Trauma utáni rehabilitáció a gyógytornász szemével

Venesz Klaudia Fotó: O.Jakócs Péter
2024.04.28. 20:11

Traumának nevezünk minden olyan sérülést – legyen az fizikális vagy mentális –, ami az életminőségben bekövezett változást okoz. A gyógyulás folyamata minden esetben megtörténik a szervezet önsegítő funkciójának köszönhetően, csak az nem mindegy, hogyan – vallja Boldog Betti Beatrix gyógytornász-fizioterapeuta.

A naprakész tudományos felfogás szerint már a kezdeti szakaszban elkezdik a mobilizációt mozgás- vagy masszázstechnikával a szöveti rugalmasság fenntartása érdekében. A sérülés típusától függően akár egy évig is elhúzódhat a teljes gyógyulás, főként idősebb korban. A mereven tartást abszolút nem javasolja a szakember, hiszen ezzel a beteg beszűkíti a problémás rész mozgástartományát. Az izmok és a fasciák (kötőszövet tartalmú láncolatok) rugalmasságának megtartása kulcsfontosságú. A mozdulatlanság állapotában az izmok nagyon hamar elkezdenek leépülni, és a csontok szerkezete is átalakul.

Gyógytorna OJP

A páciens még a kórházi tartózkodása alatt megkezdi a rehabilitációt szakemberek vezetésével, a teljes gyógyuláshoz azonban hosszú távú gyógytornász–páciens együttműködés szükséges. Először egy könnyített munkát kell végezni, majd fokozatosan lehet terhelést adni a sérült testrészeknek. Boldog Betti azt vallja, a pácienseket meg kell tanítani a gyakorlatok helyes kivitelezésére, és nem az a cél, hogy minél több alkalommal találkozzanak.

A funkciók helyreállításában először a tehermentesített, majd a testsúlyterheléses, végül ellenállással szembeni gyakorlatok következnek. Az idős korosztály számára a legnagyobb veszély az, hogy már egy kisebb sérülés is ágyhoz kötötté teszi őket. A családtagok túlféltése akár súlyos következményekkel is járhat – a trombózis és a pneumonia (tüdőgyulladás) kockázata is megnő. A gyógytornász úgy vallja, a testet egészében kell szemlélni, az ismétlődő kialakulás miatt az eredeti ok felkutatásával kell foglalkozni.

Gyógytorna OJP

A szakember az ödéma kialakulásának megelőzésére egy vénás tornát is ajánlott. Háton fekve, felpolcolt vagy falhoz támasztott lábbal mély, hasi légzést folytatunk. A lábujjak karmoló mozgatása után bekapcsoljuk a lábfejeket is körző mozdulatokkal. A térdhajlatokat megfeszítjük-lazítjuk, ugyanezt tesszük a farizmokkal. Ezt a gyakorlatot nyolc percig végezve egy órára biztosítjuk a vénás áramlást a szervezetünkben.

„Az aktív gyógyulás korát éljük, a gyógytornász útmutatásával és vezetésével tökéletes gyógyulás érhető el.” – mondta el Boldog Betti Beatrix.

Kapcsolódó témák: #gyógytornász |