szemével.

A koronavírus terjedése miatt bevezetett korlátozások miatt magyarok ezrei indultak haza a világ különböző részeiből. Vannak azonban olyan honfitársaink, akik maradtak külföldön, elsősorban munkájuk, családjuk, vagy tanulmányaik miatt. A Győr Plusz Rádió reggeli műsorában Angliában, az Egyesült Államokban, Ausztriában és Hollandiában élő győri, vagy Győr környéki fiatalok beszéltek arról, hogy mit tapasztalnak jelenlegi lakóhelyükön.


Horváth Hajni Angliában Guilford városában él és idősgondozóként dolgozik. Azt mondja, Ravazdon élő édesanyja otthonról végzi munkáját, húga pedig iskolás, és hozzá hasonlóan, családtagjai is higgadtan kezelik a vírus miatt kialakult helyzetet. Idősekkel foglalkozik, tehát extra elővigyázatossággal dolgozik.

Pániknak semmi jelét nem látom. Tesztelést nem végeznek, annyit kérnek, hogy maradjunk otthon, ha valami tünetet észlelünk magunkon.

Sokan próbáltak felkészülni, bevásárolni, wc-papír, tészta és nagyjából az, ami most a magyar boltokból hiányzik, az itt sem kapható. Akikkel mi dolgozunk, valamilyen szinten alapból el vannak zárva a világtól, így nekünk kell felelősségteljesen viselkedni velük, nem szabad, hogy miattunk betegedjenek meg. Szerettem volna hazautazni a hónap végén, de ezt most talonba raktam.”

Holchauser Liza

Az écsi Holchauser Liza a Révai Gimnázium diákja, hét hónapja az Egyesült Államokban tanul ösztöndíjasként, a FLEX Program keretén belül. Liza úgy látja, az USA-ban országos szinten elég lassan hoztak döntéseket, de az egyes államok már korábban tettek óvintézkedéseket.

„Itt például a karantént is időben elrendelték ha szükséges volt, az iskolák is bezártak, felhívták a figyelmet, hogy mindenki maradjon otthon. Ennek ellenére is hirtelen ért mindenkit ez az eddig még nem tapasztalt helyzet.

Azok az államok, ahol előbb megjelentek az első koronavírus-gyanús esetek, gyorsan cselekedtek, de még az államokon belül is voltak régiós intézkedések.

Mindenki bízik abban, hogy ha nem megy sehova, akkor csökkenthető a megbetegedések száma. A hely ahol élek, most úgy néz ki mint egy szellemváros, én is csak a parkig sétálok, hogy ne állandóan a házban legyek. Az országba nem érkezhetnek repülőgépek, utasok, az államok között viszont nem állították le sem a légi közlekedést sem mást. Büszke vagyok Magyarországra mert gyorsan reagált a vírus terjedésére, meghozta az óvintézkedéseket. Annak nem örülök, hogy sokan felelőtlenül viselkednek, rossz érzés, amikor azt hallom, hogy akik tehetnék, azok sem maradnak otthon, a fiatalok plázákba járnak, és az idősek egy része sem veszi komolyan a veszélyt. Vannak itt kint olasz barátaim, akiet hazaküldtek, de nem tudnak hazamenni. Nem értik, hogy Olaszországban miért vették szinte viccnek a koronavírust korábban.”

A győri Gáncs László Ausztriában, Bécsben él és egy belvárosi üzletben dolgozik. László úgy döntött, hogy a családjával, és kisfiával nem vállalja be a hazautazást.

Gáncs László

„A lehetséges karantént egy öt hónapos babával nem láttuk jó ötletnek. Gyors folyamat volt, ahogy eljutott hozzánk a koronavírus híre, és ami a komoly korlátozásokig vezetett. A turista övezet közepén dolgozom, és naponta tíz-tizenöt különböző nemzetiséget képviselő emberrel találkozom. Eleinte szinte viccesen vettük az egészet, de van kínai kollégánk, akitől kaptuk a rossz híreket.

Január végén olyan kínai turisták kezdtek megjelenni, akik maszkot viseltek.

Nem sokkal később jött a vezetőinktől az utasítás, hogy az üzlet kilincseit fertőtleníteni kell, kézfertőtlenítést ne felejtsük el stb., a nagy cégek, világmárkák üzleteiben körülöttünk maszkban értékesítettek a kollégák, aztán lassan eltűntek a vásárlók, március 13-án pedig bezártunk. Egész Bécs, és az egész ország leállt, mi is a lakásunkban várjuk, hogy mi történik majd. Ausztriában is folyamatosan tájékoztatják az embereket, akik megértik az intézkedéseket, és segítenek egymásnak. Nyugalom van, tudatos mindenki,a vásárlási láz egy napig volt robbanásszerű, de a napokban alapvetően higgadtan zajlik minden. Nagyon sokan tartanak a gazdasági következményektől. Szerintem ennek a bizonyos második hullámnak még rosszabb következményei lesznek, mint amit most átélünk”

A győri származású Kondor Ádámot Hollandiában, Hágában értük el telefonon.

Kondor Ádám

„Vasárnap jöttek a szigorúbb intézkedések, hogy bezárnak a kávézók, éttermek, iskolák. Az élelmiszer boltokban hasonló a helyzet, mint Magyarországon, de pánikot nem látok. A hollandok eléggé fegyelmezettek, és követik az irányelveket, kevesen vannak az utcákon. A gazdasági következményektől vállalkozóként én is tartok, de elkerülhetetlen, hogy hosszútávon érezzük a negatív hatásait. Tartjuk a kapcsolatot az otthoniakkal, ők is próbálnak nyugodtak maradni.”

Kapcsolódó témák: #Győr | #koronavírus |