A fiatal önkéntes tartalékos katonalány korosztálya példaképe lehet

Havassy Anna Katalin Fotó: MekliZ Fotóstúdió
2024.02.09. 16:38

Rohanó, folyton változó világunkban egyre nagyobb hangsúlyt kell kapniuk az olyan értékeknek, mint a fegyelem, a csapatban való dolgozás, az összetartozás, a kitartás és az önfegyelem. A Honvéd Kadét Program és az önkéntes tartalékos katonai szolgálat kiváló lehetőség azoknak, akik szeretnék megállni a helyüket, jó közösségbe vágynak és fontos számunkra a hazaszeretet. Magyar Réka ÖTT szakaszvezető úgy döntött, a bátrak útját járja!

A Győri SZC Bercsényi Miklós Közlekedési és Sportiskolai Technikum már 2020 óta kínálja diákjainak a Honvéd Kadét Program lehetőségét. Évről-évre egyre többen döntenek úgy, hogy vállalják a kihívásokat, s ezzel olyan, máshol nem szerezhető tudásra tesznek szert, amelyet nem csak akkor kamatoztathatnak, ha élethivatásnak választják a katonaságot. Magyar Réka a Bercsényi-iskola végzős diákja amikor lehetett, csatlakozott a kadét programhoz, amely annyira megtetszett neki, hogy a 18. születésnapját követően úgy döntött: csatlakozik az önkéntes területvédelmi tartalékos katonák népes táborához. Ám a részletekről már a fiatal ÖTT szakaszvezető beszélt a Győr+ Médiának:

Magyar Réka ÖTT szakaszvezető

„Rendészeti szakon kezdtem a Bercsényiben, majd a kötelezően választott fakultációm a honvédelmi alapismeretek lett, így csatlakoztam a Honvéd Kadét Programhoz. Nagyon sok remek lehetőséget kaptunk az iskola és a honvédség által is. Bepillantást nyerhetünk például, hogy milyen is a katonák élete, és sok egyéb hasznos tudást is elsajátíthatunk. A nyári gyakorlatomat a 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj egyik honvédelmi táborában tölthettem el, amelyet Győrújbaráton tartották. Kiváló közösségbe cseppentem, s az a fegyelem és alakiság is megfogott, amelyet ezekben a táborokban képviselnek. Ekkor döntöttem el véglegesen, hogy nekem is jelentkeznem kell önkéntes területvédelmi tartalékos katonának.” – mesélte Réka, ám azt gyorsan szögezzük is le, ez csak egy választható út, amelyre a honvéd kadétok is ráléphetnek, tehát senki ne gondolja, hogy számukra kötelező lenne. Nem a jövő harcosait képzik a kadétprogramban, csupán olyan lehetőséget kínálnak, amelyből minden kamasz építkezhet, s egy kiszámítható életpálya éppenséggel igencsak vonzó lehet.  

„Tetszett, hogy már az iskolában megtanultuk, hogy milyen tényleg csapatként együtt dolgozni, hogy igenis számítanunk kell egymásra! Megtapasztaltuk, hogy a fegyelem nem az ellenségünk, hanem egy olyan pozitívum, amely csak előre visz mindenkit és mindent! A tanáraink és az oktató katonák olyan ismereteket adtak át, amelyet az életünk során mindvégig hasznosítani tudunk, s szerintem ez egy nagyon jó lehetőség minden középiskolás számára. Akkor is, ha nem lesznek katonák.” – hangsúlyozta az érettségi előtt álló fiatal lány, akivel egyébként a 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj kiképzői által tartott modulfoglalkozáson beszélgettünk. A mostani oktatáson az egészségügyi ismeretek és a katonai közelharc volt terítéken. A február 9-én megtartott kiképzésre egyébként a Bercsényi-iskola kadétjait is meghívták, így ők testközelből tapasztalhatták meg, mire is kell számítani, ha valaki önkéntes területvédelmi tartalékos szeretne lenni.

Bódi Dávid őrmester, a MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred, 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj kiképző rajparancsnoka is elismerően szólt a Honvéd Kadét Programban résztvevő önkéntes területvédelmi katonákról, és természetesen üdvözölte, hogy egyre több felnőttkorba lépő kadét dönt az ÖTT szolgálati forma mellett.

Bódi Dávid őrmester, kiképző rajparancsnok

„Az ÖTT-s katonák kiképzése 19 modulból áll, havonta egyszer, két napra hívjuk be őket, amely péntekre és szombatra esik. Az oktatások folyamán sorra kerülnek például alaki és harcászati foglalkozások, egészségügyi ismeretek elsajátítása, megismerkednek a katonai testneveléssel és a katonai közelharccal is. A kiképzés jól beilleszthető az önkéntesek életvitelébe, hiszen mindannyiuk a civil foglalkozásuk mellett vállalta ezt a szolgálati formát. Természetesen örömmel látunk minden olyan 18. életévét betöltött kadétot is, akik kedvet éreznek a csatlakozáshoz. Velük egyébként egy kicsit könnyebb foglalkoznunk, hiszen ők már megtanulták az alakiság alapjait, ismerik a rendfokozat jelzéseket; tudják, hogy szólítsák meg az elöljáróikat és megszokták a katonai légkört, az egyenruhát is. Persze akik civilként csatlakoznak, őket is megtanítjuk mindenre!” – mondta határozottan Bódi Dávid őrmester, aki azt is hangsúlyozta: az önkéntesek kiképzése is számos olyan elemet tartalmaz, amely a civil élet során is hasznos lehet. Hiszen nem mindegy, hogy valaki milyen szinten tud elsősegélyt nyújtani egy bajban lévő embertársának, vagy éppen meg tudja-e magát védeni, ha esetleg támadás éri.

Magyar Réka ÖTT szakaszvezető láthatóan remekül érzi magát a foglalkozásokon, bajtársaival együtt lelkesen és elszántan hajtja végre a feladatokat. Úgy néz ki, ő már döntött, hiszen hosszú távon is egyenruhában képzeli el az életét.

„Szeretnék majd felvételezni az Altiszti Akadémiára és utána hivatásos katonaként szolgálni. A lövészet, azon belül is a mesterlövészet érdekel. Tudom, hogy egyre több nő csatlakozik a Magyar Honvédséghez, s jó tudni, hogy nekünk is helyünk van közöttük! A hazaszeretet egyértelműen motivál, ahogy az is, hogy már eddig is nagyon jó közösségekbe kerültem a Honvéd Kadét Program és az önkéntes területvédelmi tartalékos forma által. Szóval én nagyon szeretném ezt az egészet hivatásomként, s mindenkit bíztatok rá, hogy ha érdekli a honvédség, próbálja ki magát akár kadétként, akár önkéntes területvédelmi tartalékosként, aztán majd dönthet, hogy hogyan tovább. Én úgy érzem, már meghoztam a magam döntését!” – zárta Magyar Réka, aki sok fiatal számára példakép lehet, ebben a tényleg folyton változó, rohanó világban.

Galéria: MekliZ Fotóstúdió

TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta